in andermans leven Roeren spectrum 8 aan bij het uitpakken Handschoenen M Zaterdag 20 maart 2010 Op Schiphol worden heel wat koffers ach tergelaten. Na drie maanden worden ze geveild. De koper biedt vaak enkele hon derden euro's voor een rek vol koffers zonder te weten wat erin zit. foto's Mare Driessen/CPD wat neem je mee op reis. Het is hier geen rariteitenkabinet", zegt Fransen. Hoewel: „Ooit hebben we een urn met as gevon den. Die stond zeven dagen in een beker tje. Na een week worden de spullen naar Lost and Found gebracht. Die urn is trou wens nooit meer opgehaald." De spullen die niet worden opgehaald, gaan na drie maanden naar de veiling. De wet zegt dat na drie maanden de spullen eigendom zijn van Schiphol. De zeer per soonlijke spullen waarvan niet achterhaald kan worden wie de eigenaar is, worden vernietigd. Laptops worden geschoond. Fransen wijst naar een bak waar notitie blokken in liggen. Vaak zijn het zakenlui die ze vergeten. In een rood kladblok zijn enkele Aatjes volgeschreven met bereke ningen en aantekeningen. Op het laatst be schreven blad staat een lijstje: 'Te doen voordat ik ga'. De planten moesten nog wa ter krijgen, de buurvrouw moest nog een sleutel krijgen en de kapper moest afge beld Worden. Met een uitroepteken: 'Pas poort mee!' Misschien was het handig ge weest als de eigenaar ook een lijstje had ge maakt met 'Te doen voor ik terug ben.' En dan erachter noteren: 'Koffer niet verge ten!' reageren? spectrum@wegener.nl Deze tas moet van een meisje zijn, dat kan niet anders. De zalmroze handdoek, een wit rokje met zilveren pailletjes en een bloemetjesjurk met het prijskaartje er nog aan. De tas ruikt lek ker, naar waspoeder en douchegel. De eige naresse van de tas moet een schoon typetje zijn. Zou ze de spullen missen? Het nieuwe jurkje, dat ze zo zorgvuldig heeft uitge zocht in een winkel op vakantie? Zou ze de tas nog komen ophalen? De kans is niet erg groot. Slechts 16 procent van de gevon den spullen wordt opgehaald door de rechtmatige eigenaar. Henny Fransen, hoofd van de afdeling Lost and Found: „Sommige mensen heb ben een hele reis achter de rug en weten niet meer wanneer of op welke luchtha ven ze de spullen zijn verloren. Ze claimen hun eigendommen bij de verzekering en praten er niet meer over." Jaarlijks worden op Schiphol 24.000 voor werpen gevonden. Ze worden eerst 24 uur bewaard bij verzamelpunten om vervol gens naar Lost and Found te worden ge bracht. Grote, ijzeren karren zijn gevuld met volle koffers en tassen, maar ook met waardevolle spullen als portemonnees, lap tops, fototoestellen en telefoons. En bril len, van een knalrood montuur tot een streng leesbrilletje. Of skateboards, voetbal len en, zeer opvallend, rolstoelen. Nu staan er vijf rolstoelen opgestapeld in de loods. „Ja, die vergeten mensen dus ook", zegt Fransen. „Misschien gebeuren op Schiphol wel wonderen en konden men sen ineens weer lopen." De reizigers die iets kwijt zijn, worden niet benaderd door Lost and Found. „Wij heb ben geen actief opsporingsbeleid. Daar heb ben wij de capaciteit niet voor", zegt Fran sen. De spullen die in de tassen en koffers zit ten, zijn niet zomaar spullen, volgens Fran sen. „Ze zijn persoonlijk, zeggen iets over de eigenaar. We zitten in het leven van ie mand anders te roeren." Zo komen de me dewerkers van Lost and Found foto's en dagboeken tegen. „Laatst kwamen we een hele stapel met foto's tegen van een safari in Afrika", zegt Fransen. „Ik zou toch flink balen als ik dat soort