221 zeeland Nare wending discussie jop Geheel nieuwe ploeg 'Het waren mijn vier mooiste jaren' 'Onstuitbare dorpsman' lid Orde Oranje Nassau Het loket van Centrum Jeugd en Gezin is open De Goese coalitie van CDA, WD en PvdA is onder een geluk kiger gesternte tot stand gekomen dan de vorige op biddag in 2006. Een geheel nieuwe wethoudersploeg staat te trappelen. vrijdag 19 maart 2010 De discussie over de jonge- renstek (jop) op de Zuidzak- sedijk bij Heinkenszand krijgt een nare wending, waarvan de jongeren van de jop de dupe zijn. Over smaakt valt niet te twisten. Dat doen de dertig tot veertig jonge ren van de jongeren- ontmoetingsplek (jop) op de Zuid- zaksedijk tussen Heinkenszand en Nisse ook niet. Er valt volgens hen zelfs best iets te zeggen voor het argument van de Stichting voor het Behoud van de Zak van Zuid-Beveland en dorpsraad in Nisse dat de twee als jop ingerichte zeecontainers op de beschermde bloemdijk misstaan. In die discussie willen zij zich hele maal niet mengen. Als de gedoog de containers om die reden moe ten wijken, dan vinden zij dat jam mer, maar helaas. Beide bezwaar makers geven overigens aan dat het hun niet om de jongeren te doen is, maar om de prachtige bloemdijk. En toch krijgt de discus sie over hun stek in toenemende mate een nare wending. Er sijpe len in de kantlijn geluiden door over kinderen die niet meer langs de jop durven te fietsen, omdat zij door Raymond de Frel zich daar niet prettig bij voelen. Voor je het weet springt er ie mand vanachter zo'n container en laat hij een jong meisje schrikken, was een van de klachten. De jongeren (en hun ouders) voe len zich beledigd. De kwestie krijgt een dynamiek, die voor be trokkenen heel vervelend dreigt te worden. We worden nu afgeschil derd als criminelen en verkrach ters, foeterde een van de jongeren deze week. Die insinuaties gaan in derdaad nogal ver. Er worden za ken bijgehaald, die helemaal niet aantoonbaar zijn. Beleving, daar draait het om. Inwoners zien een jop liever niet in het dorp uit vrees voor overlast. En in het buitenge bied? Daar is de sociale controle weer niet optimaal. Of juist wél. Het laatste wat de jongeren willen is dat één dissident roet in het eten gooit. Ze houden elkaar dus in de gaten. Het zou alle betrokke nen sieren als zij deze verdachtma king voortaan buiten beschou wing laten en bij de feiten blijven. door Claudia Sondervan COLijnsplaat - Een high tea in de Campveerse toren was het voor wendsel en een goede reden voor het nette pak. Want had Piet Kalle- waard geweten dat hij in café De Patrijs in Colijnsplaat zou worden onderscheiden als Lid van de Orde van Oranje Nassau, dan had hij ka rakteristiek gereageerd: 'Hoeft niet'. Voor zijn gemeenschap Co lijnsplaat reageerde Kallewaard nooit zo. Een topvrijwilliger, werd hij genoemd, onstuitbaar en met een hoog werk- en denktempo. Kallewaard, voorheen dorpswinke- COALITIE GOES door Frank Balkenende Goes krijgt allemaal nieu we gezichten in het da gelijks gemeentebe stuur: Jo-Annes de Bat (CDA), Loes Meeuwisse (WD) en )an de Pooter (PvdA). Daarmee is de gemeente een vreemde eend in de Bevelandse bijt, want in de buurgemeenten blijven veel wet houders zitten. In de compleet nieuwe ploeg is burgemeester Dick van der Zaag de enige constante factor. Maar ook hij vertrekt vrijwel zeker dit jaar. Dat doet op het eerste gezicht het ergste vrezen voor de contuïniteit op alle beleidsterrei nen, maar nader beschouwd zou dat wel eens mee kunnen vallen. WD-wethouderskandidaat Loes Meeuwisse is dan wel politiek ge zien een nieuwkomer, maar is be kend met de grote Goese dossiers. Zij werkte van 1996 tot 2008 bij de gemeente Goes. Eerst als hoofd economische zaken, de laatste zes jaar als sectorhoofd grond. Meeuwisse bereidde de aanleg van de spoorbak mede voor en weet al les van de grote infrastructurele projecten zoals de afslag A58, de zuidelijke verbindingsweg en de gewenste spoortunnel bij de Van Hertumweg. Zij wordt in het nieu we college verantwoordelijk voor financiën, economie, binnenstad, recreatie en toerisme, openbare werken en verkeer en voer. Ze kan zo, met de wethouderspet op, ver der bouwen aan dossiers uit haar Goese ambtelijke verleden. Bovendien is ze, ook bij de ge meente Dordrecht waar ze nu af scheid neemt, een geroutineerd on derhandelaar. Dat kan bijvoor beeld van pas komen in het over leg met Rijkswaterstaat over de (fi nanciering van de) tweede Goese aansluiting op de A58. Behalve als raadslid in de af gelopen vier jaar heeft Jan de Pooter (PvdA) bestuur lijk geen ervaring, maar weet als af delingshoofd welzijn in Reimers- waal wel hoe de ambtelijke hazen lopen. Hij wordt