24 (zeeland Restauratie Slot Haamstede OP UW PAASBEST Niet stoppen maar innoveren is devies Woontoren uit vroege middeleeuwen Q^i bij DELSCHER Een nieuwe outfit, LU" schoenen of een tas? 1 Het voorjaar is "T"3 begonnen bij DELSCHER. OI Voor iedere kopende klant een Paasattentie! Hinder door asfalteren in Goes Man met wapen aangehouden Veel van de vroegste geschiedenis ligt in de bodem van Schou- wen-Duiveland verstopt. In een serie belicht de PZC de bo demschatten die hier ooit tevoorschijn kwamen. zaterdag 20 maart 2010 co U bent van harte welkom. DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes www.delscher.nl door Melita Lanting RENESSE - Met de opening van het tweede deel van het centrumge bouw is camping Julianahoeve he lemaal klaar voor de toekomst. Al thans voorlopig, want er staan al weer nieuwe plannen op stapel. „Stoppen kan niet, innoveren en kwaliteitsverbetering is een must om te overleven", zegt Ed Troost namens eigenaren families Troost en Van Oeveren. Elf jaar geleden is S GOES - Verkeer in Goes moet van woensdag 24 tot en met 26 maart rekening houden met oponthoud door asfalteringswerkzaamheden. Zo wordt in de 's-Heer Elsdorp- weg een stuk asfalt opengebroken, de fundering aangepast en vervol gens weer opnieuw geasfalteerd. Het gaat slechts om een stuk van tien meter in het deel tussen de Zomerweg en de Oranjeweg. Tij dens dat karwei is de 's-Heer Els- dorpweg niet bereikbaar. Verkeer wordt omgeleid via de Patijnweg. Vooral Kloetingenaren moeten daar dus rekening mee houden. Ook een klein deel van de Verbar- telweg gaat op de schop. Dat is het fietspad tussen het fietstunneltje aan de noordkant van bedrijventer rein Poel II en Hotel Goes. Tien meter asfalt wordt verwijderd om de fundering aan te passen. Vervol gens wordt de strook weer voor zien van asfalt. De gemeente zorgt ervoor dat fietsers via stalen rijpla ten het werk kunnen passeren. Het karwei duurt drie dagen. Vrijdag 26 maart wordt ook een stukje Oranjeweg tussen de Vogel- zangseweg en de 's-Heer Elsdorp- weg. Verder wordt de Noordhoek- laan vrijdag 26 maart geasfalteerd. MIDDELBURG - De politie heeft don derdagnacht om half drie in Mid delburg een man aangehouden die een fiets had gestolen en een stoomstootwapen bij zich had. Agenten zagen de 23-jarige man uit Baarle-Nassau op de Poelendae- lesingel rijden zonder achterlicht en ze wilden hem bekeuren. De man sloeg echter te voet op de vlucht. In de brandgang van de Tromp straat gooide de man iets over een heg, naar later bleek een etui met een stroomstootwapen. Toen hij uiteindelijk staande werd gehouden kon hij zich niet legiti meren. De fiets bleek op de Stromenweg te zijn gestolen. de vernieuwing van de toenmalige Julianahoeve begonnen. „Het was toen een camping die acht weken per jaar open was. Vier weken kwamen de Nederlanders en vier weken kwamen de Duitsers", me moreert Troost. Het was ook de tijd dat gasten drie aaneengesloten ARCHEOLOGIE door Inge Heuff De restauratie van een oud gebouw kan soms meer nieuwe inzichten opleveren dan verwacht. Dat bleek bij restauratie van Slot Haamstede die in 1963 begon en die tien jaar zou gaan duren. Er is veel gesleuteld aan het kasteel. Het huidige uiterlijk dateert uit de eer ste helft van de 18e eeuw toen waarschijnlijk Rutger Mogge de westelijke vleugel liet aanbouwen. Het slot had zijn oorspronkelijke uiterlijk al verloren na de enorme brand van 1525 die het gebouw ge heel verwoestte. Pas ruim tachtig jaar later liet Ja cob van den Eynde (Eyndius, schrijver van de geschiedenis van Zeeland in het Latijn) de