voor dementerenden Vrolijke voorjaarsactie zeeland 125 'Artiesten' Zwin College klaar voor Bonte Avond met kleurrijke jgkin kortingen >jyi Herstel wegdek Rondweg Hulst en begeleiding Sluis voorkomt kort geding door toezegging over bouw buitenmuur Uitvoering Matthaus Passion in basiliek Woonzorgcentra open op Dag van de Zorg Bergen op Zoom Goes Koudekerke I Kruiningen www.tmcwoonwinkels.nl kapellebruc - De provincie be gint dinsdag met herstelwerkzaam heden van de N290 (Rondweg Hulst) tussen Kapellebrug en Ter hole. Het wegdek heeft te lijden ge had van de vorst en het strooizout. Het verhelpen van de winterscha- de kost vele tienduizenden euro's. De rijbaan binnen de bebouwde kom van Kapellebrug wordt plaat selijk gerepareerd. Eén weghelft wordt afgesloten. Op de hoofdrij baan tussen Kapellebrug en Terho le wordt de toplaag weggefreesd. Tijdelijk wordt eenrichtingsver keer ingesteld, het verkeer uit de andere richting wordt omgeleid. Voor de bouwvakvakantie komt er nieuw asfalt. Tot dan rijdt het ver keer over gefreesde vakken, waar op een snelheidsbeperking geldt. vrijdag 19 maart 2010 z richt voor dementerenden en men sen die met dementie te maken hebben. In den lande is al langer ervaring opgedaan met dergelijke centra, terwijl sinds enige tijd ook in zorg centra in Axel en Zaamslag een ontmoetingsruimte is. Met de in richting van een huiskamer in Coensdike kunnen ook demente renden in het westen van de regio het huis eens uit. Ook kunnen mantelzorgers (partners, kinderen, buren, vrienden en kennissen) in de dagsociëteit ervaringen uitwis selen met anderen die met demen tie in aanraking komen, legt Van de Velde uit. Brigitte de Buck is programma coördinator voor het ontmoetings centrum in Coensdike. Met een collega leerde zij de beginselen van de leer van dokter Rose Marie Droes, psycho-sociale hulpverle om met meer mensen aan te kunnen schuiven. foto Mare Neelemans door Martijn de Koning aardenburg - De gemeente Sluis laat een extra buitenmuur plaat sen tegen het huis van loop Kol- laard aan de Haven in Aardenburg. Dankzij die belofte is een kort ge ding, dat gistermiddag zou dienen, op het laatste moment afgelast. Kollaard wil nog wel een schade claim indienen bij de gemeente. Sluis liet twee jaar geleden een aan tal woningen slopen aan de Ha ven. Daarbij was ook het huis naast dat van Kollaard. De muur tussen de woningen diende daar door vervolgens als buitenmuur, en daar bleek die niet tegen be stand. Er kwam een flinke hoeveel heid vocht door de muur, waar door in de woning een 'ongezon de situatie' ontstond. Een steek spel met de gemeente volgde. Sluis schoof de verantwoordelijkheid in eerste instantie af naar sloopbe drijf Sagro, en toen ze uiteindelijk wel toegaf zelf schuld te hebben, werden er volgens Kollaard steeds redenen gevonden om een concre te oplossing uit te stellen. Eén dag voor het kort geding zou plaatsvinden beloofde de gemeen te alsnog maandag te beginnen met het plaatsen van een buiten muur. De zaak is daarmee nog niet afgedaan, want er volgt nog een schadeclaim. Kollaard heeft schade aan zijn woning en zegt dat het huis, dat hij te koop aan biedt, door de onzekere situatie maandenlang onverkoopbaar is ge- Mensen met beginnende dementie kunnen bij voorbeeld aansluiten bij de bestaande biljart-, dans- of kaartclubjes in het zorgcentrum. Die activiteiten zorgen voor ont spanning en levensvreugde en ont lasten tegelijkertijd de mantelzor gen De partner kan er zelf weer eens op uit of met anderen erva ringen uitwisselen. Ook kunnen problemen met de deskundigen van de zorginstelling worden besproken. De Buck legt uit dat veel dementerenden steeds wantrouwiger worden. Omdat ze zich