Beter voorkomen dan genezen Energietips voor op kantoor Recht voorU de advocaat Ga voor een goed en betaalbaar juridisch advies naar René de Wit: Maak een bedrijfsscan op risico's.' Aan ondernemen zitten veel juridische aspecten. Dat be gint al bij het kiezen van de rechtsvorm van een bedrijf. Daar naast zijn er nog vele andere kwesties op allerlei andere gebie den, waarbij een ondernemer tal van risico's loopt. "Het is altijd beter eerst over deze zaken na te denken dan later reparaties te moeten uitvoeren. Daarom advi seren wij een bedrijfsscan op risi co's", zegt advocaat mr. René de Wit uit Oosterhout. door Peter de Jong OOSTERHOUT - De Wit weet waar hij over praat. Hij is ruim twin tigjaar geleden begonnen aan zijn ju ridische loopbaan in het bedrijfsleven en de advocatuur. Zijn kantoor, De Wit Advocaten, telt vier advocaten die zich vooral richten op het mid den- en kleinbedrijf. "De afgelopen ja ren zagen we dat veel mensen een eenmanszaak begonnen. Veel bedrij ven zijn gaan groeien zonder dat de rechtsvorm is aangepast. Dat zijn nog steeds eenmanszaken, terwijl ze grote voorradên en personeel hebben en omvangrijke contracten aangaan. Ais zoiets misgaat - en dat is in deze moei lijke economische tijden niet ondenk baar - dan lopen die ondernemers pri vé grote risico's. Velen hebben dat over het hoofd gezien", constateert De Wit. "De meest voor de hand lig gende oplossing is in zulke gevallen de oprichting van een Besloten Ven nootschap, waarbij de B.V. aansprake lijk is voor schulden en andere ver plichtingen. Daarbij wordt echter wel het eerstejaarsrisico regelmatig over het hoofd gezien. In dat jaar is de op richter toch nog zelf aansprakelijk." De advocaat heeft in de praktijk ook de nodige zelfstandigen zonder perso neel de fout in zien gaan. "Ze krijgen betaald, inclusief BTW. Van dat geld schaffen ze het nodige aan, zoals een auto. Ze vergeten echter de ontvan gen BTW af te dragen en moeten uit eindelijk met de fiscus afrekenen, met alle gevolgen van dien." De scan Het zijn slechts enkele simpele geval len die ondernemers behoorlijk in de problemen kunnen brengen. "In ons dagelijks werk komen we natuurlijk allerlei zaken tegen. En dat terwijl we die problemen het liefst zouden voor komen. Dat is altijd gemakkelijker dan achteraf repareren. Daarom heb ben we hier een scan ontwikkeld waarmee we bedrijven op 23 onderde len, ook niet juridische kunnen door lichten. We onderzoeken bijvoor beeld de rechtsvorm, bedrijfsactivitei ten, handelsnaam, vastgoed, aanspra kelijkheid, automatisering en de alge mene voorwaarden", legt De Wit uit. Daarvoor is een aparte onderneming opgericht, genaamd ProKwest. "De scan heeft een modulaire opbouw en is toepasbaar bij allerlei soorten onder nemingen. ProKwest brengt bedrijfsri sico's aan het licht; het resultaat is een risicoprofiel van een onderneming. Een voorbeeld is een onderneming die afhankelijk is van één of enkele klanten. Als die wegvallen, komt het bedrijf in de problemen. Uit de scan blijkt dan welke problemen daaruit voortvloeien, zodat de ondernemer actie kan ondernemen". Personeel Ook het personeel is vaak onderwerp van juridische kwesties. De Wit: "We merken dat veel werkgevers moeite hebben met het ontslagrecht. Pro bleem is vaak welke procedure moet worden gevolgd om iemand te ont slaan. Ook weten de werkgevers soms niet of de werknemer onder een bepaalde CAO valt en of er verplich tingen moeten worden afgedragen aan ene pensioenfonds. Die moeten ze dan achteraf voldoen. Daarom is het zaak om vooraf te checken of er een CAO van toepassing is en hoe je die moet toepassen." Onduidelijkheden zijn er ook vaak bij postcontractuele bedingen over za ken als concurrentiebeding en ge heimhouding. "Tijdelijke arbeidscon tracten, internetbeleid en het