zeeland 13 of niet naar de gevangenis onrustgevoelens in de hand' O HANGEN! Anita de Munnik commentaar Aderlating HZ begint opleiding sporteducatie Kamer wacht op brief over Hedwigepolder „Ik heb brieven en tekeningen van zijn klasgenoten voor hem meegenomen. Haydar liet weten graag weer naar school te willen. Hij moest er zelfs even om lachen omdat hij, net als bijna elke jongen van zijn leeftijd, daar normaliter niet zo gretig in is." vrijdag 19 maart 2010 van zware misdrijven, wanneer vluchtgevaar dreigt, er kans be staat op herhaling of wanneer zij het politieonderzoek kunnen be lemmeren. In dit geval ging het om een aangifte van misbruik van zijn dochter, langer dan drie jaar geleden. Ook had hij vanuit de ge vangenis naar een kennis gebeld met het verzoek te helpen bij de aanschaf van een wapen. De man ontkende het zedenmisdrijf en het telefoongesprek. „De verdenking en de strafbare fei ten zijn op zichzelf wel voldoende om iemand negentig dagen in voorarrest te houden", legt de rechtbankpresident uit. Dat is in eerste instantie ook door de raad kamer bepaald. Maar 24 uur later gingen de drie rechters toch mee met het verzoek van de advocaat zijn cliënt onder voorwaarden vrij te laten. Volgens Van Dijke had dat te maken met de afweging van de belangen van de verdachten en die van justitie. De raadkamer kijkt in eerste in stantie of er wettelijke gronden zijn voor een gevangenhouding. Met een verdenking van seksueel misbruik en bedreiging was die grond aanwezig, aldus Van Dijke. Dit misbruik en het gesprek over aankoop van een wapen waren echter geen vaststaande feiten. Dat afgezet tegen het feit dat de aan klacht ging over een verder verle- den én dat de verdachte in de drie ënhalve week dat hij sinds januari vrij was zijn gezin niet meer zou hebben bedreigd, deed de weeg schaal in zijn voordeel uitslaan. Van Dijke geeft direct toe dat de Zierikzeese zaak 'dieptragisch' is. De afloop raakt niet alleen de rechtbank, maar ook hem persoon lijk. „Elke dag weer moeten rech ters diep ingrijpende beslissingen nemen. Ook op basis van onvol doende feiten en aan de hand van inschattingen. Elke dag worden kinderen uit huis geplaatst, ver dachten veroordeeld, bedrijven fail liet verklaard." En net zo goed beseft Van Dij ke dat een drama als in Zie- rikzee nooit helemaal te voorkomen valt. „Vandaag kan de rechtbank weer een besluit nemen over iemand die morgen iets fa taals doet." De raadkamer in Middelburg be handelt per jaar tussen de 450 en 500 vorderingen van het OM tot gevangenhouding. Zo'n zaak duurt doorgaans niet langer dan vijf tot tien minuten, zegt Van Dij ke. Veel beslissingen worden, net als in het geval van de 45-jarige verdachte, genomen op basis van een summier dossier. In de helft van de gevallen wordt het voorar rest geschorst. Van Dijke geeft aan dat de Middel burgse rechtbank deze zaak zeker zal evalueren en ook samen met het OM zal kijken wat de lessen zijn voor de toekomst. Veel ouderen met een klein pensioen en uit keringstrekkers zijn de dupe van nieuwe belastingregels. Als zij ziek zijn of een beperking hebben, kun nen zij zo weinig kosten van de belasting aftrekken dat zij er flink op achteruitgaan. Soms meer dan honderd euro per maand. Op hun bescheiden in komen is dat een aderlating. Veel chronisch zieken en gehan dicapten zullen in de loop van dit jaar wel een tegemoetko ming krijgen, maar daar is geen zekerheid over. Het gaat hier niet om een fout je of een onvoorzien effect. De belastingdienst raamde eerder de besparing door de nieuwe Wet Tegemoetkoming Chro nisch Zieken en Gehandicapten op bijna twee miljard. Maar het Centraal Administratie Kan toor verwacht slechts 500 mil joen aan compensatie uit te ke ren. Het verschil van bijna 1,5 miljard kan geen verrassing zijn. Het gaat hier om fout be leid dat moet worden rechtge zet. Desnoods via de stembus. moeder. Dat gebeurde op eigen ver