De Brabantse stoorzender 261 zeeland Fatsoen is aan het verdwijnen brieven KRITIEK Financieel analist veegt de vloer aan met beleid van Zeeuws energiebedrijf zaterdag 20 maart 2010 mxmy/mmwmmmtmmmmmmMmmmmii MIDDELBURG - De 'verwildering' van de samenleving baart direc teur Zeljana Miljus van Vluchtelin genwerk Zeeland (VWZ) zorgen. Het benauwt haar dat in de samen leving steeds meer de nadruk komt te liggen op anti-gevoelens. „Het goed fatsoen is aan het ver dwijnen. Alles moet tegenwoordig maar gezegd kunnen worden. Dat stemt mij als persoon een beetje droevig", zegt Miljus. „Maar racis me is van alle tijden, van alle lan den en komt in alle sociale lagen van de bevolking voor. In perio den van economische crisis speelt dat extra op, uit onzekerheid en angst voor de eigen toekomst. Er zijn zeker zoveel mensen die wél tolerant zijn. Die moeten gewoon meer een stem krijgen." Morgen is het internationale an- ti-racisme dag. VWZ roept haar achterban op zoveel mogelijk men sen een sms-bericht te sturen met de tekst 'Nederland is vol: alle ra cisten eruit'. Op de Dam in Am sterdam wordt een bijeenkomst ge houden, als aftrap van tal van acti viteiten tegen vreemdelingenhaat. De campagne houdt tenminste aan tot aan de landelijke verkiezin gen op 9 juni. VWZ begint onder meer met het project 'mensenbieb'. „Onder de noemer 'leen geen verwilderde mening, oordeel zelf willen we mensen met diverse achtergron den met elkaar in gesprek breng en. „We hebben tegenwoordig gi gantisch veel communicatiemidde len: sms, hyves, twitter, noem maar op. Maar in de praktijk is er nog nooit zo slecht gecommuni ceerd. We leven in een virtuele we reld en laten ons te makkelijk mis leiden door populisme." Miljus benadrukt nog maar eens het belang van integratie. Ook bij VWZ is daar meer en meer de na druk op komen te liggen, in plaats van de juridische en maatschappe lijke begeleiding van vluchtelin gen. Met name beheersing van de Nederlandse taal is volgens haar een 'primaire levensbehoefte'. door Ben Jansen Zijn conclusies en aan bevelingen zijn niet mals. Commissaris van de koningin Karla Peijs moet het initia tief nemen om het geschil tussen de energiebedrijven Delta en Es- sent over de kerncentrale Borssele op te lossen. Het beheer en aanleg van netwerken en aansluitingen voor gas en -elektriciteit en het Zeeuwse belang in waterbedrijf Evides moeten in één onderne ming worden ondergebracht met de provincie en de gemeenten als aandeelhouders. Delta moet zo snel mogelijk opgaan in een groter verband. Directeur Pieter Boerma en president-commissaris Jaap Hennekeij moeten vertrekken. Met deze en andere adviezen over wat er bij het Zeeuwse energiebe drijf zou moeten gebeuren, be stookt Peter van den Oetelaar uit Den Bosch al ongeveer een jaar de landelijke en de Zeeuwse politiek. Onder meer door middel van pu blicaties in Het Financieele Dag blad en De Telegraaf. Zijn bood schap: met de helft van het eigen dom van Evides aan boord speelt Delta oneerlijk spel en door inves teringen in de wereld van zonne cellen en afvalverwerking, waar van de resultaten tegenvallen, dreigt Delta naar de afgrond te glij den. In het hoofdkantoor van Delta aan de Poelendaelesingel zijn ze zacht gezegd niet erg blij met de aan dacht van Van den Oetelaar. Ook elders worden vraagtekens ge plaatst bij de oprechtheid en de on afhankelijkheid van de man uit Den Bosch. Beweerd wordt dat Es- sent hem in de arm heeft geno men om Delta het leven zuur te maken. Het Zeeuwse energiebe drijf blokkeert tot nu toe de ver koop van het