Ketens vinden moeilijk starters economie 13 Prijs pijnboompit doet pijn na knoflook Middel tegen slechte adem Arke Fly neemt vluchten BA over Nog weinig animo voor zomervakantie Prachtige duurzame prijzen te winnen*'. FRANCHISE door Stefan Vermeulen DEN HAAG - Bedrijven die werken volgens een franchiseformule heb ben vaker moeite om geschikte on dernemers te vinden voor hun ves tigingen. Beginnende onderne mers willen graag aan de slag als zelfstandig uitbater van een Hema, Bruna of Burger King, maar bij minder bekende formules is de in teresse om een vestiging te leiden in de huidige crisistijd gering. „Voor de bekende ketens staan de ondernemers nog steeds in de rij, het probleem zit bij de groep daar onder. Daar wordt de spoeling snel dunner", zegt adviseur Ard Doornhein van European Franchi se Consultants. „Ook die formules zijn op zoek naar goede onderne mers, maar vaak zijn er weinig kandidaten die aan de juiste eisen voldoen." Door de crisis kiezen veel onderne mers voor de bescherming van een groot moederbedrijf en de voordelen van het werken onder een bekende naam. „Die signalen krijgen wij ook", zegt franchisedes- kundige Johan Westland van Ra bobank. „Ondernemers kijken in de huidige tijd naar de risico's van een formule: hoe sterk staat die in de markt? De risico's van begin nen in een bekende franchisefor mule zijn flink lager dan wanneer je veel zelf moet doen." Het probleem om goede onderne mers te vinden is opvallend, want het aantal formules neemt al jaren toe. De Rabobank verwacht dat de grens van zevenhonderd franchise- formules in 2010 wordt overschre den, in 2006 waren dat er nog hon derd minder. Vooral in de uitzend- branche, uitvaartverzorging en de dienstverlening (makelaardij, schoonmaak en kinderopvang bij voorbeeld) stijgt het aantal franchi- seformules snel. In de detailhandel neemt het aantal formules door de crisis juist wat af. Banken zijn sneller bereid aanko mende ondernemers leningen te verstrekken wanneer zij een fran chise beginnen, dan wanneer zij op eigen houtje van startbaan met een onderneming. BAARN De vakantieboekingen voor het zo merseizoen, dat voor reisbureau's op 1 april begint, lopen 1 procent achter op die van vorig jaar, aldus brancheorganisatie ANVR. Vorig jaar liepen de boekingen ook al zwaar achter op die van het jaar daarvoor. „We denken dat mensen weer later boeken en misschien wachten ze ook op leuke aanbiedin gen", aldus de ANVR. Wel zijn de boekingen voor vlieg reizen 3 procent hoger dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. DEN HAAG - Arke Fly gaat tijdens de staking van British Airways (BA), die is voorzien voor komend weekeinde, vluchten voor de Britse maatschappij uitvoeren. Dat zei gis teren topman Steven van der Heij den van TUI, de moedermaat schappij van Arke. Vakbond FNV is tegen zogenoemd DEN HAAG - De handelsprijs voor pijnboompitten is in het afgelo pen jaar verdrievoudigd. De voor naamste oorzaak is dat de binnen landse vraag naar pijnboompitten in China, 's werelds grootste leve rancier van dit boomzaadje, sterk is toegenomen door de hogere wel vaart in het land. „De lokale vraag neemt almaar toe", zegt een woordvoerder van Delinuts in Ede, een grote importeur van pijn boompitten, noten en zuidvruch ten in Nederland. Hij legt het beeldend uit. „In Chi na wonen 1,3 miljard mensen. Als al die mensen per dag één pijn- 'besmet werk'. „Maar als deze vluchten niet vanaf Schiphol wor den uitgevoerd, kunnen wij er ver der niks aan doen", aldus bestuur ster Marjolein Dubbelaar. Volgens Van der Heijen gaat het in dit geval niet om besmet werk, aangezien het cabinepersoneel van