81 buitenland Op de markt is iedereen bevriend KRA5.NL Woorden als 'spijt' en 'pijn' maximaal haalbare voor paus Westelijke Balkan wil Europese Unie in, maar maakt enkel ruzie GENOCIDE Turkse premier dreigt Armeniërs uit te zetten Vangst blauwvintonijn mag doorgaan waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm vrijdag 19 maart 2010 door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - „Laten we ons geen illusies maken", verzucht een Nederland se pater in Rome. „Het probleem is Ratzinger. Binnen de kerk, maar ook binnen het Vaticaan zelf, snakt men naar het opengooien van de ramen, modernisering, een einde aan het celibaat. Maar onder deze paus zal het niet gebeuren." Het Noord-Europese pessimisme wordt niet gedeeld door Italiaanse media en 'Vaticaan-watchers'. Zij benadrukken dat de brief die paus Benedictus XVI vandaag zal verstu ren aan het Ierse episcopaat, revo lutionair zal zijn. Behalve excuses en betuigingen van spijt, zal een beleid van 'zero tolerance' worden geëist. Het begrip nul-tolerantie is erg in de mode in Rome, maar wat er precies onder wordt verstaan, blijft vaag. De hoop dat Ratzinger de brief aan het Ierse episcopaat zou aangrijpen om een universele richtlijn te geven voor het voorko men en afstraffen van kindermis bruik, lijkt al vervlogen. Binnen het Vaticaan is een groeiende groep die daarop aandringt, maar de paus maakte zelf bekend dat de brief alleen gericht zal zijn aan de DOHA - De deelnemers aan de drie jaarlijkse Cites-conferentie in Do ha (Qatar) hebben gisteren een ver bod op de internationale handel in blauwvin tonijn met ruime meerderheid afgewezen. Dat heeft de woordvoerster van het Wereld Natuur Fonds (WNF) laten weten. De extreme overbevissing van de vis bedreigt de soort in zijn voort bestaan. De EU en de VS steun den een verbod, Japan was fel te gen. De Zuid-Europese vissers verko pen de vangsten voor 8o procent Ieren, met veel woorden als spijt, pijn en boetedoening. Ratzinger zal oproepen tot 'samen werking' met justitie en misschien nieuwe regels bekendmaken voor de selectie van seminaristen en hun vorming. Dat lijkt het maxi maal haalbare voor een man als Jo seph Ratzinger, die daarmee wel riskeert het kritische (Noord-) Eu ropa definitief te vervreemden van de katholieke kerk. Het is een botsing van twee werel den. Voor het Vaticaan en de mees te Italiaanse media, doet deze paus al 'heel veel'. Voor critici in andere landen is het lang niet genoeg. De befaamde Zwitserse theoloog Hans Kling eiste gisteren bijvoor beeld dat bisschoppen, kardinalen, maar ook de paus zelf, persoonlij ke verantwoordelijkheid erken nen, en de 'consequenties' aanvaar den van misstappen, door af te tre den of rigoureuze veranderingen door te voeren. „Als docent in Re gensburg en bisschop in Mün- chen, wist Ratzinger van het ge weld", aldus de theoloog. Maar er ger voor hem is het feit dat Ratzin ger in Rome '24 jaar een congrega tie leidde die elk geval van sek sueel misbruik uit heel de wereld moest behandelen ofwel toedek ken'. aan Japan voor verwerking in de meest luxe en dure sushi's. Het WNF is enorm teleurgesteld. Volgens adviseur Lonneke Bakker, die aanwezig is bij de conferentie, komt het verbod 'er niet om econo mische en politieke belangen. Het afwijzen van het verbod zal vol gens Bakker 'effecten hebben op de kleinschalige visserij in Zuid-Europa, omdat de blauwvin- tonijn een belangrijke soort is