5 spectrum Niet alleen op zondag vlees snijden RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Marjan Berk kraamvisite Zaterdag 20 maart 2010 De politici, die openlijk kiezen voor het zien opgroeien van hun kinderen, krij gen luid applaus en worden gezien als voormannen in de emancipatie van de man. Het doet mij denken aan mijn eigen ar beidsleven, waarvan 27 jaar doorgebracht in het theater en vervolgens verder werken achter de schrijftafel, met vele uitstapjes naar de podia waar lezingen worden gehouden. Hoe deed ik dat vroeger? Heb ik het opgroeien van mijn kin deren gemist? In de jaren van geboorte en zogen was het een wankel evenwicht, want mijn freelance bestaan was een kwestie van hollen of stilstaan. Vierhon derd voorstellingen in de musical 'De kleine pa rade' van Wim Sonneveld, dat kwam soms neer op een maand lang iedere avond spelen in het hele land, met een wegennet dat nog niet zo uit gebreid was als tegenwoordig. Een avond optre den in Cuyk aan de Maas betekende diep in de nacht thuiskomen. Soms bleven wij veertien da gen in het Zuiden, overnachten in kleine hotelle tjes en moesten er op het thuisfront ingewikkel de oppasregelingen worden getroffen met schoonmoeders en huishoudsters. Soms kreeg een kind een keelontsteking en ontstond er een hotline tussen de huisarts, de inwonende hulp en mij en stond je 's avonds niet al te geconcen treerd op het toneel. Maar dankzij solidair ge drag van iedereen groeiden mijn vijf kinderen allemaal op tot onafhankelijke mensen. Mijn zoons trouwden met werkende vrouwen, en zit ten op het ogenblik zelf midden in hun leven vol compromissen van 'papadagen', oppasrege lingen en bakfietsen waarin de kleinsten wor den vervoerd naar de crèche, een oppasplek die nog niet bestond in de jaren dat mijn kinderen klein waren. En tegenwoordig is daar de buiten schoolse opvang, een zegen voor éénoudergezin nen, zoals dat van mijn oudste zoon die vier jaar geleden weduwnaar werd en nu door een logis tiek ingewikkeld leven slalomt, waarin hij er wonderwel in slaagt er toch een oergezellig ge zinsleven op na te houden. Zijn kleine dochter wordt voorgelezen, leert zwemmen en gaat naar ballet Mijn zoon heeft een heel netwerk van buurvrouwen en vriendinnen, die af en toe ko ken en zijn dochtertje opvangen bij afwezigheid van pa. Wij maakten indertijd veelvuldig ge bruik van de studentenoppascentrale, hetgeen tot veel vrolijke oppasavonturen leidde. Ook heb ik nog eens een mannelijke huishouder ge had, een geflipte dominee, die het huishouden een uitdaging vond. Maar na twee maanden hield hij het voor gezien en stapte over naar een andere bedrijfstak. In de jaren vijftig en zestig kreeg ik als werken de moeder vaak verwijten naar het hoofd. De keel- neus en oorarts blafte tegen mij, toen ik mij met mijn jongste zoon plus oorontsteking bij hem vervoegde: 'dan moet U maar niet gaan werken!' Ik weet heel zeker, dat die afkeurende, berispende en hatelijke woorden nog nooit te gen een werkende vader zijn gezegd! De vragen tijdens interviews over mijn werk: 'hoe doet U dat met Uw kinderen?', werden ook nooit aan werkende mannen gesteld. Kortom, het wordt tijd dat die workaholics in de politiek zich openlijk uitspreken voor een keuze, waar door hun opgroeiende kinderen aanspraak kun nen maken op een vader, die niet alleen op zon dag het vlees snijdt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53