7 spectrum lOOK- LEUKE DINGE Zaterdag 20 maart 2010 niet weten wat ze moeten met kinderen. Ze krij- I gen ze alleen maar. Overigens niet alle allochto nen en niet alle moslims. Dat moet ik altijd zeg gen als disclaimer." In het NRC Handelsblad publiceerde Ayaan Hirsi Ali daar vorige week een opinieartikel over. Uitgangspunt: immigratie is een keuze. „Die keuze is een contract tussen degene die binnenkomt en het ontvangende land. De afge lopen dertig jaar is dat in Nederland niet ge daan. Het is voor beide partijen makkelijk als je openlijk praat over de verwachtingen en ver plichtingen. Zij moeten weten wat ons waar denstelsel is. Je wordt niet als democraat gebo ren, je wordt als democraat opgevoed. Ik kreeg hulp en ik stond er voor open. De meeste men sen denken echter: mijn familie zit in wijk A. Ik ga naar wijk A. Ze denken helemaal niet: ik ga naar Nederland. „We weten inmiddels zo veel. Alles is duidelijk. 1 Het waardenstelsel van de allochtonen is an ders. Ze staan vijandig tegenover moderniteit. Ik merk dat ik het woord allochtoon gebruik. Dat is het eerste wat we niet meer moeten i doen. Zeker niet met mensen met de Neder- landse nationaliteit." Stoppen met islamitische scholen ook. „In 2002, in reactie op Fortuyn, zei Balkenende 1 dat islamitische scholen 'gevangenissen van ach terstand' waren. Inhoudelijk was de WD het daar mee eens. Veel prominenten binnen de PvdA ook. Maar er zijn méér islamitische scho len ontstaan. De kinderen worden geïslami seerd in plaats van vernederlandst. Zo onlo- gisch. En dan maar klagen dat ze niet geïnte greerd zijn." Wilders is daar zo op gefocust, maar met haalbare voorstellen komt hij niet. „Ik ben het volledig met hem eens over de in houd van de Koran en dat de islam een zeer ge vaarlijke godsdienst is, of een ideologie, zoals hij zegt. Maar vergeet niet: de moslims en men sen die zich als moslims identificeren zijn een zeer kwetsbare groep vanwege hun omstandig heden. Ik denk niet dat onze reactie moet zijn: de Koran verbieden, moskeeën sluiten. Wat ik wil, is concurrentie bieden. „Al die jonge mensen die op zoek zijn naar een of andere morele begeleiding en die nu alleen maar de islam krijgen, daar doen wij niks mee. We maken islamitische scholen mogelijk, we maken de infrastructuur van indoctrinatie mo gelijk en vervolgens keuren we het af als ze daar naar handelen. We hebben niet echt gepro beerd leden van de moslimgemeenschap de Ne derlandse waarden bij te brengen en ze erin op te voeden. Elke succesvolle moslim of alloch toon heeft de Nederlandse waarden overgeno men. „Ik roep drie groepen op: de feministen, de humanisten en de kerken, om een alternatief waardestelsel te bieden dat concurreert met de islam. Dus niet een nieuwe versie van de islam. Alle pogingen die tot nu toe zijn gedaan, is pra ten met imams en vragen of ze een gematigde vorm van islam willen preken in plaats van een gewelddadige. Daar geloof ik niet in, dat werkt niet. Wat werkt is een alternatief stelsel." Haar boek eindigt met weer een brief, dit keer aan haar ongeboren dochter. Vorige maand haalde zij zowaar de societykolommen toen bleek dat ze een relatie heeft met de Engelse hoogleraar Niall Ferguson. Dochter „Dochter vond ik mooi passen bij de vrouwelij ke lijn in de familiegeschiedenis. Ik wilde laten zien hoe veel vooruitgang gemaakt kan worden in vier generaties. Mijn oma volledig een noma- denvrouw. Mijn moeder is later naar de stad, de moderniteit ingegaan, maar heeft zich die niet geheel eigen gemaakt. Ik ben het die de prijs moet betalen. Een leven van eenzaamheid zon der familie. De vierde zou dan mijn kind zijn, dat in ieder geval geen identiteitsprobleem heeft. „Het is ook een subtiel antwoord op al die mensen die zeggen dat het minstens zeshon derd jaar duurt voordat moslims zich hebben aangepast aan de moderne tijd. Dat geloof ik niet, het kan heel snel gaan." Hoop je snel moeder te worden? „Ik hoop snel moeder te worden. Ik zou graag een privéleven willen. Een van de onverwachte nadelen als je voor een maatschappelijk carrière kiest, is dat je het krijgen van kinderen hele maal vergeet. Het is niet dat ik geen kind wilde toen ik 30 was, maar ik heb er toen niet over na gedacht. En ineens merk je: ik ben 40! Ik moet daar wat aan doen." Ze trekt giebelend haar jas aan. Wil naar buiten, de gracht op. Met meisjesachtige zin Amster dam in. Ze zwaait. Nog een stralende lach. Ayaan Hirsi Ali: Nomade. Vertaald door Janet van der Lee, Marianne Orvelte en Ro elien Vermaant. Uitgeverij Augustus. 19,90 euro. reageren? spectrum@wegener.nl Ayaan Hirsi Ali Geboren: Mogadishu, So malië, 13 november 1969. Naar Nederland in 1992. Geeft later toe dat ze eco nomisch vluchteling was. Genaturaliseerd in 1995. Werkt bij Wiardi Beekman- stichting, het wetenschap pelijk bureau van de PvdA. Stapt in 2002 over naar de VVD Wordt in 2003 gekozen in de Tweede Kamer. In 2004 te gast in Zomer gasten, waar ze de film Sub mission laat zien. Regisseur Theo van Gogh wordt dat najaar vermoord. Moorde naar Mohammed B. laat een brief achter gericht te gen Ayaan Hirsi Ali. Ze moet onderduiken. In 2006 maakt ze bekend de Kamer te verlaten. Mi nister Verdonk verklaart dat Ayaan Hirsi Ali illegaal het land is binnengekomen en dat zij nooit het Neder landerschap heeft gekre gen. De paspoortaffaire leidt tot de val van het ka binet Balkenende II. Publiceert in 2006 de auto biografie Mijn vrijheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55