Arke niet onder een cao valt. boompitje eten, dan realiseer je je hoeveel kilo je daar alleen al voor nodig hebt. En waar veel vraag is, gaat de prijs omhoog." Hij wijst er op dat de prijs van pijnboompit ten ook in gewone tijden al aan de hoge kant ligt. „Het is altijd al een erg luxepro duct geweest, want het is ook nog eens heel bewerkelijk." De pijn boompit, in het Toscaanse dialect van Europa's grootste producent Italië 'pinocchio' genoemd, is het zaadje van de pijnboom of parasol den. De pitten zitten verstopt tus sen de dekschubben van de denne nappel en moeten handmatig of foto Stephanie Versteeg/GPD machinaal worden losgeschud en uit hun harde schilletje gepeld. Al met al een tijdrovende en dus du re klus. Een zakje van 65 gram pijnboom pitten, net genoeg voor een pesto- saus voor twee personen, doet in de supermarkt momenteel 1,89 eu ro, een kilo meer dan 29 euro. Een prijs die de huidige handelsprijs nog niet eens hoeft te weerspiege len, omdat veel supermarkten hun waren tevoren op vaste contracten inkopen. Bij Delinuts verwachten ze dat de hoge handelsprijs nog wel even zal aanhouden. „Zeker tot de volgende oogst in oktober." AMSTERDAM - Zij begonnen met een studieopdracht en eindigden met een landelijk verkocht pro duct. De Amsterdamse studenten Carel van Helsdingen en Niek Ar ke ontwikkelden AfterGarlic, een middel tegen knoflookadem dat nu in 520 vestigingen van Albert Heijn te koop is. Het probleem met knoflookgeur zit niet in de mond, maar in de maag. Daar ontstaat een zwavelverbin- ding die stinkt. Het idee om de geur in de maag aan te pakken, kwam van een andere groep stu denten, maar zij gingen er niet mee verder toen ze hun vak afslo ten. Van Helsdingen en Arke, studen ten aan de Hogeschool van Am sterdam (HvA), pikten het idee op. „Dat is ondernemen", zegt Van Helsdingen. Goede ideeën hebben is één ding, je moet het ook nog om kunnen zetten in een product." Dat deden ze: de jongens vonden een investeerder in kruidenspecia list Jacob Hooy. Samen fabriceer den zij, na elf pogingen, een kauw- tablet dat werkte. Peterselie en de bladgroenhoudende alg chlorella breken de zwavelverbinding in de maag af Daardoor wordt niet alleen je adem knoflookvrij; je po riën worden dat de volgende dag ook. Helemaal voltooid is de opmars van AfterGarlic nog niet. Een slo gan, bijvoorbeeld, hebben zij nog niet. zaterdag 20 maart 2010 TE KOOP RECREATIE APPARTEMENTEN BOUWKAVELS (NIEUW!) KREEK&DUIN Feestelijke infodag in het modelappartement op zaterdag 20 maart a.s. van 11-14.00 uur. www.kreekenduin.nl De handelsprijs voor pijnboompitten is in het afgelopen jaar verdrievoudigd. moos? p'i'>bo. waaronder ?energie- 3 Samsung LI DELTA daagt u uit om uw favoriete duurzame recept in te sturen. En wie weet wordt u uitgenodigd op de grote finale om uw kookkunsten te tonen aan onze vakjury. Iedere finalist wordt beloond met een prachtig prijzenpakket. Daarnaast zullen de winnende gerechten geserveerd worden op een groot duurzaam diner op 22 april. Een hele eer voor iedere hobbykok! Meedoen? Lees alles over de wedstrijd en het prijzenpakket op www.DELTA.nl/duurzaamkoken Het volledige prijzenpakket staat toegelicht in het wedslrijdregelemenl, te lezen op www.DELTA.nl/duurzaamkoken DELTA LLLLyrompany U bent een echte keukenprins of-prinses. U weet met eerlijke, Zeeuwse streekproducten een evenwichtige maar overheerlijke maaltijd te bereiden. Daarnaast zamelt u gft-afval apart in en let u tijdens het koken op uw water-, elektriciteits- en gasverbruik. Doe dan zeker mee aan onze eerste Zeeuwse duurzame kookwedstrijd!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13