Nog steeds een mager zesje barometer CIJFERS i If -if 1 fr' WÊÊ 10 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie Lilliane van der Ha: Agrariër Ruimte om te ondernemer. De lente is begonnen, maar nog niet voor de regionale economie. Die herstelt nog maar heel langzaam. Het duurt, zo lijkt het, nog even voordat het vertrouwen van de consument en ondernemer is teruggekeerd. On ze experts kwamen deze maand niet hoger dan een mager zesje: 6,0 Dré de Jong: 6 Val kabinet positief voor economie De strenge winter is ook streng voor de economie! Het voort durende win terse weer heeft enonn geremd op het economisch herstel en duidelijke sporen achter gelaten. De val van het kabinet kan een positieve uitwerking hebben op de economie, nieuw ver trouwen en mogelijk een beter econo misch beleid, dit is echter nog afwach ten. Het consumentenvertrouwen is van uit een negatief cijfer aan het op klimmen naar een positief cijfer. Door de lagere inflatie is de koop kracht op orde. Er moet een verbod op doemdenken komen. Nederlan ders zijn sterk geneigd de economie de put in te praten, maar we moeten juist %nu blijven uitgaan van eigen kracht. Ondanks dat het eerste kwar taal van 2010, nog een krimpkwartaal is, zie ik de komende lente en zomer positief tegemoet. Lillianne van der Ha: 6 Ruimte om te ondernemen De stemmen zijn weer geteld, de pop petjes op hun plaats. De "Lokalen" winnen. Zij zullen de komende 4 jaar hun stempel drukken op het lokale politiek niveau. Zij moeten nu daden laten zien, bijvoorbeeld het verminde ring van lokale regelgeving, het op tijd afhandelen van vergunningen en het zorgen voor verlaging van ge meentelijke belastingen. Dat komt ons inkomen ten goede in deze nog steeds economisch moeilijke tijd. Laat ons ondernemers de ruimte om te on dernemen, dat is een garantie op wel vaart voor de streek en de bevolking! Chris van Loon: 6,0 Voorzichtige opleving economie te zien Het heeft er alle schijn van dat de eco nomische teruggang zijn dieptepunt in een aantal sectoren heeft gehad. We zien een voorzichtige opleving in een aantal sectoren in de chemie. His torisch gezien is dat een sector die als eerste opkrabbelt. Logisch, omdat veel grondstoffen van andere produc tieprocessen daar vervaardigd wor den. Toch is het, jammer genoeg, te vroeg om al opgelucht adem te halen. Sectoren die aan de achterkant zitten hebben het nog steeds slecht. Denk aan de bouw waar het nu behoorlijk billenknijpen is. Er doet zich nu ech ter een andere omstandigheid voor die niet tot groot optimisme stemt. De val van het vierde kabinet Balken ende is zonder meer slecht voor de economie. De kans dat een rechts ka binet gevormd gaat worden, op basis van de huidige peilingen, is bepaald groot te noemen. De PVV mag dan op basis van haar stoere taal ten aan zien van het vreemdelingenbeleid, de sympathie verwerven van 'de gewone man'; voor al het overige moeten we aannemen dat op het terrein van de sociaaleconomische verhoudingen de ze partij ultra rechts is. Ik zeg dat met enige voorzichtigheid omdat er nu eenmaal over de andere standpunten van deze partij weinig bekend is. Ge zien de afkomst van de voorman Wil- 10-'09 ll-'09 Ol-'IO 02-'10 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 7,0 8,0 7,5 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 6,0 6,0 6,0 6,5 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 6,0 6,0 6,5 6,5 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 5,0 6,0 6,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar - 5,0 6,0 5,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,5 6,0 5,5 5,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,0 6,5 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 5,5 5,5 6,0 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 6,0 6,5 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 6,9 6,5 6,5 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,0 6,5 6,5 6,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,0 5,0 5,8 5,8 Joris Jansen Eigenaar restaurant Aubcrge des Moules 8,0 8,0 8,0 5,0 Dre de Jong Smaak-catering 5,0 5,0 5,0 6,0 David Luteijn Guust Verpaalen Joris Jansen BZW Zeeland Consultant Auberge Des Moules ders uit de VVD moeten we dat toch aannemen. Zou deze partij het aantal zetels behalen dat thans in de peilin gen voorspeld wordt dan is een kabi net van VVD, PVV en CDA niet on denkbaar wat een enorme ruk naar rechts zou betekenen. Anticyclische investeren, zoals dit kabinet heeft ge daan om de.ergste effecten van de eco nomische crisis te verzachten, zal dan zeker niet voortgezet worden. Paul Nijskens: 6,5 Economie op een! De economie is door de recessie weer een belangrijk thema geworden voor veel mensen. De onzekerheden zijn sterk toegenomen en bij veel bedrij ven is nog steeds sprake van moeilijke marktomstandigheden. Na de verkie zingen van 3 maart zal