wethouder van sociale zaken, welzijn, cultuur, communicatie, dienstverlening en personeel en organisatie. De laat ste portefeuille beheert nu burge meester Van der Zaag. De coalitie partners vonden het wijzer die on der te brengen bij een politiek ver antwoordelijk bestuurder. Het be zuinigingspakket van 8 miljoen eu ro, dat met het oog op de nadere forse rijkskorting, op hoofdlijnen is ingevuld, treft immers ook het ambtenarenapparaat. Dat moet via natuurlijk verloop krimpen. Jo-Annes de Bat, met 29 jaar het jonkie in het college, heeft geen ervaring als bestuurder, maar is wel thuis in het vak en ver der handig en slim. Studeerde be stuurskunde, was beleidsmedewer ker van de CDA-Statenfractie en zwaait binnenkort af als directeur van de CDA Bestuurdersvereni ging. Hij blaakt van ambitie en zelf vertrouwen en zal zich ontpoppen als een snelle leerling. Dat is ook nodig, want hij heeft de zware por tefeuilles ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, onderwijs, sport, jeugd en natuur en milieu. De nieuwe trojka heeft verder het voordeel dat niemand wordt gehin derd door het biddagakkoord uit 2006, dat de verhoudingen in de raad tijdelijk verstoorde. Het zijn alledrie ook realisten, blijkt uit het feit dat programmatische verschil len in de onderhandelingen geen hoofdrol hebben gespeeld. Ze zijn ervan doordrongen dat Goes een dracht nodig heeft in financieel barre tijden. Dus heeft het CDA er geen breekpunt van gemaakt dat PvdA en WD de coffeeshops open willen houden (zij het wel met pasjessysteem). En als bonus: persoonlijk liggen ze elkaar wel. De drie wethouders worden volgen de week donderdag beëdigd. door Frank Balkenende Jammer, reageert demissionair wethouder Joost Adriaanse (SGP/Christenunie) op het nieuws dat CDA, WD en PvdA de finitief een college vormen. De 62-jarige zittend wethouder had zich namelijk opnieuw kandidaat gesteld. De grote drie gingen echter eerst met elkaar rond de tafel, terwijl SGP/CU, die een zetel verloor tij dens de verkiezingen op 3 maart, had gehoopt beloond te worden voor de bestuurlijke verantwoorde lijkheid die ze in het nu demissio naire. college nam. „Ik had nog graag een periode de kar willen trekken, maar ik begrijp ook wel dat de grote partijen het eerst sa men proberen, gezien de finan ciële problemen die op Goes afko men. Ik wens ze veel sterkte toe." Adriaanse heeft de afgelopen vier jaar 'met veel plezier' Goes meebe- stuurd. „Het waren de vier mooi ste jaren van mijn carrière. En ach, nu kan ik wat vaker thuis zijn, want dat schoot er wel bij in." Joost Adriaanse Piet Kallewaard wordt na zijn koninklijke decoratie gefeliciteerd door zijn kleindochter Cai-e Kastelein (9). foto Willem Mieras lier, was bestuurder van de SRV, bestuurder bij de Christelijke Basis school op zijn dorp, bestuurder van de VVV, drijvende kracht ach ter de ondernemersvereniging en medeoprichter van de Gezamenlij ke Ondernemers Vereniging op Noord-Beveland en maakte hij 44 jaren bij de brandweer vol. Nog steeds is hij voorvechter van de dorpsbelangen en als rentmeester van de Protestantse gemeente op Colijnsplaat betrokken bij de ver bouwplannen van de kerk tot ge meenschapscentrum: een echte dorpskerk, zei burgemeester Hen- ny van Kooten gisteren. door Claudia Sondervan 1. Automobilist overlijdt bij ongeval 2. Droom komt uit in Wemeldinge 3. Grote drie vormen college Goes 'De jop moet van de Zuidzaksedijk in Heinkenszand worden verwijderd' www.pzc.nl/bevelanden TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl WISSENKERKE/COES - Het loket van het Centrum Jeugd en Gezin is open: voor Noord-Beveland aan de balie van het gemeentehuis in Wissenkerke; in Goes in het wijk centrum de Spinne. De medewerkers van het centrum beantwoorden alle opvoedingsvra- gen. Zij wijzen de weg naar dege ne die het antwoord geven kan: van pedagoog en jeugdarts tot psy chiater. Noord-Beveland en Goes zetten gezamenlijk hun CJG's op en vierden dat gisteren in Wissen kerke en in Goes. „Nu kunnen we eindelijk aan het werk om kinde ren met problemen zo vroeg te hel pen dat ze geen jeugdzorg meer nodig hebben en de wachtlijsten bij jeugdzorg kunnen krimpen", zei aftredend wethouder in Goes Sophie van 't Westeinde. Gedeputeerde George van Heukel- om hoopt dat ouders het loket ook durven bezoeken met een vraag over het eerste kinderfeestje. „Want zo laagdrempelig is het." Met geld van de provincie wordt onderzocht of de organisatie ach ter de loketten ook de CJG's in de andere drie Bevelandse gemeen ten kan bedienen; een eerste resul taat van het besluit op de Bevelan- den nauwer samen te werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58