binnen halen van schadelijke software zijn ook regelmatig inzet van conflicten. Als ondernemer loop je vele juridi sche risico's, vaak zonder datje er erg in hebt. Ze komen pas aan het licht als het te laat is", weet De Wit, die in zijn vrije tijd onder meer als voorzit ter van de Stichting Beveiliging Be drijventerreinen Oosterhout en lid van het BZ W-bestuur kring Ooster hout met vele ondernemers uit de re- Ondernemers in het MKB kunnen veel geld besparen door zuinig om te gaan met ener gie. Het gaat al gauw om tussen de 1500 en 2000 euro per jaar, schrijft Energieondernemer.nl. Het Energiecentrum heeft een aantal tips op een rij gezet. In de zakelijke dienstverlening is voor al winst te behalen bij verlichting, verwarming, kantoorapparatuur en airconditioning. Besparing in verlichting, verwarming en air conditioning spreekt voor zich, daar gaat gewoon de thermostaat wat lager. MIDDELBURG - Het Energiecen trum heeft wel duidelijke tips voor be sparing van energie op kantoorappara- gio contact houdt. Veranderende wetgeving Toch zegt hij: "je kunt het de onder nemers niet kwalijk nemen dat ze niet op de hoogte zijn van alle zaken en risico's over het hoofd zien. Ze zijn immers gefocust op hun kernacti viteiten. Maar de omgeving verandert en daamiee de invloed van de omge ving op de onderneming. Risico's kunnen ook van buitenaf komen door bijvoorbeeld een veranderende wetgeving." Ondernemers met visie zijn zeker bezig met de deze kant van zaken doen, stelt de advocaat. "Zij overzien goed d'e risico's die betrek king hebben op de bedrijfsactivitei ten. Maar wat daarbuiten gebeurt, wordt al een stuk lastiger. Onze scan tuur. Het energieverbruik van appara tuur zoals computers per werkplek ligt globaal tussen de 150 en 250 kWh per jaar. Het Energiecentrum geeft zes tips ter besparing van energiekosten: 1Zorg ervoor dat apparatuur niet onnodig aan blijft staan. Let daarbij ook op zogenaamd sluipverzuim van voedingstransformatoren 2. Installeer schakelblokken op prin ters en kopieerapparaten. Door appa raten buiten kantoortijden en in het weekend uit te schakelen, bespaart men tot 30 procent op het energiever bruik. 3. Activeer de slaapstand op compu ters. Als een computer enige tijd niet wordt gebruikt, schakelt die automa tisch in de ruststand. Foto: Kees Bennema is een goed middel om een risicopro fiel te bepalen. Dan kan de onderne mer vervolgens maatregelen nemen. Bovendien kan het risicoprofiel een doorslaggevende rol spelen bij de aan vraag van financiering bij een bank.' Belangrijkste doel is om ondernemers aan het denken te zetten, zegt De Wit. "Nu zijn we nog te vaak achter af aan het repareren. Ondernemers zien advocaten veelal als troubleshoo ters. Maar ik ben ervan overtuigd dat wij meer toegevoegde waarde heb ben als wij tijdig worden betrokken bij het wel en wee van een onderne ming. Het is alleen lastig uit te leggen aan ondernemers dat je eerst geld moet uitgeven, voordatje kunt bespa ren op (juridische) kosten." Meer informatie: www.dewitadvocaten.nl 4. Vervang kleurmonitoren door TFT- schennen. Die zijn ongeveer 40 procent energiezuiniger. 5. Let bij aanschaf van apparatuur ook op het energieverbruik. Voor veel apparatuur bestaan energielabels. Van apparatuur met zo'n label mag een acceptabel energieverbruik wor den verwacht. 6. Ook de waterkoeler, frisdrank- en koffieautomaten kunnen in veel geval len buiten gebruikstijd worden uitge schakeld met een schakelklok. Het is raadzaam de mogelijkheden daarvoor na te gaan bij de leverancier. Uitscha kelen bespaart de ondernemer tot 50 procent van de kosten Meer informatie: www. energieondernemer, nl huib ghijsen(3xs2justice.nl infoldrechtvooru nl Smaragd 7 /4337mc Middelburg 088-0017090

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117