T00S 'Ik ga tot de bodem' 41 binnenland 'Ook misbruik instituut blinden in Grave' Cr Winsemius onderzoekt coalities Er is fors gesnoeid in de fiscale aftrekbaarheid van ziektekos ten. De ouderdomsaftrek is ook geschrapt. Voor mensen met een mooi loon een tegenvaller, bij minima hakt het er fors in. ...ONTDEK.,. Dagboek Anne Frank weer thuis vrijdag 19 maart 2010 Rotterdam - Oud-minister Pieter Winsemius (WD) gaat in kaart brengen welke coalitiemogelijkhe den er zijn in Rotterdam. Alle par tijen hebben zich achter de verken ningsopdracht geschaard. Winse mius krijgt anderhalve week de tijd om met een advies te komen. 220 winkels 0900-8482 www.globereisburo.nl SEKSUEEL MISBRUIK crave - In het blindeninstituut Sint Henricus in Grave zijn in de jaren zestig blinde en slechtziende kinderen 'langdurig' misbruikt door rooms-katholieke broeders. Dat meldden de Wereldomroep en NRC Handelsblad gisteren. Het misbruik was volgens beide media bekend bij de instelling, maar werd destijds in de doofpot gestopt. Vier oud-leerlingen zeg gen onafhankelijk van elkaar dat ze vanaf hun zesde zijn misbruikt door zes leden van de Fraters van Tilburg. „Misdadig", noemt frater Jan Koppens het misbruik in een reactie. Koppens zegt dat de broe dercongregatie nu eerst de bevin dingen van het onderzoek geleid door oud-minister Wim Deetman wil afwachten. Ook kardinaal Simonis liep giste ren vooruit op dat onderzoek. De gevallen van misbruik die in Simo nis' tijd als bisschop aan het dag licht kwamen, zijn destijds in be handeling genomen, aldus de kar dinaal. Om hoeveel gevallen het precies gaat en of het om officiële aanklachten gaat, zegt hij niet. „Als het om een priester ging, was ik verantwoordelijk. Als het om een religieus ging, dan ging de overste van de betreffende orde er over." Simonis zegt dat het wel 'een keer is gebeurd' dat een pries ter uit zijn ambt is gezet. Gisteren werd bekend dat veel ka tholieken van het bisdom Gronin- gen-Leeuwarden twijfelen of ze nog wel bij kerk willen horen na alle verhalen over misbruik. Dat schreef bisschop Gerard de Korte gisteren aan zijn parochianen. PAUL KUSTERS I BEATRIX ZET EISEN FILMPJES OP YOUTUBE WEL BEHOORLIJK BIJSEWERKT, hier LIJKT ZE WEL 30 JAAR jomser!! ZE IS hier 30 JAAR JOMSER. ZIEKTEKOSTEN Pieter van Brakel (63) uit Ga meren roept al twee jaar dat veel lage inkomens er fors op achteruit gaan door de inperking van de belastingaf trek ziektekosten. Iedereen geeft hem nu gelijk. door Anita de Haas Noem een instantie in Nederland die zich be zighoudt met koop krachtplaatjes, inko menspolitiek, fiscale zaken of chro nisch zieken en gehandicapten, en er ligt wel een brief van Pieter van Brakel uit Gameren. Die kan al uit 2008 zijn, maar ook van zeer recen te datum. Zo ontving hij gisteren nog een antwoord van de net aan getreden minister van Financiën De Jager, die hem overigens eerst bedankt voor het compliment dat Van Brakel hem heeft gemaakt over de aanpak van de zwartspaar- ders. Onderwerp van al Van Brakels brieven en telefoontjes is sinds 2008 de veranderde tegemoetko ming aan chronisch zieken en ge handicapten voor de meerkosten die zij maken. Voorgaande jaren ging die tegemoetkoming vooral via fiscale aftrekposten, maar sinds 2009 is daar fors de rem op gezet. Alle belastinginvullers in den lan de - professionals, vrijwilligers en doe-het-zelvers - merken deze we ken bij het invullen van de aangif te hoezeer de koopkracht daaron der smelt. Van Brakel zag het aankomen en trok, waar hij maar kon, aan de bel. „Al vanaf de jaren '80, de wet Vermeend/Moor, ontdekte ik een fout in de belastingwetgeving. Ik heb ook al diverse malen tegen over de Belastingdienst gestaan en bijna altijd het gelijk aan mijn zij de gekregen. Ik kan goed en snel 'autovakantieó SU TZX5S €M DENEMARKEN Seeland en Jutland Maak mei het hele gezin een rondreis door Denemarken! U overnacht op gezellige gezins campings en waar volop gelegenheid is voor de leukste activiteiten. Vanuit de campings maakt u diverse leuke uitstapjes naar een kasteel of de prachtige stranden. 