veel zaken niet lang herinne ren, is de partner of de vertrouw de mantelzorger hét baken. Ieder ander is een buitenstaander die ge weerd moet worden. De Buck: „Veel partners en andere mantelzorgers dreigen zelf in een isolement te raken, omdat de schoonmaakster bijvoorbeeld al niet meer mag komen. Door tel kens dezelfde hulp op vaste tijden te laten komen, went de demente rende aan de hulp en wordt die ac ceptabel. Rekening houden met dat soort eenvoudige regels, inle vingsvermogen en goed luisteren, verhoogt de levensvreugde en -kwaliteit van dementerenden en hun naasten, omdat mensen zich veilig voelen. De eerste voorwaarde voor succes van het ontmoetingscentrum is de laagdrempeligheid beseffen De Buck en Van de Velde. Coensdike zet - net als de meeste andere zorg instellingen in de regio - de deu ren zaterdag tijdens de Open Dag van de Zorg wijd open. Tussen 10 en 16 uur kan iedereen ook het ontmoetingscentrum op de derde verdieping binnenstappen. door Wilma Valk oostburg - De zes dames met de artiestennaam 'Glamour Girls' vin den het een hele eer dat ze mee mogen doen aan de vermaarde Bonte Avond van het Zwin Colle ge in Oostburg. Ze zijn de jong- sten en moeten het spektakel ope nen. Meedoen aan Bonte Avonden is erg in trek. De leerlingen moeten auditie doen voor een speciale werkgroep van leraren en scholie ren. Eén van de leden, Ruben uit VWO 6: „We starten al in novem ber met de audities. De meeste le den van de werkgroep kende ik niet. Heel vreemd. Als brugklasser ken je alle oudere scholieren. Zit je eenmaal aan de top, dan ken je de HULST In de Willibrordusbasiliek in Hulst brengt de Koninklijke Gentse Ora toriumvereniging met orkest Mar- syas zondag vanaf 14.00 uur de vol ledige Matthaus Passion van Bach. Onder anderen Julian Hartman en Tijl Faveyts treden op als solisten. Rotary Club Hulst tekent voor de organisatie. Kaarten a 35 en 25 euro: hulst@vwzvl.nl, bij de VW (0114-- 315221) en zondag in de kerk. 'kleintjes' niet. Bij de eerste presen tatie kunnen ze nog niet veel. Hun act is nog niet helemaal af, maar er is veel talent op school en het re sultaat is weer bijzonder." Heel ervaren zijn de zes dames van de presentatiegroep. Zij zitten in examenklas 5 havo en doen al ja ren mee: „Jammer, dit is onze laat ste keer. Wij hoefden geen auditie te doen, misschien hebben ze ver trouwen in ons. We presenteren al les als 'Gooise Meisjes'." Het pro gramma telt negentien acts: veel zang en dans, een opmerkelijke drumsolo en - als tussenspel - tweemaal een stukje cabaret. De première in de gemeenschapsruim te van de school is vanavond om 20.00 uur. Morgen zijn er voorstel lingen om 13.30 en 20.00 uur. TERNEUZEN Alle woonzorgcentra van Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (SOKA), De Blide in Terneuzen, 't Verlaet in Westdorpe en De Redoute in Sas van Gent houden morgen op de Dag van de Zorg open huis tussen 13.00 en 15.00 uur. Er zijn rondleidingen, er wordt in formatie gegeven over het zorgaan bod en bezoekers kunnen een kijk je nemen in enkele appartemen ten. ning volgens het Amsterdamse mo del. Door meer te bewegen, gaat het proces van dementie veelal minder hard. Een groot aantal de menterenden vindt baat bij wande len, gymmen of fitnessen. En daar naast blijken aan dementie lijden de mensen vaak in staat om oude hobby's lang te blijven doen. „De ervaring leert dat mensen moeite hebben om nieuwe vaardig heden onder de knie te krijgen. Maar oude liefhebberijen zijn ken nelijk makkelijk weer op te pikken en vaak ook lang vol te houden", zegt De Buck. The Glamour Girls repeteren voor de Bonte Avond. foto Peter Nicolai *°«ww GfW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49