Bouwland bij Calimero-gevoel tekent Groote Gat natuurgebied 241 zeeland Terhole kan met voldoende geld op zak aan de slag met dorpshart Vier hectare extra natuur OP ZOEK NAAR DYNAMIEK 'Handen uit de mouwen' regioagenda zaterdag 20 maart 2010 iMniMinrimsgg door Eugène Verstraeten KOEWACHT - Bij het Groote Gat aan de Klapstraat in Koewacht wordt zo'n vier hectare bouwland omgevormd tot natuurgebied. Het kreektalud wordt verflauwden en een deel van het gebied wordt afge graven. Bovendien komen er drink- poelen en struikgewas. De oude vissteigers langs de hele oostelijke oever van de kreek wor den vervangen door nieuwe in het zuidelijk talud van de Fortdijk. In het zuidelijkste deel wordt een pad aangelegd dat leidt naar een picknickplaats direct aan de water lijn van de kreek. Vanaf deze plaats kunnen voorbijgangers rus tig genieten van het krekenland schap. Om de plannen tot uitvoering te kunnen brengen moet het bestem mingsplan worden gewijzigd. Het ontwerpbesluit ligt tot en met 28 april ter inzage bij de gemeente Terneuzen. Het gebied ligt in de polder ten noorden van de bebouwde kom van Koewacht. Het wordt aan de westzijde begrensd door het Groote Gat en aan de noordzijde door de Fortdijk. Ten oosten ligt de Klapstraat en aan de zuidzijde grens het gebied aan huizen met tuin en bestaand natuurgebied. De geplande nieuwe natuur maakt onderdeel uit van de compensatie maatregelen voor de natuurwaar den die verloren gaan bij het uit diepen van de Westerschelde. De uitvoering is in handen van de Dienst Landelijk Gebied. Na de in richting wordt het hele gebied overgedragen aan Staatsbosbeheer. Uit een planteninventarisatie uit de jaren tachtig blijkt dat er in de rietzoom tussen de kreek en het plangebied veel pluimzegge en ho ge cyperzegge groeit. Op open plekken vooral veel moe rasvegetatie zoals de dotterbloem. In de nabijheid van het gebied zijn waarnemingen gedaan van de al penwatersalamander, de gewone pad, de bruine kikker en de kleine watersalamander. Tot de bijzondere zoogdieren die zijn aangetroffen behoren de on dergrondse woelmuis, de rosse vleermuis, de grootoorvleermuis en de veldspitsmuis. Daarnaast zijn er diverse niet alledaagse vlin dersoorten gesignaleerd. Het gaat daarbij om de aardbeivlinder, de kommavlinder, het resedawitje en de bruine vuurvlinder. Bijzondere broedvogels die er nestelen zijn de zomertaling, de tafeleend, de kwar tel, de waterral, de porseleinhoen, de nachtegaal, het paapje, het wou daapje en de snor. Na de inrichting moet er een na tuurgebiedje ontstaan met reliëf rijk grasland met plaatselijk mei doornstruweel met hondsroos. Langs de oevers wisselen riet en zoet-vochtige milieus met verschil lende plantensoorten elkaar af Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. ZATERDAG 20 MAART BIERVLIET Dorpshuis, 9.00 uur: Boekenmarkt; BRESKENS De Uithof, 20.00 uur: Toneel Thalia; CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HOEK Vremdieke, 9.00 uur: Voorjaarsmarkt; HOOFDPLAAT Dorpshuis, 20.00 uur: Tekst Kwijt; HULST Blaauwe Hoeve, 13.30 uur: Rolstoelwan deling, informatiemarkt; ROC, 9.00 uur: Boekenmarkt voor Kenia; KOEWACHT De Vlaschaard, 20.00 uur: Dansavond; NIEUW NAMEN De Scheldegalm, 20.00 uur: Folk; OSSENISSE Hof ter Nesse, 19.30 uur: Kaarten; PAAL Zicht der Schelde, 21.30 uur: Peeparty; SINT - JANSTEEN Den Bombardon, 8.00 uur: Rommel markt fanfare St.Jan; SLUISKIL Meulengat, 20.00 uur: Bonte Avond; TERNEUZEN De Veste, 9.00 uur: Koersbal; De Kameleon, 10.00 uur: Rommelmarkt; De Pit, 20.00 uur: Deca-toneel; Bachten Dieke, 9.00 uur: Voorjaarsmarkt Café 't Bolle Schaep.22.00 uur: Pop/rock coverband Whatever; WESTDORPE Oude Raedhuys, 21.00 uur: Polderblues; ZAAMSLAG Het Podium, 20.00 uur: Kleinkunst; ZONDAG 21 MAART CLINGE Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; HULST Den Dullaert, 15.00 uur: Kindervoorstel ling; Willibrordus basiliek, 14.00 uur; Matthaus Passion; KLOOSTERZANDE Café de Kastanje, 14.00 uur: Kaarten; OSSENISSE Herberg de Snis, 15.00 uur: Ierse mid- PAAL Zicht der Schelde, 10.30 uur: Boeren- markt; door Sheila van Doorsselaer TERHOLE - Met provinciale subsidie van 31.000 euro is het financiële plaatje voor de herinrichting van het dorpshart van Terhole hele maal rond. Het terrein bij het plaat