ruïne her bouwen tot een wat romantisch kasteel met twee torens, kantelen en een poortgebouw. Mogelijk als eerbetoon aan de meest beroemde bewoner van Slot Haamstede, de 14de eeuwse Witte van Haamstede, liet Van den Eyn de het wapen van Witte van Haamstede boven het poortge bouw inmetselen. Bovendien kre gen de beide torens als windvaan de leeuw van deze krijgsheer. De restauratie van de jaren zestig werd grondig aangepakt. Prof dr. J. Renaud, verbonden aan de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bode monderzoek (ROB), schrijft in het Bulletin van de Koninklijke Neder landse Oudheidkundige Bond over de bouwkundige ontdekkin gen die tijdens de restauratie ge daan zijn. Er is ook archeologisch onderzoek verricht, onder andere naar de vraag of de stenen woontoren die tijdens de restauratie ontdekt Heer Costijn De eerst bekende heer van Haam stede, midden 12de eeuw, was Costijn. Slot Haamstede heeft veel prijs ge geven maar er is nooit een spoor gevonden van afvoerkokers of een privaat (wc). Brandende teertonnen waarmee de overwinning van Karei V in de slag bij Pavia werd gevierd, leidden tot de brand in 1525. werd, oorspronkelijk met zijn mu ren in het water had gestaan. Een sleuf die haaks op de noordzijde van de woontoren werd gegraven, bood uitkomst. Er heeft altijd land om de donjon gelegen dat in de loop der eeuwen zelfs met meer dan een meter is opgehoogd. De brandlaag uit 1525 ligt zo'n 80 cm onder het huidige niveau. Verrassend was de vondst van een stuk tufstenen muur op zo'n 2,5 meter diepte. Deze werd als moge lijk Romeins gedateerd. Renaud acht een Romeinse nederzetting basis voor het kasteel onwaar schijnlijk. Ook werden er meerdere skeletten gevonden. Omdat deze oost-west lagen en niet voorzien waren van bijgaven, zijn het hoogstwaar schijnlijk christelijke graven en geen Romeinse doden. De laatste archeologische verras sing waren de resten van een fors kasteel of woonvleugel dat in de tweede helft van 15de eeuw aan de westelijke zijde is gebouwd, waar schijnlijk door Lodewijk van Gruuthuse. Het heeft er maar kort gestaan, er zijn dan ook geen af beeldingen van bekend. Gasten kijken rond in het zwembad. Het bouwkundig onderzoek van Slot Haamstede heeft veel details opgeleverd die weer bruikbaar zijn geweest voor onderzoek naar Nederlandse kaste len uit diezelfde periode. De vondst van de donjon, de vroegmiddeleeuwse, verdedigbare woontoren, werd al verondersteld. Deze rechthoekige, stenen don jon lag aan de oorsprong van het huidige slot en vormt nog steeds de kern van het kasteel. Wellicht dat er nog een houten voorganger is geweest. In een ruiltransactie tussen graaf Floris IV en de heren van Zierikzee in 1229 zou er sprake zijn van een burcht van Haamstede. Maar het formaat stenen van de don jon en de bouwmethode, Vlaams verband, laten sa men met nog enkele aanwijzingen zien dat deze don jon waarschijnlijk aan het eind van de 13e eeuw ge bouwd is. De woontoren bestond uit een grote 'rid derzaal' met een kelder er onder en een of twee ver diepingen er boven. Er zijn nog oorspronkelijke licht- nissen en vensters teruggevonden. De grote zaal is op enig moment opgedeeld in twee kamers en een gang waardoor het statige van het vertrek verloren ging. De donjon bleek aan de oostgevel een smalle poort uitbouw te hebben, iets wat voor Nederland bijzon der is. Nader onderzoek toonde aan dat hierin het middeleeuwse trappenhuis was ondergebracht, deze is in oorspronkelijke staat hersteld. Er is in de loop van de tijden veel foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 152