Zaken doen met China is een avontuur china 05 De regio Zuidwest-Neder land is in trek bij Chinese bedrijven. Zo vestigde zich on langs in Bergen op Zoom een be drijf dat milieuvriendelijkere ver pakkingen maakt en een fabri kant van led-lampen streek neer in Breda. Deze maand komt ook een Chinese handelsdelegatie naar de provincie Brabant. "In die delegatie zitten stuk voor stuk serieuze belangstellenden voor vestiging hier", vertelt Annelies Koomans, bedrijfsadviseur inter nationale handel van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - China is niet al leen bezig uit te groeien tot dé econo mische macht van de wereld, het land ondergaat ook een transitie waar Ne derlandse bedrijven flink baat bij kun nen hebben. "Er zijn gebieden in Chi na die in plaats van producerende re gio veranderen in consumerende re gio", legt Jack Zagers, voorzitter van de China Business Association (CBA) uit. "De welvaart in China is de afge lopen dertig jaar explosief gegroeid. Groeide de welvaart in Nederland sinds de Industriële Revolutie met meer dan honderd procent, in China is die in dertig jaar toegenomen met tienduizend procent. Er zijn daar 600.000 Chinezen met een gemid deld jaarinkomen van meer dan 20.000 dollar. Die willen nu gaan con sumeren." In China is dus een enor me markt ontstaan waar Zeeuwse en West-Brabantse bedrijven hun pro ducten of diensten kunnen afzetten. op weg helpen." Daarnaast heeft de Kamer van Koophandel de CBA op gericht, een netwerkgroep van onder nemers die in of met China zaken doen. Koomans: "Het is dus niet zo dat we alleen maar aan individuele voorlichting doen en vervolgens zeg gen: 'Veel succes'. We willen onder nemers in de regio daadwerkelijk on dersteunen bij het zakendoen met China. De Kamer werkt hierin samen met andere partijen in de regio en heeft een uitgebreid netwerk dat hier voor ingezet wordt. Want onderne mers die in China zaken doen, zijn ook weer ambassadeurs voor onze re gio." De CBA komt zo'n vijf keer per jaar bijeen. Die bijeenkomsten zijn niet alleen aangenaam, maar ook nuttig, stelt voorzitter Zagers. "Leden en niet-le- den krijgen niet alleen informatie over de markt in China, maar ook over de cultuurverschillen. Wij Euro peanen zijn bijvoorbeeld gewend om met meegarenplannen te werken; Chinezen leven van dag tot dag. Een Chinees kijkt bovendien naar de om zet, niet naar de winst." "En waar wij altijd proberen netjes op tijd te ko men", vult Koomans aan, "kan een Chinees op het allerlaatste moment af bellen omdat er een belangrijker ie mand bij hem langskomt. Ook met de handelsmissies vanuit China die naar onze regio komen, is het altijd maar afwachten wie er komt. Met een beetje geluk hoor je vier dagen van tevoren of er überhaupt iemand komt." Zagers lacht: "Ja, in China is elk uur een avontuur." Daarnaast is China nog steeds een aan trekkelijk land om er producten te la ten maken. Bovendien willen de Chinezen hun nieuw verworven rijkdom investeren en trekken ze de landsgrenzen over op zoek naar nieuwe productiegebie den en afzetmarkten. Zeeland en West-Brabant hebben de ze ontwikkelingen goed opgepakt, vindt Zagers. Zo vertrekt dit najaar de vierde handelsmissie van onderne mers, mensen uit het onderwijs en be stuurders naar Sjanghai en omstreken. Hoewel volgens Zagers moeilijk meetbaar, lijken die handelsmissies nu hun vruchten af te werpen. "Wil je za ken doen met Chinezen, dan moetje eerst hun vertrouwen winnen", stelt Zagers. "Je moet veel tijd investeren in de contacten. Je moet eerst vrien den worden, cadeautjes geven, samen dronken worden en als dat vertrou wen er dan is, gaan alle deuren open. In China doe je geen zaken op Wall- street maar op de mainstreet." En dus zijn de handelsmissies naar China erg belangrijk om vriendschappelijke en dus zakelijke contacten te leggen, stelt Zagers. "Zonder die missies blij ven Zeeland en West-Brabant on zichtbaar voor de Chinezen. Voor KÖLLER ADVOCATENKANTOOR GORTSTRAAT 36 4331 LC MIDDELBURG POSTBUS 44 4330 AA MIDDELBURG T (0118) 620000 F (0118) 651111 INFOSMRKOLLER.NL WïVW.MRKOLLER.NL het grote China zijn wij zo onbedui dend klein. Dus moeten wij ze vertel len wat de voordelen van onze regio zijn." Wat maakt Zeeland en West-Brabant dan zo aantrekkelijk voor Chinese bedrijven? "De grote misvatting in China is dat wanneer ze op de Duitse markt actief willen zijn, ze zich in Duitsland willen vestigen", zegt Zagers. "Ze hebben er geen idee van dat de afstanden in Europa zo klein zijn. Dat de containers in Rot terdam binnenkomen. Dat Zuid west-Nederland met Rotterdam, de Zeeuwse havens en Antwerpen de poort van Europa is. En dus moeten Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Projectverhuizingen Verhuizingen in binnen- en buitenland Archiefopslag Antiekvervoer Meubelopslag Overzeeverpakkingen Ibc zolgzame \whuizeis sinds 1886 Kuipersweg 23/25. 4338 PH Middelburg 0118 - 626 64S De Roterij 17, 4328 BB Burgh-Haamstede 0111 -650 165 Verrijn Stuartweg 26. 4462 GE Goes 0113 - 227 062 Ambachtsstraat 20,4538 AW Temeuzen 0115-617 840 www.caljouw-rademaker.nl wij ze vertellen dat als ze strategisch willen zitten, ze naar deze regio moe ten komen." Ook in tijden van wereldwijde malai se wist de Chinese economie met ne gen procent te groeien. Dat is een cij fer waar een land als Nederland alleen maar van kan dromen. En China is nog lang niet klaar met groeien. "Van de 1,4 miljard Chinezen leven 800.000 nog steeds in armoede. Als die ook welvaart gaan krijgen, ligt daar ook een enorme markt open. De komende twintig jaar zitten we nog zeker in de eeuw van China", denkt Zagers. Het loont dus voor Zeeland en Brabant om zich te blijven profile ren in China. De ontwikkelingsmaat schappijen Re win en Economische Impuls Zeeland en overheden zoals de gemeente Breda en de provincie Zeeland proberen de Chinezen dan ook steeds weer warm te maken om hun bedrijven in Zuidwest Neder land te vestigen. Hier in Nederland wordt het zaken doen met China ook flink gepromoot. Wie het kantoor van de Kamer van Koophandel Zuid- west-Nederland in Breda bezoekt, kan de China Business Office (China desk) eigenlijk niet ontgaan. "Onder nemers kunnen hier met hun vragen terecht. Bijvoorbeeld: Hoe importeer ik goederen vanuit China? En met welke zaken moet je rekening hou den?", vertelt Annelies Koomans. "We kunnen ook helpen met markt onderzoek in China. We hebben als Kamer van Koophandel een samen werkingsovereenkomst met onze col lega's daar. We kunnen ondernemers China is het land waar het allemaal gebeurt, zeggen Annelies Koomans en Jaek Zager Foto: Denvon Medio SPECIALISTEN IN: ARBEIDSRECHT (VAAN) ONDERNEMINGSRECHT MR. C. BIJLSMA MR. E.A. MULDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107