de economie een belangrijke rol moeten spelen bij de onderhandelingen over een nieuw college. Wat kan op lokaal en regio naal niveau gebeuren om de econo mie een zetje te geven. Helaas is in de verkiezingsprogramma's nog weinig te lezen over aandacht voor de econo mie. De afgelopen tijd zijn er echter wel initiatieven genomen op provin ciaal en regionaal en lokaal niveau. Dat zal na de verkiezingen met onver minderde kracht moeten worden voortgezet met steun van de gemeen ten. De concurrerende regio's zitten niet stil en ook West Brabant zal gas moeten blijven geven om econo misch te blijven groeien. Overheid en bedrijfsleven moeten samen met de kennisinstellingen daar onvermin derd de schouders ónder zetten. West Brabant krijgt door die samenwer king een scherper profiel als mainte nance regio, als logistieke regio en als duurzame energie regio. Daar moet de komende jaren onverminderd aan doorgebouwd worden. De regio zal ook in de toekomst grote en sterke sectoren moeten hebben om voldoen de welvaart voor haar inwoners te kunnen blijven waarborgen. Juist door een scherpe focus en eensgezind heid kan er wel degelijk resultaat ge boekt worden. Successen zijn o.a. het grote aantal nieuwe vestigers wat wordt binnengehaald (in 2009: 2000 arbeidsplaatsen erbij), Topinstituut Lo gistiek Dinalog, Aviolanda Woensd- recht, de Supply Chain Campus. Met de nieuwe toppers kunnen weer nieu we bedrijven worden geworven voor vestiging in West Brabant. Guust Verpaalen: 6. Kiezen is je nek uitsteken Ondanks de val van het kabinet blijf ik de barometer op een 6 houden. Internationaal zien we de eerste teke nen van een opleving van de econo mische activiteit. Dit zal ook een posi tief effect hebben op de Nederlandse situatie en dus de West-Brabantse si tuatie. Voor onze regio is het echter zeer belangrijk dat de regionale sa menwerking meer inhoud gaat krij gen. Goede intenties is een kant van de medaille maar dat omzetten in daadkracht is nog belangrijker. Hier ontbrak het nog wel eens aan. Als die samenwerking tussen gemeenten al leen door middel van de strategische agenda's wordt ingevuld en niet door duidelijke besluiten, dan blijft het han gen in goede voornemens. Er is een groot verschil tussen 'proberen', 'wil len' en tussen 'kiezen'. Willen en pro beren is niets. Kiezen is je nek uitste ken en er voor gaan. Kies voor samen werking in de regio en maak helder waar je wel voor gaat en waar je niet voor gaat. Ik hoop dat de landelijke politiek wat dat betreft wat leert van de goede voorbeelden op lokaal ge bied. De kiezer weet het onderscheid al lang duidelijk te maken. De kiezer probeert niet, maar kiest. Boelo Tigchelaar: 5,8 Economisch herstel Het gaat beter met de economie, zo staat in alle kranten. Ik zie daar zelf ook iets van. Er worden meer auto's verkocht dan vorigjaar in dezelfde pe riode, dat is al weer een positief te ken. De occasiönprijzen beginnen ligt te stijgen. Dé echte graadmeter ligt echter bij de uitzendbranche en daar merkt men nog weinig van een toene mende vraag. Laten we dus niet te vroeg juichen en alert blijven op wat komen g^at! Dat een kabinet op zo'n cruciaal moment in de economische recessie alleen aan zichzelf denkt en buitenlandse issues de oorzaak laten zijn om het kabinet te laten vallen is voor mij absoluut onbegrijpelijk en daar kan ik geen respect voor hebben. Volgens mij begrijp je dan niet watje verantwoordelijkheden zijn als lands- vertegenwoordiger. Juist nu moet de overheid vol aan de bak met het aan bieden van stimuleringsmaatregelen en dergelijke. Die plannen staan nu al lemaal in de ijskast en de aandacht en energie gaan nu vol uit naar de verkie zingen. Tot ver na juni hebben we dus niet veel meer te verwachten van onze dames en heren politici. Rob Franken: 4 Schande Den Haag! De trouwe lezer vraagt zich natuur lijk verbaasd af wat me bezielt. U bent hoge scores van me gewend om dat ik ook tal van positieve kanten aan de crisis zie. En zo denk ik er nog steeds over. Langzaam groeit ook iets van een nieuwe wereldorde en dat is een goede ontwikkeling. Nee, mijn la ge cijfer heeft uitsluitend verband met het geklungel in Den Haag van onze 'volksvertegenwoordigers'. De we reld verkeert in een economische cri sis en dus ons land ook. Zandzakken sjouwen, alle hens aan dek, allen voor een en een voor allen, zou je zeggen. Maar nee hoor, enghartige partijpoli tieke en persoonlijke belangen rege ren Den Haag. Gevolg, dit land valt een jaar stil, in crisistijd, wie bedenkt het? Shame, een rode kaart voor al die zogenaamde volksvertegenwoordi gers, geen partij uitgezonderd. U bent bedankt voor uw tomeloze inzet voor dit land. En de twee hoofdrol spelers? De een verliest 700 zetels, de ander 200 en wat doen ze? Gewoon terugkomen en "voor goud gaan". Je moet maar durven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 112