selijke dorpscentrum wordt nog voor de zomer ingericht als multi functionele ontmoetingsplaats. Het initiatief voor 'Het Hart van Terhole' is afgelopen november ge nomen door de stichting Dorps feest Terhole. De Terholenaars von den dat de leefbaarheid en de so ciale samenhang in hun dorp wel een oppepper kon gebruiken. Na overleg met andere plaatselijke ver enigingen is besloten de daad bij het woord te voegen. De stichting is vervolgens de boer op gegaan om het project gefinancierd te krij gen en moest zodoende 63.000 eu ro bij elkaar zien te krijgen. Dit is in slechts enkele maanden tijd gelukt. „En daar zijn we dan ook best een beetje trots op", zegt secretaris Luciën van de Walle. Het Oranjefonds kende een subsi die toe van 20.000 euro, het Stimu leringsfonds van Rabobank Hulst doneerde een bedrag van 3.500 eu ro. De provincie sloot de rij met een bijdrage van 31.000 euro uit het Plattelands Ontwikkelingspro gramma (POP 2). Voor de laatste 8.500 euro wacht de stichting nog op groen licht van een aantal ande re sponsors. De gemeente Hulst heeft aangegeven garant te staan voor een eventueel tekort in de fi nanciering. Het Hart van Terhole omvat voor zieningen voor jong en oud. Er komt een sportkooi, een basketbal veldje en een jeu de boulesbaan. Ook wordt het dorpshuis uitge breid met een terras en worden er acht picknicksets en zitbanken plaatst. Het nieuwe dorpshart wordt verder aangekleed met eenj aantal dakplatanen en er komt eeq nieuw plantsoen. Ze lieten zich niet weerhou den. Twee aan twee gingen ze steeds op pad om 'pro minenten' een uitgebreid stan daard-interview af te nemen. Om dat ze met de bus moesten, kon den ze gelijk kennismaken met het openbaar vervoer in Zeeuws- Vlaanderen. „Soms dachten we Marlies Blesgraaf, Wietske Nijman en Annieke Logtenberg (vlnr), studentes van door Harmen van der Werf Kom op! Denk eens wat positiever over je eigen streek. Marlies Blesgraaf, Wietske Nijman en An nieke Logtenberg zouden het van de daken willen schreeuwen over het Zeeuws-Vlaamse land. De studentes van de Roosevelt Academy in Middelburg deden af gelopen winter onderzoek naar de Zeeuws-Vlaamse dynamiek. Het opvallendst vonden ze dat er in Zeeuws-Vlaanderen een enorm Ca limero-gevoel bestaat. Calimero? Ja, dat eigenwijze eendje van de te levisie dat te pas en te onpas riep: 'Zij zijn groot, ik ben klein en dat is niet eerlijk'. Een groter obstakel dan dat Calimero-gevoel is er niet voor de verdere ontwikkeling van 'het landje apart', vinden de onder zoeksters. Annieke Logtenberg: „Er is echt een mentaliteitsveran dering nodig." Voor de taskforce 'uw nieuwe toe komst' - waarin gemeenten en be drijfsleven werken aan verbetering van het imago en de promotie van Zeeuws-Vlaanderen - hebben de drie studentes hun onderzoek ge daan. De opzet was in beeld te brengen hoe het zit met de dyna miek, de ontwikkelingskracht, van Zeeuws-Vlaanderen en hoe die kan worden versterkt. Ze spraken met dertig Zeeuws-Vlamingen op - wat heet - sleutelposities in het maatschappelijk leven, in het be drijfsleven en bij gemeenten. Hun drijfveer om zich voor het on derzoek in te schrijven is eenvou dig. Ze wilden in de praktijk erva ring opdoen. Het maakte hen wei nig uit dat ze daarvoor naar Zeeuws-Vlaanderen moesten. De buitenwereld - onder anderen me de-studenten - begreep er weinig van. „Wat moet je nou in Zeeuws- Vlaanderen?", herhaalt Marlies Blesgraaf een vraag die ze nogal eens kregen. 'we kunnen nog wel vijf minuten doorpraten', maar dan was de bus te vroeg vertrokken. Konden we een uur wachten bij de halte, in de kou", vertelt Wietske Nijman. „Maar ja, het openbaar vervoer is in meer plattelandsgebieden in Ne derland slecht." Zo viel het ook tegen dat er op een maandag in IJzendijke nergens iets te drinken was. Annieke Logten berg: „We zijn naar de bakker ge gaan. Ze zetten er twee stoelen voor ons neer en we kregen thee. Heel aardig." De gesprekken verliepen stuk voor stuk 'open'. Nogal wat geïnterview den vonden het leuk dat 'eindelijk iemand aandachtig luisterde naar hun verhaal'. De betrokkenheid bij Zeeuws-Vlaanderen is ontzet tend groot, merkten de studentes, maar dat weerhield 'sommigen er niet van een behoorlijk negatief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 164