Pagina ontbreekt door systeemfout meningen 15 zss WAMN£5?f- IS DA H0£ BEATRIX..?.' Toto past niet bij mijn Nescio' 'Gitten worden alleen gedragen op zon- en feestdagen' wwvvw Postvak In Cor de Jonge Postvak In zaterdag 20 maart 2010 EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Park Veldzigt 35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl ammsmm r mmm Flip Feij, Jan J.B. Kuijpers en Cees Maas kijken serieus, maar ook wat uitdrukkings loos de camera in. Zwarte zonnebrillen op, donker gekleed. De compositie is wat onmodieus. Ze staan voor de Campveerse To ren in Veere, waar ze hun plannen ontvouwen om de schrijver Nescio te eren. Nescio (1882-1961) schreef in Veere brieven naar zijn vrouw. De drie willen een gedenkteken oprichten. Een mooi initiatief „Dat is natuurlijk een van de moei lijkste opdrachten voor een foto graaf', reageert Ruben Oreel. „Er was nog niets, alleen maar het plan om op een muur een beken de regel van Nescio te schrijven. Dan moet je iets verzinnen." Oreel 'werd gered' door het drietal zelf. Toen ze naar hem toe kwamen lo pen, zag hij de foto voor zich. Hij bracht op een aparte manier een van de bekendste openingszinnen Nescio Titaantjes in beeld: 'Jon gens waren we - maar aardige jon gens. Al zeg ik 't zelf.' Mevrouw Brikkenaar-van Dijk (80) uit Veere dacht daar anders over. Zij verzuchtte: deze tijd is niet meer van Nescio. Haar Nescio vlijde zijn woorden op papier, was romantisch en hij was zelfs zo be scheiden, dat hij zich verontschul digde dat hij wat geschreven had. Mevrouw Brikkenaar is adrem en gevat. Niemand mag aan haar Nes cio komen. Op tafel liggen zijn boe ken en ze knipt alle stukjes over hem uit. Alle stukjes? Ze lacht: „Nee, dit stuk niet. Zo'n foto kun je toch niet aan vrienden laten zien? Wat een babbel heb ik hè." Het was een systeem- fout, maar wel een met vervelende consequen ties. Deze opmerking heeft betrekking op de donderdag krant. Van de dubbele pagina Ge zondheid is de redactionele rech terpagina nooit in de krant ver schenen. Daardoor hebben abon nees het laatste gedeelte van het verhaal over Photodynamische Therapie (PDT) tegen huidkanker niet gekregen. Een excuus van de redactie is op zijn plaats. Woensdagavond kreeg de chef van de eindredactie het be richt door dat twee pagina's met fa milieberichten niet gevuld konden worden. De redactie besloot om de vrijgekomen ruimte te gebrui ken voor het verhaal over licht als genezer. De chef van de eindredactie con troleerde of de alternatieve adver tentiepagina's al 'bevestigd' waren en constateerde dat dat niet het ge val was. Er was, met andere woor den, nog geen 'drukplaat' van ge maakt. Vermoedelijk keek de chef net op het moment dat de vervangende rechterpagina in bewerking was en 'overschreven' werd. Die mel ding geeft het systeem niet. Daar zit de systeemfout. In de praktijk komt deze samenloop van omstan digheden zelden voor. Woensdaga vond wel, waardoor de extra han deling die verricht moet worden om een wijziging definitief te ma ken, niet gedaan is. Voor de volledigheid: De chef kreeg op zijn eigen beelscherm de twee redactionele pagina's wel te zien. Daardoor was de indruk op de redactie ook dat de goede versie van de pagina in de drukkerij was gearriveerd. Deze extra handeling voor het zo genoemde overschrijven van pagi na's is opgenomen, omdat het ma ken van een 'drukplaat' veel geld kost. Enkele mensen mailden dat ze het volledige verhaal willen ontvan gen. Die hebben het inmiddels ontvangen. Hieronder volgt voor iedereen het slot van het artikel: „Dermatologe Óerritsen doet daarom, in op dracht van ZonMw (de Nederland se organisatie voor gezondheidson derzoek en zorginnovatie) weten schappelijk onderzoek naar PDT. Ze moet aantonen dat de behande ling effectief is. Als dat lukt, is de kans groter dat alles wordt ver goed. Zeifis de dermatologe daar al van overtuigd. „Je hoeft niet chi rurgisch aan de gang te gaan en maakt dus geen littekens. Je kunt zo aan preventie doen en een gro ter gebied behandelen." Zonne- vlekjes moesten vroeger één voor één met stikstof worden aangetipt. Rianne Gerritsen: „Nu behande len we het hele vel." Ook blijft de huid na PDT een hele poos rustig: „Je komt na zo'n behandeling echt wel een keertje terug. Want je kunt iemand niet de huid van een 18-jarige geven. Maar de huid ver betert wel." Het allerbeste is ervoor te zorgen dat de huid niet beschadigt door zonlicht. „Nooit te lang in de zon. En vooraf altijd goed insmeren met zonnebrandcrème." Onlangs is het boek 'Ons bin de leste' uitgegeven, waarin een overzicht was gegeven over de verschillende klederdrachten op Walcheren. De PZC besteedde er aandacht aan. Ook het verhaal van de 87-jarige Katharina Dek ker-Koene in Meliskerke was erin opgenomen. „Echter het is niet correct weergegeven. Het be vat onjuistheden en een aantal pertinente on waarheden." De schrijfster had gevraagd of ze vooraf de tekst wilde lezen, maar daar had ze van afgezien. Daar heeft ze nu wel spijt van. Mevrouw Dek ker wil niet dat onwaarheden een eigen leven gaan leiden. Jos Dekker, haar zoon, vroeg of de krant een podium wilde bieden om de geschre ven tekst te corrigeren. „Indien het een verhaal over mijzelf betrof, had ik gedacht: 'niet hele maal juist en correct weergegeven, maar zo werkt het. Basta. Einde verhaal'. Maar voor mijn moeder ligt het anders. Zij heeft het idee dat zij nu door iedereen wordt aangezien als een leugenaar en dat mensen denken dat niet meer helemaal goed bij haar verstand is. Zij heeft er niet alleen figuurlijk, maar ook letterlijk slapeloze nachten van." „De meest relevante punten in de passage van het boek die niet juist/incorrect waren: a) Dat zij doof zou zijn.. Is niet waar. b) Dat twee van haar zusters gedwongen zouden zijn om van klederdracht naar 'burgers' te gaan. Is niet waar, hebben dat vrijwillig gedaan. Tevens was hierbij een foutief jaartal vermeld, c) Foutief huwelijks jaar van mijn ouders. In boek staat 1953, maar het was 10 jaar eerder, d) Dat zij gitten (zijn kra len behorende bij de dracht) zou hebben gedra gen tijdens dat vraagggesprek. Het waren koraal kralen. Gitten worden alleen gedragen op zon en feestdagen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15