binnenland 17 Strijd tussen verstand en protocol 4 Gezin vast voor skimmen ZAAK-MILLY Vasthouden aan regels kan volgens deskundigen onderzoek frustreren Milly overleden voor melding van verdwijning ONTDEK., CENTER PARCS6„V Eén ziekenhuis voor kinderen met kanker Politie houdt in Helmond ontsnapte 'tunnelgraafster' aan ONTDEK... NEDERLAND 220 p - vrijdag 19 maart 2010 door Annemieke Kooper De Dordtse hoofdofficier van justitie Paul van de Beek was woensdag heel formeel toen hij meedeelde dat hij bij het onder zoek naar de moord op de 12-jari- ge Milly Boele 'de stappen had ge nomen die protocollair zijn be schreven'. Peter van Koppen, hoog leraar rechtspsychologie in Amster dam hoopte vurig dat die uit spraak niet betekende dat de poli tie zich blindstaarde op regeltjes. Want dan zou zomaar belangrijke informatie over het hoofd worden gezien. Dat gevaar is reëel, weet Van Kop pen. Sinds enkele jaren houden po litie en justitie meer en meer vast aan vastomlijnde stappen die bij een onderzoek moeten worden ge volgd. Het is een direct gevolg van de fouten die zijn gemaakt bij de Schiedammer parkmoord in 2000, waardoor een man onterecht vast zat. Door de constante focus op één verdachte had het onderzoeks team voor ander bewijs geen oog. Het is de angst voor dergelijke fou ten waardoor een 'checklist' nu vaak wordt gehanteerd. Een ont wikkeling die soms is doorgesla gen, vindt Van Koppen. Als procedures van het begin tot eind gevolgd worden, wil dat vol gens hem nog niet zeggen dat een agent zijn werk goed heeft gedaan. „Je moet altijd met een open vi zier rechercheren, keuzes durven maken en logisch nadenken. Als er een buurman op de stoep stond bij een vermist meisje dan is het lo gisch dat je meteen op zoek gaat naar die buurman." Soms houdt de politie te veel op ties open, meent ook de Ybo Buru- ma, strafjurist aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Buruma was betrokken bij de evaluatie van de Schiedammer parkmoord. „Er moet soms zóveel: duizenden tele foonnummers opvragen, opgeno men gesprekken afluisteren, alle maal voor de zekerheid. Het is maar de vraag of dat zoveel meer oplevert dan ouderwets speur werk. Als politieman moet je soms kunnen zeggen, 'dit doe ik niet'. Dat is pas professioneel." Makkelijk is dat niet, geeft Buru ma toe. „Een protocol lijkt zo veilig. Gaat er iets fout bij het onderzoek, dan is de vraag van de buitenstaander waarom dat protocol niet is ge volgd veel sterker dan het verhaal van de onderzoeker die antwoordt 'ja, maar ik dacht dat ik het beter anders kon aanpakken'." Het is de kunst goed te schakelen tussen protocol en gezond verstand, vindt Buruma. Of de politie in de zaak van Milly goed zat met haar focus, moet blijken. Van Koppen: „Ik heb bij andere za ken ook soms gedacht: 'ze rennen als kippen achter de verkeerde ver dachte aan'. Hadden ze toch ge lijk." DORDRECHT - Milly Boele was al overleden toen de melding van haar verdwijning bij de politie bin nenkwam. Zij is omgebracht tus sen half zes en 9 uur 's avonds. Dat bevestigde burgemeester Arno Brok van Dordrecht gisteren op een persconferentie na een ont moeting met buurtbewoners. Hoe zij is omgebracht, kon de bur gemeester niet zeggen. Ook over het verloop van het politieonder zoek, kon hij niets toelichten. Brok is ervan overtuigd dat de politie met volle inzet en vakmanschap te werk is gegaan. Onder de veertig bewoners uit de wijk Sterrenburg, die de bijeenkomst bezochten, was volgens de burgemeester veel verontwaardiging over hoe nu al wordt geoordeeld over de politie. autooahantieó Sfc 'De Huttenheugte' Zin om er even tussenuit te gaan? Boek dan nu een last minute verblijf bij Center Pares en geniet van de speciale activiteiten tijdens het Paas weekend zoals paaseieren zoeken, paasbrunch en zelfs de paashaas is aanwezig. Daarnaast kunt u eindeloos genieten van alle activiteiten en faciliteiten die het park u biedt. 