voor andere vissen. Dit besluit kan leiden tot een verlies aan andere vissoorten'. De Turkse premier Erdogan dreigde deze week 100.000 illegale Armeniërs het land uit te zetten. In Kumkapi, een oude wijk in Istanbul waar veel Armeense illega len wonen, is het dreige ment luid en duidelijk over gekomen. „Natuurlijk zijn we bang." door onze correspondent Jessica Maas In een klein winkeltje in Kum kapi, een oude wijk van Istan bul zit de 35-jarige Lilya ham te snijden. De nauwe ruimte staat vol met spulletjes uit Arme nië, Georgië en Rusland. Al tien jaar werkt ze in Turkije. Illegaal. De familie in Jerevan, de Armeen se hoofdstad, is afhankelijk van haar geld. „In Armenië is helemaal niets. Niemand wil terug." Uit woede over het feit dat zowel de Amerikanen als de Zweden de moord op honderdduizenden Ar meniërs in 1915 in wat nu Turkije is, hebben erkend als genocide, dreigde de Turkse premier Tayyip Erdogan deze week honderddui zend Armeense illegalen als Lilya het land uit te zetten. Het dreigement van de premier maakt de illegale Armeniërs, voor het overgrote deel vrouwen, ang stig. Ze werken voor een honger- loontje op de markt, als schoon maakster of als kinderoppas. „Na tuurlijk zijn we bang. Je weet nooit wat er kan gebeuren", zegt Lilya. Ze weet maar al te goed hoe gevoelig de genocidekwestie ligt. De Armeense Silva werkt op de markt in Istanbul. Volgens de officiële Turkse lezing zijn er in de Eerste Wereldoorlog in wat toen het Ottomaanse Rijk was, aan beide zijden slachtoffers gevallen, maar was er geen sprake van volkerenmoord. Vandaar de woede in Ankara over de resolu ties in Zweden en de VS. Direct werden de ambassadeurs uit Was hington en Stockholm teruggeroe pen. „Hier op de markt is geen plaats voor politiek", zegt Lilya. „Ik weet wat er in het verleden is gebeurd, maar we moeten naar de toekomst kijken. Erkenning of niet, dat le vert me geen cent op." Vriendin Karina knikt. „We wor den de dupe van de politiek van die hoge heren." Ze werkt al jaren in Istanbul, zes dagen per week zorgt ze voor een oude Turkse vrouw. „Dag en nacht ben ik in de weer voor nog geen 300 euro per maand." Ze woont, zoals de meeste vrou wen, in een oud huis in Kumkapi. Haar kamer deelt ze met nog drie andere vrouwen. „Zo is het leven hier." Verderop staat de 35-jarige Mirjam achter haar kraam met pakjes soep uit Rusland en koffie uit Armenië. Het genocidedebat brengt hen niets dan ellende, zegt ze. „Laat het verleden rusten. Dat was toen, wij leven nu. Hier op de markt ben ik bevriend met iedereen. Tur ken, Koerden, iedereen." Voor de Armeniërs in het Westen, die blijven lobbyen voor een inter nationale erkenning van de genoci de, is weinig sympathie. „Zij heb ben makkelijk praten vanuit hun luxe stoel, met veel geld op zak. Wij proberen te overleven", zegt de 53-jarige Silva. Een oudere politieagent komt even buurten. Hij kent de Armeen se vrouwen in zijn wijk goed. „Er dogan kan ze terugsturen, maar dan moet hij eerst de grenzen ope nen en de. economie in Armenië opbouwen. Wat moeten deze men sen anders? Veel van deze vrou wen hebben meer dan tien mon den te voeden." Mirjam slaat haar arm om de agent en lacht. „Zie je, wij zijn als familie." De opening van de grenzen tussen beide landen, lijkt door het op laaiende genocidedebat, verder weg dan ooit. Afgelopen najaar te kenden de voormalige aartsvijan den een historische overeenkomst om diplomatieke relaties