belang van 50 pro cent in kerncentrale-exploitant EPZ van Essent aan haar koper, het Duitse concern RWE. Daar mee lopen de provincies en ge meenten die aandeelhouder zijn van Essent - in elk geval voorlopig - 950 miljoen euro mis. Dat is het bedrag dat RWE over heeft voor het Essent-belang in EPZ. De wei gering van Delta om in te stem men met de transactie is gegrond op de EPZ-statuten, waarin staat dat de aandelen in de elektriciteits producent in handen van de over heid moeten zijn. Van den Oetelaar is gepensioneerd strategisch financieel analist bij chemieconcern DSM. Hij heeft in het verleden energiebedrijven, waaronder Essent maar ook EPZ, geadviseerd over internationale fi nancieringsconstructies, de zoge naamde cross-border leasing. Bij de splitsing van de energieproduc tie in Zuid-Nederland in 2000 ver vulde hij ook een adviserende rol. Van den Oetelaar ontkent dat hij optreedt als lobbyist voor Essent of anderszins voor de aandeelhou ders van deze onderneming werkt. „Mijn belangstelling is gewekt toen ik in de gaten kreeg dat Delta het enige energiebedrijf in Neder land is met een belang in een drinkwaterbedrijf. Dat klopt niet. Energiebedrijven moeten hun net werken afsplitsen van hun com merciële activiteiten omdat ze met die netwerken een monopolieposi tie bekleden. Dan gaat het niet aan dat Delta de aandelen houdt in een ander monopoliebedrijf, Evi des. De Drinkwaterwet staat dat weliswaar toe, maar dat is een blunder. Want het belang in Evi des levert kasstromen op, die een bedrijf dat het uitsluitend van com merciële activiteiten moet hebben, nog maar moet zien te krijgen. Een oneerlijkheid dus. Die heb ik aan de kaak gesteld en ik ben ver der gaan studeren. Heel nadrukke lijk als onafhankelijk persoon. Maar ik geef het toe: ik kan ontie gelijk eigenwijs zijn." De naspeuringen van Van den Oetelaar brachten hem bij Standard Poor's, het Amerikaanse analisten bureau dat zich bezighoudt met de waardebepaling van ondernemin Peter van den Oetelaar: „Ik kan ontiegelijk eigenwijs zijn." gen. Volgens de normen van S&P was Delta - zelfs met het kas- stroomzekere belang in Evides - vo rig jaar zomer weggezakt op de schaal die voor de beoordeling van de financiële positie wordt gehan teerd. „Geen enkel energiebedrijf in Nederland staat zo laag. En dat wordt nog erger als Delta het be lang in Evides aan de provincie en de gemeenten in Zeeland moet overdragen. Da's raar, want Delta was altijd een degelijk gefinancierd bedrijf" Dat klopt. Zo degelijk dat de aandeelhouders Delta een jaar of vijf geleden aanspoorden meer te gaan ondernemen met het rui me eigen vermogen. Dat gebeurde. Het energiebedrijf kocht de Bel gische afvalverwerker Indaver en zonnecellenfabrikant Solland in Limburg. De een sluit aan bij de bestaande milieuactiviteiten; van de ander werd verwacht dat een deel van de productie naar Zee land zou kunnen worden gehaald. „Onbegrijpelijke keuzes", meent Van den Oetelaar. „Van afvalver werking word je niet rijk, omdat je bij een opgaande conjunctuur ho ge investeringen moet doen en bij een lage conjunctuur je inkomsten Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Politieagent 'Politieagent word je na strenge se lectie.' Dat valt wel mee denk ik. Hier is iemand politieagent gewor den tegen wie op zijn 14e aangifte is gedaan wegens aanranding. Hij heeft nooit een straf gehad om dat hij minderjarig was. Ook het slachtoffer was minderjarig. Moet je je voorstellen hoe het voor het slachtoffer is als die twee el kaar nu tegenkomen!? Hij in func tie als agent en