5-persoons comfort cottage o.b.v. logies Aankomst 2 april 'paasweekend' 0900 8482 WWW.GLOBEREISBURO.NL DEN HAAG - Binnen drie jaar moet in Nederland een 'topziekenhuis' voor kinderen met kanker verrij zen. Door het samenvoegen van al le expertise op één plek zal de overlevingskans van deze patiën ten worden vergroot en het aantal gezondheidsproblemen als gevolg van behandelingen gehalveerd. Dat stelt de Coöperatie Nationaal Kinderoncologisch Centrum (NKOC), een initiatief van behan delaars en ouders van kankerpa tiënten. Het NKOC krijgt steun van onder zoekers, zorgverzekeraars en het ministerie van Volksgezondheid. De bestuursraden van acht acade mische ziekenhuizen willen liever meerdere van dergelijke centra ver spreid over het land. Jaarlijks wordt bij zo'n vijfhon derd kinderen kanker vastgesteld. De overlevingskans, nu 75 procent, is de laatste tien jaar nauwelijks ge stegen. De initiatiefnemers ver wachten veel winst te behalen uit het samenvoegen van expertise en onderzoek op één locatie. „We denken dat de overlevingskans van deze patiënten in 2025 boven de 90 procent kan komen", aldus Hanneke de Ridder-Sluiter, be stuursvoorzitter van NKOC en de Stichting Kinderoncologie Neder land. In juni wordt bekend welk ziekenhuis er plek voor inruimt. HELMOND - De 35-jarige vrouw die met een lepel via een zelfgegraven tunnel ontsnapte uit De Koepelge vangenis in Breda, is woensdag avond in Helmond opgepakt. Ze was daar bij bekenden of vrienden ondergedoken. Dat heeft een woordvoerder van het Landelijk Parket gisteren beves tigd. De vrouw is naar een andere ge vangenis gebracht. Ze hoeft vol gens de woordvoerder na haar spectaculaire ontsnapping niet per se naar de EBI, de extra beveiligde inrichting in Vught. „We hebben haar nu goed opgesloten en bekij ken waar ze definitief wordt ge plaatst." De Limburgse zat vast voor een dubbele moordpoging en moet nog 21 maanden celstraf uitzitten. De verdachte is niet dankzij een tip aangehouden, zei de woordvoerder van het parket giste ren. AMSTERDAM - Acht leden van een negenkoppig gezin uit Amster- dam-Slotervaart zijn onlangs opge pakt op verdenking van skimmen en witwassen. Vader, moeder, vier volwassen zonen en twee meerder jarige dochters zitten, of zaten, sinds eind 2009 in de cel. Dat heeft de politie bekendge maakt. Alleen de jongste zoon van vijftien is geen verdachte in de zaak, waarbij tal van mensen wer den opgelicht, onder andere door het inzetten van nep-postbezor- gers. In totaal werd zo ongeveer 435.380 euro verkregen. In het ouderlijk huis van de fami lie vond de politie bij een huiszoe king circa 135.000 euro verstopt in jurken van moeder en dochters. Onder een hoes van de strijkplank werd apparatuur gevonden waar mee volgens justitie kan worden geskimd. Er lag ook een laptop met gegevens van geskimde pas sen. autovcihaiitieö S* Twenhaarsveld/Overijssel Landal Twenhaarsveld In het prachtige Nationaal Park Sallandse Heuvelrug kunt u heerlijk fietsen, wandelen en paardrijden. Het park beschikt uitsluitend vrijstaande bungalows en heeft een overdekt zwembad, sauna en diverse sportfaciliteiten. 3-kamer bungalow o.b.v, logies Reisnummer: NOW20 Div. data in april en mei 5dgn.v.a. per bungalow lötx> gaatnét even verder 0900 - 8482 WWW.GLOBEREISBURO.NL De moeder (r) en grootmoeder (m) van Milly Boele, gisteren, bij neergelegde bloemen. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7