PvdA houden schade beperkt D!§§! zeeland3 Overzicht provinciale financiën tot 1795 Boetes voor dronken kapitein IomZZ commentaar D66 SGP/00 SP Gemeenteraadszetels T zaterdag 20 maart 2010 40 wethouderszetels zijn de afgelopen weken verdeeld in de onderhandelingen tt r 1 1 over de nieuwe dagelijkse gemeentebesturen. Alleen in Middelburg en Sluis yy (^ttlOLlClCrS zijn de besprekingen nog niet voltooid. meeste Zeeuwse gemeenten de nieuw in het college van B en W. Afgemeten aan het resultaat van de raadsverkiezingen heeft de WD het in de college-onderhan delingen minder goed gedaan. Te genover de winst in raadszetels staat het verlies van één wethou- derspost. Ondanks de winst van een raadszetel in Borsele mogen de liberalen in deze gemeente niet langer een wethouder leveren. D66, waarvan het stembusresul taat misschien nog wel eclatanter was dan dat van de lokale partijen, heeft het nergens tot het college van B en W geschopt. Daarvoor is het bruggenhoofd dat deze partij in acht gemeenten heeft veroverd te klein. Met twee, laat staan één zetel in de raad kom je niet in aan merking voor een plek in B en W, tenzij je nodig bent om een mage re, coalitie aan een meerderheid te helpen. En dat is tot nu toe ner gens het geval geweest. Datzelfde geldt voor de SP, die haar zetelwinst evenmin met een wethoudersstoel beloond zag. Als koppel verliezen de SGP en de CU één wethouders zetel. De twee reformatori sche partijen hebben in drie ge meenten als de combinatie SGP/CU aan de verkiezingen mee gedaan: Goes, Borsele en Veere. Al leen in de eerste wordt deze in spanning niet langer met een plaats in het college van B en W beloond. Duidelijk is dat in Middelburg de wethouders Hannie Kool-Blok land (CDA) en Albert de Vries (Pv dA) wel zullen terugkeren in het college van B en W. Hun partijen vertrouwen erop dat ze met de Lo kale Partij Middelburg een ak koord kunnen sluiten. De LPM-wethouder wordt dan Ed de Graaf Om de Middelburgse coali tie compleet te maken heeft het trio CDA-PvdA-LPM deze week ge sprekken gevoerd met WD, CU, GL en SGP, die alle vier drie raads zetels hebben. De verwachting is dat vandaag uit dit kwartet uitein delijk een keus wordt gemaakt. In de gemeente Sluis hebben de in de raad gekozen partijen Ron Bar- bé, de voormalige burgemeester van Terneuzen, als informateur in de arm genomen. Mede met het oog op de problemen die zich de afgelopen vier jaar in deze gemeen te hebben voorgedaan, zijn de for mulering van een beleidsprogram ma voor de periode tot het voor jaar van 2014 en de vorming van een nieuw dagelijks gemeentebe stuur geen sinecure. Barbé gaat daarom behoedzaam en zorgvuldig te werk. Hij ver wacht nog minstens een week no dig te hebben voordat hij het resul taat van zijn inspanningen kan pre senteren. nieuwe wethouders bekend zijn, is van die afstraffing ech ter weinig te merken. Beide par tijen komen goed weg. Hier en daar verliezen ze een post. Maar halen er soms ook een binnen. Zo lijkt het of de verkie zingsuitslag niet telt. Na de verkiezingen vertalen de partijen hun nieuwe posities in onderhandelingen over een coa litie. In de meeste gemeenten komt daar nu dezelfde politieke mix uit als vóór de verkiezin gen. Kennelijk is er een groot en continu draagvlak voor be staande beleidslijnen. Anders gezegd: de kiezers hebben afwij kende standpunten niet mas saal genoeg omarmd. De verkiezingen zijn daardoor zeker niet nutteloos geweest. De dames en heren wethou ders dragen dan veelal wel de bekende kleuren, maar als zij hun werk goed doen, zullen zij terdege rekening houden met de inbreng van alle leden van de nieuwe gemeenteraden. SPORT De voetbalprogramma's, alle uitslagen, en de statistieken: bekijk ze op www.pzc.nl/sportuitslagen Stuur uw tips naar redactie@pzc.nl Lees ook ons voetbalblog Rude Stats via www.pzc.nl/blogs door Emile Calon MIDDELBURG - De aanvaring op het Kanaal van Gent naar Terneuzen had de Belgische kapitein zo aange grepen dat hij samen met zijn ma troos drie glazen whisky had ge dronken. Dat verklaarde hij al thans tegenover de waterpolitie die enkele uren na die aanvaring, 21 augustus 2009, bij de man aan boord kwam om zijn verhaal te ho ren. Een bloedproef wees uit dat hij nog veel meer had gedronken. Voor officier van justitie W. Smeenk was dat voldoende om te gen hem twee boetes te eisen van samen 1200 euro. Eén voor dron ken varen, de ander voor het ver oorzaken van de aanvaring. Want de man was die dag vanuit een van de zijtakken zo het kanaal op gevaren. Een ander motortank schip, de Elise, voer op dat mo ment richting de sluizen. Ondanks dat de kapitein van de Elise zijn motor in 'zijn achteruit gooide' was een aanvaring, met alleen ma teriële schade, niet te voorkomen. Volgens de officier zou die kapi tein, direct na die aanvaring, een duidelijke dranklucht hebben gero ken bij zijn collega. Ook zou de ka pitein van de Elise zijn stuurhut op slot hebben moeten doen om zich te verschansen tegen zijn agressieve Belgische collega. Politierechter L. van Dijke vonnis te gisteren conform de eis van de officier. De schipper (43) zelf was niet komen opdagen om uitleg te geven over zijn gedrag van die dag. MIDDELBURG - Hoe rijk of hoe arm waren we eigenlijk toen Zeeland nog een zelfstandige provincie was? Die vraag kan sinds gisteren worden opgezocht. In het abdij complex in Middelburg werd het zevende - volledig aan Zeeland ge wijde - deel in de serie Gewestelij ke financiën ten tijde van de Repu bliek der Verenigde Nederlanden ge presenteerd. Met het Zeeuwse deel wordt de in totaal zeven boeken tellende reeks over de gewestelijke financiën tij dens de Republiek (1572-1795) afge sloten. Eerder verschenen er afleve ringen met de cijfers van Overijs sel, Drenthe, Groningen, Holland, Utrecht en Friesland. Het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis (ING) in Den Haag en de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam voerden het project uit. Voor het deel over Zeeland werd samenge werkt met het Zeeuws Archief His toricus Wietse Veenstra deed twee jaar onderzoek. Het archief van de Zeeuwse Rekenkamer, dat over de periode vanaf 1573 volledig be waard is gebleven, was voor hem een belangrijke bron. Het boek be vat een selectie en bewerking van de archiefgegevens en geeft een in leiding op de financiële besluitvor ming. Het boek kost tot 1 mei 35 euro, daarna 45 euro. PvdA VVD SGP GL pvdA/OL Lo&alen 'Middelburg en Sluis zijn in dit overzicht niet meegenomen, in deze gemeenten zijn de onderhandelingen nog niet afgerond 2006 2010~ verschil -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3