slachtoffer als ie mand die wederom moet doen wat hij zegt! Omdat alles voor zijn achttiende afspeelde mag het, maar daar waar slachtoffers zijn is het misschien toch verstandiger om dit in de selectie mee te laten wegen. M, de Jonge Wielingenstraat 25, Zierikzee Politieagent 2 Toen we vorig jaar onze in Ameri ka studerende dochter opzochten, zagen we tijdens een autorit in Miami een heldere oproep op gro te wegsignaleringsborden. Het be trof een melding van 'child abuse' (kindermisbruik) en een duidelijk signalement van vermoedelijke da der en automerk. Met de oproep aan automobilisten om eventuele opmerkelijke zaken te melden bij de politie. Door de afschuwelijke gebeurtenissen waar we onlangs door opgeschrikt werden dacht ik weer aan dat actuele meldingssys teem terug. Omdat de eerste uren na een verdwijning of vermoede lijk misdrijf van groot belang zijn wil ik pleiten voor een helder en duidelijk besluit over de toepassing van het Nederlandse Amber Alert- systeem. Over (provinciale) gren zen en politiedistricten heen, om zo snel en zorgvuldig mogelijk te melden. Vreselijke situaties zoals in Dordrecht kun je er helaas niet mee voorkomen, maar het gevoel dat er alles aan gedaan is, is van groot belang, ook voor het verwer kingsproces. J. Colijn-Sandee Mansholtlaan 5, Goes Ziekenhuis Eindelijk goed nieuws voor de door de ziekenhuis-affaires zo ge plaagde Walchenaren. Demissio nair minister Klink bekijkt de 45-minutennorm, waarin de pa tiënten per ambulance bij het zie kenhuis moeten zijn. (krant, 12 maart). De ambulances blijken klei ne ziekenhuisjes op wielen te zijn, waar prima eerste zorg kan wor den verleend. We hebben dan ten minste iets. Misschien kunnen we dan meteen wel doorrijden naar Terneuzen. Dat relatief kleine stuk je kan er voor de meeste mensen nog wel bij. Het zwaartepunt van de bevolking, dat is aangewezen op de hoofdvestiging van het zieken huis in Goes woont nog steeds op Walcheren. Bovendien dienen de door de Inspectie voor de Gezond heidszorg gesignaleerde 'ernstige te kortkomingen' op het gebied van 'discipline en cultuur', aan de Goe- se vestiging van het Admiraal de Ruyterziekenhuis te worden toege schreven. Het wordt steeds aantrek kelijker om dan maar de tunnel te pakken, temeer omdat het zieken huis in Terneuzen wel goed scoort! R.Adriaansens, Van Kleffenslaan 108, Middelburg Ziekenhuis 2 Bevallingen mogen niet meer op Walcheren, want de zorg is gecon centreerd in Goes. De fusie zorgt voor betere kwaliteit? De kraamaf- deling in Goes is nu zo overbelast dat iedere kraamvrouw twee uur na de bevalling het Goese zieken huis moet verlaten. Is dit conform de eis van de Inspectie gezondheis- zorg die de concentratie volgens de minister heeft opgelegd? Eerst word je naar Walcheren gestuurd, en direct daarna moet je weer te rug. Met het risico van een beval ling in een auto. De zorg moet op Walcheren blijven. A.J.Sauer, Stichting behoud volwaar dig Walchers ziekenhuis Bellamypark 7, Vlissingen Belastingaftrek Veel ouderen zullen merken dat ze gekort worden door de belasting maatregelen van onze regering. Voor de goede orde: de PvdA zegt in haar verkiezingscampagne 'So ciaal en betrokken' te zijn, daar is weinig van gebleken. Zij zijn mede verantwoordelijk voor deze a-socia- lale wetgeving, waardoor de zwak- sten in de samenleving getroffen worden. Voor mij en hopelijk ve len met mij, een reden te meer om 9 juni eens ernstig na te denken over mijn stemgedrag. Ben van de Ven Park de Griffioen 9, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 142