aan te gaan en de grens - al sinds 1993 op slot - te openen. De protocollen moeten nog door beide parlemen ten worden bekrachtigd. De dreigementen van Erdogan doen de relatie tussen Jerevan en Ankara geen goed, zo liet de Ar meense president Serzj Sarkisian gisteren gepikeerd weten. „Met dit soort uitlatingen komen de herin neringen aan de vijandigheden in 1915 weer terug en daar zit nie mand op te wachten." door Carel Goseling Vertrekdata: maandag van 24/4 t/m 13/9 UW REISPROGRAMMA Dag 1: via verschillende opstapplaatsen naar Calais voor de bootovertocht naar Do ver. Via de White Cliffs en Dover Castle, naar onze vakantieplaats Folkestone. Dag 2: be zoek aan Sissinghurst Castle en het middel eeuwse Canterbury. Dag 3: vandaag staan Leeds Castle en de Historic Dockyard in Chatham op het programma. Dag 4: we vol gen vandaag een mooie route naar Rye, Hastings en Battle. Dag 5: Goodbye Kent! Terugreis naar Nederland. Einde van een heerlijke reis! Zie www.kras.nl/35599 DEN HAAG - Het motto van het overleg klinkt overtuigend: 'Sa men voor de EU' bijdrage van de westelijke Balkan aan de Europese toekomst'. De lokatie is er ook naar: het uit de 16de eeuw stam mende kasteel in het Sloveense Brdo ten noorden van hoofdstad Ljubljana. Morgen komen hier voor het eerst in achttien jaar de leiders bijeen van de landen die vroeger deel uitmaakten van Joego slavië. De organisatoren, Slovenië en Kroatië, hebben alles uit de kast ge haald om het overleg succesvol te laten verlopen. Aanwezig zijn on der anderen de EU-president, de EU-minister van Buitenlandse Za ken, de EU-commissaris voor de uitbreiding van de Unie en de Spaanse premier Zapatero (als tij delijk voorzitter van de Europese Unie). Maar onenigheid over de status van Kosovo werpt een schaduw over de bijeenkomst. De Kosovaar- se premier Thaci wil namens zijn land deelnemen. Maar Servië er kent de eenzijdige onafhankelijk heidsverklaring van de provincie niet. Dus kan het zijn dat presi dent Tadic van Servië niet naar Brdo wil komen. Slovenië en Kroa tië hebben voorgesteld de Ko- sovaarse delegatie onder de vlag van Unmik-Kosovo (het oude VN-bestuur van Kosovo) te laten aanschuiven. Een andere optie: de top wordt informeel. Het gesteggel leidt de aandacht af van het eigenlijke onderwerp: de westelijke Balkanlanden in de EU. In Brussel wordt stabiliteit op de Balkan van cruciaal belang geacht. Integratie van de betrokken lan den in de EU is daarom noodzake lijk. De unie eist echter wel eerst hervormingen, regionale samen werking, opbouw van een rechts staat en een einde aan corruptie. Feitelijk staan alleen EU-lid Slove nië en Kroatië op vriendschappelij ke voet met elkaar. Bosnië-Herzeg- ovina is een puinhoop waarbin nen de Serviërs zich afzetten te gen Kroaten en moslims. Servië en Kosovo gaan niet samen en de positie van moslimland Al banië - vriend van Kosovo - is pro blematisch. En Griekenland houdt Macedonië buiten de Navo en de EU omdat de landsnaam het be wind in Athene niet aanstaat van wege een gelijknamige provincie. Mocht Brdo mislukken dan is er in mei of juni een herkansing. Dan willen EU-voorzitter Spanje en Ita lië een nieuwe conferentie over de westelijke Balkan organiseren. ft/ reis per Comfort Class bus ft/ overtocht v.v. ontbijt en diner excursie programma 5-daagse bus-/excursiereis Groot-Brittannië Comfort Class "anaf perso nen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8