AYAAN HIRSI A L I spectrum 6 Zaterdag 20 maart 2010 Een vriendin nam haar mee naar Las Vegas. Met stralende ogen vertelt Ayaan Hirsi Ali over hun verblijf in de Amerikaanse gokstad. „Zij vond dat ik er nodig eens uit moest. Ik weet niet hoe ik aan dat imago kom, maar ze vindt dat ik alleen maar werk, alleen maar over problemen nadenk en praat. Ik doe ook wel leu ke dingen!" Zo ontspannen en goedlachs als Ayaan Hirsi Ali (40) vandaag is, zo kent Nederland haar niet. Voor het eerst in drie jaar is ze terug uit de VS. Om over haar nieuwe boek te vertellen, Noma de. „Ik ben inderdaad veel meer ontspannen dan toen ik in Nederland in de politiek zat. Het wordt je onaangenaam gemaakt. Ik weet niet hoe het is ontstaan, maar de politieke cultuur in Nederland waar de politici enorme problemen moeten aanpakken, is verhard. Beledigen, de moniseren. Frits Bolkestein zei altijd: je wordt bij voortduring blootgesteld aan intellectuele terreur." Nomade is het vervolg op haar boek Mijn vrij heid. In het eerste deel schrijft ze over haar 'pro bleemfamilie', met name over haar vader en haar oma, die beiden zijn overleden. Niemand nam de moeite Ayaan Hirsi Ali te vertellen dat haar grootmoeder was overleden. „Terwijl, toen mijn vader ziek was, alles in het werk werd ge steld het contact te herstellen. Kort voordat hij overleed probeerde hij mij terug te trekken naar de islam. Dat was zijn missie geworden. Hij wilde mij terug bekeren." Een zinloze missie. „Vroeger aanbad ik mijn va der. Hier laat ik gaandeweg zien hoe hypocriet Ze oogt bevrijd en ontspannen. Even terug in Nederland strooit Ayaan Hirsi Ali als vanouds met prikkelende meningen en adviezen. En met humor: „Let maar op, het CDA gaat Lubbers vragen lijsttrekker te worden." door Theo Hakkert foto's Frans Nikkels hij is. Hij koesterde zijn imago dat hij sterk, hei lig, trouw en heel gelovig was. Maar de andere kant was dat hij in Engeland onder een andere naam van een uitkering leefde. Hij is naar het westen gekomen. Waar in zijn ogen ongelovi gen wonen, de zondaars. Hij keerde zich er van af, maar tegelijkertijd profiteerde hij ervan." ]e stipt zelf de parallel aan met je eigen leugens om Nederland binnen te komen. Wat Rita Verdonk later aangreep om je het Nederlanderschap te ont nemen. „Rita Verdonk heeft daar misbruik van ge maakt, maar ik had het al vanaf de eerste dag toegegeven. Ik had het in 2002 al gezegd. Femke Halsema heeft iets van negentig interviews ge vonden waar ik dat gewoon zei. Reden dat ik daarvoor uitkom, is dat liegen en bedriegen, fraude en al die dingen waar ik vandaan kom onderdeel zijn van de overlevingscultuur. Het was bekend. Daarom was iedereen boos op Rita Verdonk. Zij was toen zelf aan het liegen." Dit hoofdstuk heb je met opmerkelijke distantie ge schreven. Alsof het voor Amerikanen wordt uitge legd. „Amerikanen willen ook die uitleg. Een hele boel dingen die niets met elkaar te maken heb ben, kwamen in Amerika in één keer in de krant. Mijn buren gingen naar de rechter om mij mijn huis uit te krijgen, wat ze is gelukt in april 2006. In mei, los daarvan, heeft Rita Ver donk besloten mijn paspoort in te trekken. Dat is meteen wereldnieuws geworden. In 2007 is mijn beveiliging ingetrokken. De Amerikanen zeggen: ze hebben je weggejaagd, waarom ga je nog terug? Ik ben in Nederland geëmancipeerd en verlicht en opgeleid." Uiteraard volgt ze de ontwikkelingen in Neder land goed. Ze gniffelt en schudt haar hoofd. Veel zou opgelost worden, denkt ze, met een herziening van het kiesstelsel. „Dit stelsel, zo hebben we gezien, leidt tot een land dat niet re- geerbaar is." Oplossing: twee politieke partijen. Plus een con gres, senaat en onafhankelijke rechterlijke macht. Alles naar Amerikaans model. „Een zui vere regering die vier jaar zit en vier jaar met echte oppositie. Anders blijf je in Nederland met een eeuwig demissionair kabinet. Een coali tie is nu onmogelijk. Vier partijen in een kabi net, weet je wel hoeveel herrie dat is?" Ze draait rondjes met beide handen. „Ik verge lijk het graag met een wasmachine. Het ding draait linksom en Donner zit er. Het ding draait rechtsom en Donner zit er nog. Men sen treden af en mensen gaan zo weer verder. Ze blijven zitten of komen terug." Schaterla chend: „Let maar op, het CDA gaat Lubbers vra gen of hij lijsttrekker wil worden." Bij de Amerikaanse denktank, waar ze een intel lectueel onderkomen heeft gevonden, 'mag' ze nadenken over de islam en Europa. „Nederland wordt daar gezien als een laboratorium. Hier gaan dingen mis en vervolgens gaan ze in ande re landen ook mis." In Engeland en Duitsland gaat het slechter, in Denemarken en Zweden beter. „In Zweden gaan kinderen van immigranten al met ander halfjaar naar speelplaatsen. Om ze op te voe den. Dat als antwoord op de achterstand die al lochtone kinderen hebben omdat hun ouders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54