buitenland9 Thaise premier wil met betogers praten Celstraf voor dieven Auschwitz-spreuk Busramp Nepal eist tientallen levens Californië wenst rookverbod in parken Obama stelt reis uit wegens zorgplan Rusland start kernreactor in Iran op Hotel laat walvishaai Sammy vrij Raketaanval tijdens bezoek Ashton Tractor rijdt fietsers in België dood 16 mei 2010 nijmegen 5 en 10 km vrijdag 19 maart 2010 BANGKOK De Thaise premier Abhisit Vejjaji- va zegt dat zijn regering bereid is te praten met de betogers die zijn aftreden en nieuwe verkiezingen eisen. De demonstranten moeten wel ophouden met het met bloed besmeuren van gebouwen, geen blokkades meer opwerpen en rus tig blijven, zei hij gisteren. Een van de leiders van de betogers noemde Abhisits suggestie 'onoprecht'. KRAKAU Drie Poolse mannen zijn gisteren door de rechtbank in Krakau tot ge vangenisstraffen van zes maanden tot 2,5 jaar veroordeeld voor de dief stal van het bord met de spreuk 'Ar beit macht frei' bij het voormalige vernietigingskamp Auschwitz. In verband met de diefstal heeft Po len Zweden om de uitlevering van een voormalige neonazi verzocht. De Polen hadden al bekend. KATHMANDU In het westen van Nepal is gisteren een bus van een bergweg geraakt en in een rivier gestort. Zeker der tig mensen zijn daardoor om het le ven gekomen. Dat meldde de Nepa- lese politie. Verkeersongelukken komen vaak voor in Nepal, een land dat ligt ingeklemd tussen Chi na en India. Stampvolle, krakkemik kige bussen rijden er over slechte wegen naast diepe ravijnen. SACRAMENTO De Amerikaanse staat Californië overweegt een rookverbod in te stellen voor staatsparken. Met het verbod wil de staat passief roken uitbannen, het risico op bosbran den verminderen en voorkomen dat peuken blijven liggen op het strand. Als het wordt ingevoerd, is het 't meest ingrijpende rookver bod in de VS. De staat Maine ver bood in 2009 roken op stranden. WASHINGTON Omdat hij zijn hervormingsplan nen voor het Amerikaanse zorg- stelstel door het parlement wil loodsen, heeft president Barack Obama zijn reis naar Indonesië en Australië uitgesteld. Het vertrek was al eerder verschoven. Obama zou gisteren vertrekken, maar dat wordt zondag. De reis naar Indone sië staat nu gepland voor juni, al dus het Witte Huis gisteren. MOSKOU Rusland zal deze zomer een zeer omstreden kernreactor in Iran op starten. Dat heeft de Russische pre mier Vladimir Poetin gisteren be kendgemaakt. Met het project legt Rusland de westerse bezorgdheid over het Iraanse nucleaire program ma naast zich neer. De Verenigde Staten en hun bondgenoten vrezen dat Iran in het geheim werkt aan kernwapens. Sammy DUBAI Een luxehotel in Dubai heeft een van zijn belangrijkste trekpleisters de vrijheid geschonken. De zeldza me walvishaai Sammy is uitgezet in de Perzische Golf. Dat maakte het hotel Atlantis gisteren bekend. De ruim vier meter lange Sammy zwom sinds september 2008 in het aquarium. In Arabische media en op internet werd campagne ge voerd om Sammy vrij te krijgen. KALANDIA - Catherine Ashton, EU-minister voor Buiten landse Zaken, bezoekt een vluchtelingenkamp in de Ga- zastrook. Het gebied, dat wordt bestuurd door Harnas, wordt zelden bezocht door hooggeplaatste westerse functionarissen. Op het moment van het bezoek werd vanuit de Gazastrook een raket afgevuurd op Israël. Een Thaise man kwam om het leven. Het is voor het eerst sinds het Israëlische offensief in Gaza in 2009 dat in de joodse staat een dode valt bij een Palestijnse raketaan val. foto Mohammed Saber/EPA BOCHOLT - Bij het Belgische dorp Bocholt, net over de grens bij Weert, zijn gisteren zeker vier fiet sers om het leven gekomen. Ze werden aangereden door een trac tor. Twee personen verkeren nog in kritieke toestand. Alle slachtof fers zijn Belgen, meldde de politie in de Belgische provincie Limburg. De slachtoffers waren 65 tot 75 jaar oud. Ze maakten deel uit van een groep van ongeveer acht fiet sers. De bestuurder van de tractor zou zijn verblind door de laagstaande zon. Een wethouder van Bocholt, Jos Claessens, was als eerste op de plek van het ongeval. De man, huisarts van beroep, zag een rava ge. „Mensen lagen dwars over de weg. Drie fietsers waren op slag dood. Een vrouw vocht nog even voor haar leven, maar overleed even later ook aan haar verwondin gen", zei hij tegen tv-zender VTM. ^de Gelderlander RUNNERS UMC «w! St Radboud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9