herinneringen kwijt zou zijn. Onbetaalbaar, lijkt me." En als we het over geld hebben, herinnert Fransen zich nog wel een koffer die bin nenkwam op de afdeling. Gevuld met dui zenden dollars. Werd overigens wel afge haald. „Voor de rest worden hier heel nor male dingen gevonden. Ga zelf maar na: houden ze hun nummertje omhoog. Als na het noemen van hun bedrag de ha mer klinkt, glimlachen ze tevreden. Buit binnen. Zo niet de familie Witjes. Vader, moe der en dochter hebben voor de eerste keer in hun leven een kar vol spullen ge kocht. Om te verkopen in de IJhallen in Amsterdam, waar ze vaak staan. La chend lopen ze naar de loods om tegen inlevering van hun betalingsbewijs de kar vol tassen en koffers mee te nemen. Dochter Maya: „We waren een beetje in paniek, omdat we nog niets hadden. Misschien hebben we wel veel te veel geboden voor deze kar. Een foutje." De kar kostte 280 euro en er zitten acht kof fers en tassen in. „We doen dit voor de lol", zegt Maya's moeder. „We zijn zo ontzettend nieuwsgierig wat er alle maal in ziL" Dus wordt er alvast een mooie, zwarte koffer opengemaakt. In het voorvak zitten alleen maar servetjes - „Gatverdamme!" - en zand. In het hoofdvak zitten, tot grote hilari teit van de familie, nieuwe schoenen. Een kleine hak, zwart glimmend leer. „Verschrikkelijk, wat kakkerig", lacht Maya. Het prijskaartje zit er nog onder: 169 euro. Enkele minuten later staat de hele familie te springen. Maya heeft een nieuwe, dure merkbroek gevonden. Maat: 32, model: prehistorie. Voor de rest vinden ze 'troep': zeezout voor on der de douche, een pakje kaarten en een paraplu. De andere koffers worden thuis uitgepakt. „In de min. Met hand schoenen aan en mondkapjes voor. Daarna breng ik de kleding naar de was serette. Dit komt echt niet in mijn ei gen wasmachine." Verderop wordt een aanhangertje volge laden. Een echtpaar kwam helemaal uit Vlaardingen voor de Schipholspullen en heeft speciaal voor het uitpakken van de koffers rubberen handschoenen ge kocht, want 'je weet maar nooit wat je tegenkomt.' Ze hebben een kar met kof fers en losse spullen - van poppen tot boeken - op de kop getikt. Ergens steekt een pluchen poot uit van een knuffel- olifant „Ach, wat zielig, een kind is nu zijn knuffeltje kwijt", zegt de nieuwe eigenaresse. Jaarlijks worden er op de luchthaven Schiphol 24.000 voorwerpen gevonden, waaronder een groot aantal koffers. De spullen worden eens in de drie maanden geveild. Zo kun je nog eens goedkoop aan een laptop komen. la Of aan een koffer met vuile was. r'~;' door Lisanne van Sadelhoff In veilinghuis De Eland aan de Wees- perstraat in Diemen worden vijf keer per jaar de gevonden voorwerpen van Schiphol geveild. Zoals deze dag karren met koffers vol ongewassen kleding. De opbrengst gaat naar Schiphol. De doffe knal van de veilinghamer heeft beslist: de eerste kar met koffers en tassen is voor die meneer in de don kergroene jas. Goed voor 220 euro. Ruim twintig karren komen voorbij. Wat erin zit, is voor alle kopers een gok. Maar volgens veilingmeester Ron Brouwer is het heel simpel: „U gaat op vakantie en u neemt mee..." Het is druk. Mensen staan op de gang te wachten en ook de tafel fungeert als zit- plek. Daar zit ook de familie Stokman, die komt voor gevonden elektronica. De iPods en goede koptelefoons hou den ze. De rest wordt doorverkocht Er zitten handelaren die precies we ten wanneer ze veel en wan neer ze juist weinig bieden. Vol zelfver- j trouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56