io grote buurt onderzoek Best wel een tevreden volkje Niet onveiligheid, maar over last door het verkeer is de grootste ergernis van Neder landers. Ze zijn behoorlijk tevreden over de leefbaar heid van hun eigen woon omgeving, zo blijkt uit het Grote Buurt Onderzoek. zaterdag 20 maart 2010 door Niek Opten Veiligheid is een van de belang rijkste thema's van dit mo ment. Niet in de laatste plaats doordat politieke partijen, en dan met name Geert Wilders en zijn Partij voor de Vrijheid, het beeld schetsen dat Neder land onveilig is. Maar is dat ook zo? In 2008 zei één op de vier Ne derlanders in dat jaar slachtof fer te zijn geweest van veel voorkomende criminaliteit, zo als geweld, inbraak en vandalis me. Drie jaar eerder was dat nog een op de drie, berekende het Centraal Bureau voor de Statistiek vorig jaar. Maar ook al is de criminaliteit dalende, wie er mee wordt geconfron teerd, kan er grote last van heb ben. Toch zijn Nederlanders zelf be hoorlijk tevreden over de leef baarheid in hun buurt, zo blijkt uit het Grote Buurt On derzoek (GBO) van onder zoeksbureau WDM. Deze krant beschikt over de uitsla gen van deze representatieve peiling. Volgens de samenstel lers is het voor het eerst, dat de mening over zoveel verschillen de aspecten van leefbaarheid van bewoners uit alle gemeen ten is vastgelegd. Uit het GBO blijkt dat bewo ners juist het meest tevreden zijn over de mate van veilig heid in hun woonomgeving. Verkeersoverlast is het onder werp waar de ondervraagden zich het meest aan ergeren en dan met name auto's die te hard rijden. Daarbij geldt, dat hoe kleiner de plaats is, des te meer last bewoners hebben van het verkeer. Met name van agressief verkeersgedrag van an deren, verkeerd geparkeerde au to's en geluidsoverlast door het verkeer. Dat veiligheid goed scoort, wil niet zeggen dat dat geen item is in Nederland, stelt de Nij meegse socioloog lochem Tol- sma. „Mensen kunnen vinden dat het wel meevalt met de cri minaliteit in hun eigen buurt, maar zich toch zorgen maken over de criminaliteit in de rest van Nederland." Bovendien is criminaliteit niet eerlijk verdeeld over het land. „Het speelt vooral een rol in be paalde wijken. Met verkeer heeft iedereen te maken", al dus Tolsma. De zogenoemde buurtscore, het gemiddelde rapportcijfer van alle onderzochte thema's, laat zien dat mensen in platte lands- gemeen- ten over het algemeen prettiger wonen dan stedelin gen. Op de eerste plek van de lijst van gemeenten met de meest tevreden inwoners staat Vlieland met het rapportcijfer 8,69. In de top tien staan ook nog twee andere Waddeneilan den, Schiermonnikoog en Ameland. Dat de voorzienin gen op deze eilanden wat min der zijn dan in steden op het vaste land, weegt niet op tegen het ontbreken van criminali teit en verkeersoverlast, en de grote mate van ruimte, veilig heid en sociale samenhang. Van de 443 onderzochte ge meenten scoort Rotterdam het slechtst. Met een 6,4, een ruime vol doende, lijkt de Maasstad ech-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10