4-persoons kampeerhut o.b.v. logies Reisnummer: DEKRDAGM Div data in april t/m september fot>e gaat nét even verder 0900 - 8482 WWW.GLOBEREISBURO.NL Peter van Brakel hoofdrekenen, in tegenstelling tot veel toonaangevende instanties, ik praat vlug, ik denk vlug en het be langrijkste: ik ga tot het gaatje. Net als mijn vader kan ik niet tegen on rechtvaardigheid. Er zit een on rechtvaardigheid in de bezuiniging op de aftrekposten omdat die de laagstbetaalden onevenredig zwaar straft." Hij heeft van een echtpaar de aan giftes van 2008 en 2009 met elkaar vergeleken. Over 2008 kregen ze 1.309 euro terug; over 2009 moe ten ze 43 euro betalen. Een ver schil van 1.352 euro, dat wel deels gecompenseerd wordt door de nieuwe tegemoetkoming chro nisch zieken. In dit voorbeeld blijft echter een tegenvaller over van 952 euro. Dat gaat het echtpaar er in een jaar tijd op achteruit. Van Brakel: „Denk niet dat het een incident is. Nagenoeg alle mensen met een uitkering of een klein pen sioen zijn er fors op achteruitge gaan. Dan spreken we niet over de 2 procent die het Nibud oorspron kelijk had berekend, maar over 5 tot 10 procent. Zelfs 150 euro per maand komt voor." De teruggang in het voorbeeld van het echtpaar wordt nog versterkt doordat het minder huur- en zorg- toeslag krijgt. Het belastbaar inko men is als gevolg van de vermin derde aftrekmogelijkheden im mers hoger. Daardoor komen ook veel meer inkomens dan voorheen boven de eerste belastingschijf uit (17.878 euro). Van Brakel: „Ik doe al 25 jaar vooral aangiftes voor mensen met een uitkering of klein pensioentje en tot en met 2008 bleven de meesten binnen de eer ste belastingschijf Over 2009 komt 90 procent van de aangiftes in de tweede schijf terecht en over dat meerdere moet 8,5 procent meer belasting en premies worden be taald." Hij heeft nog een voorbeeld: een vrouw van 90 met WMO-hulp, medicijnen en voorheen ouder domsaftrek, kreeg over 2008 een bedrag van 732 euro terug. Over 2009 haalt ze met enkele kosten wel de drempel voor teruggave, maar die is uiteindelijk maar 46 eu ro. Want ouderdom vormt geen af trekpost meer. Vanuit het idee dat ieder tientje telt, zoekt vutter Van Brakel pre cies uit wat voor sommige mensen voordeliger is. Als iemand bijvoor beeld weet dat de tandartskosten niet hoger zullen zijn dan de pre mie is het volgens hem fiscaal be ter zelf de rekening te betalen (af trekbaar), dan de maandelijkse pre mie (niet aftrekbaar). „Alle instanties werken langs el kaar heen en weten van elkaar niet wat het effect van hun maatre gelen is op de inkomens van men sen. Ik heb er maanden werk aan gehad om de vinger op de zere plek te kunnen leggen. Nu we zien dat mensen onder het sociaal mini mum komen wordt het tijd om za ken teruggedraaid te krijgen. Zeker met het oog op de bezuinigingen die nog komen gaan. Met de op richting van een vereniging van deskundigen hopen we tegen wicht te bieden aan alle rekensom metjes van CBS, Nibud en Cen traal Planbureau." AMSTERDAM - Staatssecretaris Marja van Bijsterveldt van OCW (I) kijkt met Marjan Schwegman, directeur van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdo cumentatie, in een replica van het dagboek van Anne Frank. Het Niod droeg gisteren de originele dagboeken symbolisch over. Vanaf 28 april zijn ze te bewonderen in het Anne Frankhuis. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4