zoek van de jongen. „Ik heb brie ven en tekeningen van zijn klasge noten voor hem meegenomen. Haydar liet weten graag weer naar school te willen. Hij moest er zelfs even om lachen omdat hij, net als bijna elke jongen van zijn leeftijd, daar normaliter niet zo gretig in is." Haydar zit in vmbo-3. Hij heeft geen problemen op school en wil de draad weer oppakken. Eventue le onrustgevoelens bij ouders..van medescholieren pareert De Mun nik met de constatering dat een sa menleving nooit en nergens ge heel vrij is van risico's. Volgens haar zal Haydar uiteraard pas weer terugkomen naar school als de si tuatie veilig is, voor zowel hem als voor zijn medeleerlingen. Haydar loopt op dit moment nog met zijn hand in het gips. Dat hoeft geen belemmering te zijn op school. „Hij heeft zichzelf ver wond bij het uiten van zijn woede en wanhoop na de schietpartij door heel hard met zijn hand op een muur of een kast te slaan. Het was ongetwijfeld zijn specifieke ui ting van verdriet: een jongen die zichzelf geen tranen toestaat, om dat hij zich al langere tijd de verant woordelijke voor het gezin voel de", vertelt De Munnik. In haar op tiek zou de herdenkingsbijeen komst van gistermiddag een afslui ting kunnen zijn in het totaalbeeld van de dramatische gebeurtenis sen. „Niet voor Amira en Haydar natuurlijk. Die staan beiden voor een heel groot gat in hun leven. Overgaan tot de orde van dag zal hen hopelijk kunnen helpen. Het is in elk geval de wens van Haydar weer gewoon naar school te ko men." ismaemsoKB www.pzc.nl i 1 1 i 1 1 POSTERVERKIEZING Al 450 men.sen kozen hun favoriete poster van 2009. Stem ook op: www.pzc.nl/wehangen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw nieuwsfoto iri het album: www.pzc.nl/foto VUSSINGEN - De Hogeschool Zee land begint na de zomervakantie met een nieuwe opleiding Sport en Bewegingseducatie. Het minis terie van Onderwijs heeft daar voor goedkeuring verleend. De vierjarige studie leidt mensen op voor een baan in de zorg, wel zijn en vrijetijdsindustrie. „Het is een brede opleiding", zegt acade miedirecteur Henk Zielstra. „Met deze opleiding kan je aan de slag in de toeristische sector, healthcen- tra, in de zeil- en duiksport, maar ook in de evenementenorganisa tie. Maar denk ook aan het ontwik kelingen van sportbeleid, bij ge meenten en provincie." Afgestu deerde studenten Sport- en Bewe gingseducatie hebben geen onder wijsbevoegdheid. De Hogeschool Zeeland verwacht dat er in september dertig eerste jaars en dertig tweedejaars studen ten beginnen. Mbo'ers die de ClOS-opleiding hebben afgerond, kunnen meteen in het tweede jaar beginnen. De Nederlands-Vlaamse Accredita tieorganisatie (NVAO) moet het curriculum van de nieuwe oplei ding nog accrediteren. DEN HAAG - De Tweede Kamer wacht op een brief van demissio nair minister Gerda Verburg (Na tuur, CDA) voordat verder wordt gepraat over de inrichting van de Hedwigepolder. Een minderheid van CDA, PW en WD bepaalde dinsdag dat de Kamer na de verkiezingen praat over het Rijksinpassingsbesluit. Daarin staat hoe de Hedwigepol der na de ontpoldering wordt inge richt. De PvdA eiste daarop een brief van Verburg over de gevol gen van dat besluit. Die brief had er gisteren voor 12.00 uur moeten zijn, maar lag er niet. Verburg was op het Duitse Waddeneiland Sylt voor een conferentie over de Wad denzee. Op verzoek van de PvdA wacht de Kamer eerst op de brief, voordat definitief wordt besloten om na de verkiezingen verder te praten over de Hedwigepolder. foto Ruben Oreel/fotobewerking Sander van der Bijl Q-tienen (Q-tiende. h. gcQ-tiend) afgeleid van het co-enzym QIO. 1(let.) Je gezicht verzorgen met NIVEA VISAGE anti-rimpclcrème QIO. Je lichaam verzorgen met NIVEA QIO body lotion en body milk. 2. (hg.) Een zelfbewuste en tevreden manier van in het leven staan: Van Q-tienen ga je lekker in je vel zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3