Wat is bedrijfskennis waard Q QUE LE Q KOORTS congres 07 Een volle zaal luistert gespannen toe. Foto: duofoto Veel bedrijven hebben te ma ken met kennisverlies als ge volg van de vergrijzing enjobhop- ping. Mensen met veel ervaring en specifieke kennis verlaten de bedrijven en nemen waardevolle kennis met zich mee. Tijdens het door Stichting De Grijze Massa op 4 maart 2010 in Vlissingen ge organiseerde congres 'The Quest for Lost Knowlegde' hebben di verse experts handvatten aange reikt om kennisverlies tegen te gaan en te behouden voor de or ganisatie. door Loes van der Hoeven VLISSINGEN - In groten getale ga ven vertegenwoordigers van de over heid, het bedrijfsleven en het onder wijs gehoor gegeven aan de uitnodi ging van Stichting De Grijze Massa het congres bij te wonen, dat zij hield ter gelegenheid van de afronding van de eerste fase van hun onderzoek naar de mogelijkheden van het kennisbe- houd binnen met name de maaksec- tor in de regio Zeeland. Diverse spre kers gingen op hun eigen wijze in op de oplossingen en de: huidige innova ties waarmee organisaties kunnen blij ven beschikken over de 'verloren' kennis. De signalen die een groep Zeeuwse ondernemers vanaf 2006 ontving over problemen die binnen bedrijven ontstonden door de pensionering van medewerkers, waren voor onderne mers Herbert Dettingmeijer, Marcel Urgert en Sabine Verburg de aanlei ding tot het initiatief om op regionaal niveau onderzoek te doen naar de mo gelijkheden van kennisbehoud. Hier toe richtten zij drie jaar geleden de stichting De Grijze Massa op. Ge vreesd werd dat met het vertrek van oudere medewerkers ervaring en be drijfskennis verloren zouden gaan. Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wezen bovendien uit dat de vergrijzing in Zeeland in de perio de 2000-2015 harder zal toeslaan dan in de rest van Nederland. Dit initiatief paste in het streven van Hans de Bruin, lector ICT Hoge school Zeeland, om praktijkgericht onderzoek uit te voeren op het ge bied van Zeeuwse maatschappelijke en economische vraagstukken. Te vens kon de hogeschool zich hiermee profileren als aanjager van vernieu wing en innovatie. Medio 2007 ging het onderzoeksproject De Grijze Mas sa (DGM) van start als een gezamen lijk project van HZ en stichting De Grijze Massa. Het project genoot gro te belangstelling van bedrijven, lokale overheden, brancheorganisaties, vak bonden en provinciale bestuurders. Provincie Zeeland en Stichting Inno vatie Alliantie ondersteunden het. Na dat De Grijze Massa als project in het Interreg IV programma DC NOISE was gestapt, werd het deel van een Eu ropees Netwerk van regio's die initia tieven ontplooien om negatieve effec ten van demografische veranderingen tegen te gaan. Participatie van bedrij ven was belangrijk en diende leidend te zijn. Zeeuwse bedrijven Gekozen werd voor middelgrote en grote voornamelijk Zeeuwse bedrij ven in de maaksector, waarvan een elf tal zich aan het project verbond. Vijf inleiders gaven elk op hun eigen wijze invulling aan het behouden van hetjuweel 'kennis'. Een van hen, Marcel Hertogh promo veerde onlangs aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam op het organise ren van grote infrastructurele projec ten in Europa en was betrokken bij onder meer de bouw van de Wester- schelde Oeververbindingen, de Betu weroute en tunnels door de Alpen. Onder de titel 'Mining for gems' pre senteerde hij het ambitieuze program ma van de Europese Commissie om een Trans-Europees Netwerk te reali seren dat de grenzen van de Europese Unie doorkruist. Het realiseren van hoge snelheidslij nen, goederenspoorlijnen, snelwegen en waterwegen blijkt echter een moei lijke opgave omdat er nauwelijks spra ke is van kennisuitwisseling op het ge bied van het organiseren van grote projecten, terwijl de betrokken orga nisaties wel de behoefte onderken nen. Kennisuitwisseling op internatio naal vlak is zeker nodig, omdat elk land hoogstens enkele van dergelijke projecten heeft. Om dit juweeltje' te redden is het Europese NETLIPSE opgericht. Infrastructuur Onder leiding van Marcel Hertogh deelt en ontwikkelt dit netwerk ken nis en ervaring uit 15 Europese lan den op het gebied van het managen van infrastructurele projecten. Aansluitend aan de presentaties was de microfoon voor voorzitter Her- bert Dettingmeijer van stichting De Grijze Massa. "Al snel na de start bleek bijvoorbeeld dat naast natuur lijk verloop van het personeelsbestand het vertrek van jongere vakmensen als een probleem werd ervaren. Bo vendien bleken bestaande manage- menttheorieën beperkt bruikbaar en de te behouden kennis moeilijk vat baar. Wij zijn er inmiddels in geslaagd diverse fundamenten te leggen en in strumenten te ontwikkelen waannee wij beschikbare kennis kunnen mana gen en behouden. Maar de dreiging van kennisverlies blijft actueel. In de komende twee jaar zullen methoden en instrumenten worden doorontwik keld en gevaloriseerd tot eindproduc ten, die geschikt zijn voor professio neel gebruik. Ook zal een DGM ken nismanagement methode handboek worden geschreven met als uitgangs punt de combinatie van theorie en praktijkgerichte methoden en technie ken." www. degrijzemassa. td Na de teleurstellende Mexicaanse griep is er nu een echte epidemie uitgebro ken: Verkiezingskoorts. Voornaamste kenmerk: de patiënt is ernstig in de greep van het eigen gelijk. Een vreemde bijwerking is dat slachtoffers alleen op hun buik kunnen liggen. Ze hebben namelijk steeds het idee dat er geld op hun rug groeit. De lichaamstemperatuur stijgt flink, vooral rond het hoofd. Zowel de keel als de tenen zwellen enorm op. Ronduit gevaarlijk zijn de onvoorspelbare bewegingen met armen en benen. Let dus goed op, want je hebt zó een mep of een schop te pakken. Echt onverantwoord is dat patiënten niet in bed blijven. Ze gaan juist B-: de straat op om zoveel mogelijk andere mensen te besmetten. Kijk ook niet K vreemd op wanneer de patiënt dan roept dat het een schande is dat hockeyers ij slecht kunnen biljarten. fë En dan, op een dag, daalt de koorts. In een paar uur tijd krijgt de patiënt over het hele lichaam uitslag. Die uitslag heeft twee vormen: bultjes en putjes. Wat de verdeling daarvan ook is, onze lijder aan Verkiezingskoorts is altijd blij. Blij omdat er meer bultjes zijn dan de vorige keer, of blij omdat er minder putjes zijn dan men had verwacht. De ziekte zorgt voor ernstig geheugenverlies. Het slachtoffer zal bij hoog en bij laag beweren dat er weinig tot niets aan de hand was. Vooral als ex-lijders aan de Verkiezingskoorts elkaar ontmoeten is dit verschijnsel hardnekkig. Er is dan grote kans dat zij een gevaarlijke variant van Verkiezingskoorts aan elkaar door geven: Coalitiekoorts. ir Kairos Jeroen van Oyen Directeur van KAO: bureau voor identiteit, strategie en communicatie E. kairos@kao.nl www. kao. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 109