onderzoek makkelijk zeeland 125 MRI geschikt voor opsporen van scoliose Horecabeurs: www.worldofdrinks.nl y^OOTOTlB V C.4 N ^>1 weekenddiensten Uitnodiging The World of Drinks Maandag 22 Dinsdag 23 maart van 11.00-18.00 - Toegang Gratis! Handelsweg 5,4387 PC Vlissingen maak scherpe deals met: Schapen en wilgen op het Scheldeterrein vrijdag 19 maart 2010 een magnetisch veld, radiogolven en computertechnologie. Zo ont staat een duidelijk en scherp beeld van het gescande lichaamsdeel. Een MRI-scan is vooral geschikt voor het in beeld brengen van ge wrichten, rug en brein. Raat was in 2004 in Chicago bij een congres van de Amerikaanse vereniging van radiologen. „Daar was een presentatie over de staan de MRI-scan. Zo is het balletje gaan rollen. In 2006 en 2007 zijn we er serieus mee San de slag ge gaan en eind vorig jaar is het appa raat geplaatst. We zijn het tweede ziekenhuis in Nederland met een staand MRI-systeem. Een genot om mee te werken." De plaatsing had heel wat voeten in de aarde. Een grote kraan plaats te in september vorig jaar negen zeecontainers achter het zieken huis. Elke container was geladen met zo'n twintig ton stalen platen. Het apparaat weegt maar liefst 150 ton. De nieuwe staande MRI be- Kernen van waterstof atomen (veel voorko mend in het lichaam) N draaien willekeurig om c - O» een magnetische as. 1 1 t t RF-spoel zendt radiogolven De zeer sterke magneet van een MRI-scannerzet ze dezelfde kant op. uit die de kernen uit balans brengen. Radiogolven stoppen, kern keert terug en zendt daarbij zelf golven uit die de RF-spoel opvangt. Omdat verschillende delen van het lichaam andere hoeveelhe den waterstof bevatten, kan een computer uit de informatie van de RF-spoel een (3-dimensio- naal) beeld maken. Rolant Quist, CN bron Science vindt zich in een stuk nieuwbouw van het ziekenhuis. Een rood licht boven de toegangsdeur naar de scan geeft aan dat de magneet in werking is. Dan is het oppassen ge blazen. De magneet is zo sterk dat horloges op hol slaan, de informa tie op pinpasjes wordt gewist en fo totoestellen waardeloos worden. Een lichte zoem is het enige ge luid. Een aanzienlijk verschil met de liggende MRI-scan. „Patiënten liggen nu niet meer in een mitrail leurgreppel. Daarnaast bLdt de nieuwe scan ambilight. Mensen kunnen hun eigen kleur kiezen." Met de staande MRI kunnen veel meer afwijkingen aan de rug wor den geconstateerd dan via het oude systeem. „Onderzoek toont aan dat in een klassieke liggende MRI bij één op de vijf patiënten rugafwijkingen gemist kunnen worden die in een staande MRI wel te zien zijn. Dit komt omdat de rug op een natuurlijke manier wordt bekeken. Daarnaast kan de Het nieuwe staande MRI- systeem in het Terneuzen- se ziekenhuis is ook bij zonder geschikt voor het opsporen van scoliose (bocht in de wervelko lom). Voor de beeldvorming van scoliose is een speciale spoel ont wikkeld. Die maakt hoekbepaling van de kromming mogelijk zonder gebruik te hoeven maken van rönt genstraling. Dat is met name be langrijk voor vrouwen tot 25 jaar. „Jong, ontluikend borstweefsel is zeer stralingsgevoelig", zegt radio loog Frank Raat. „Herhaalde bloot stelling aan röntgenstraling geeft op latere leeftijd een groter risico op borstkanker. Ons nieuwe appa raat werkt zonder röntgenstra ling." Scoliose is de passie van Raat. „Er zijn diverse epidemiologi sche studies die een verband leg gen tussen het hebben van scolio se en het ontwikkelen van borst kanker op latere leeftijd. Wat mee speelt is niet zozeer die ene indivi duele stralingsdosis per röntgenop- name, maar het opstapelend effect van de verschillende opnamen in de loop van de tijd." In 2000 verscheen een studie waar in ruim vijfduizend vrouwen zijn onderzocht die voor hun scoliose in de loop der jaren circa 24 volle dige wervelkolomradiografieën hadden ondergaan. Ontdekt werd dat deze populatie zeventig pro cent meer risico had op borstkan ker. Raat: „Waar je als radioloog en patiënt naar toe wil, is een volle dig stralingsvrij onderzoek. MRI lijkt de aangewezen onderzoeks methode om zonder straling de volledige rug in beeld te brengen." patiënt dynamisch worden onder zocht. Door extra opnames te ma ken met buigen en strekken kan eventuele instabiliteit van de wer velkolom zichtbaar worden ge maakt." Ook afwijkingen van de bekkenbo dem, kunnen op een natuurlijke manier worden onderzocht. Bij klachten van incontinentie kan een eventuele verzakking in beeld worden gebracht zonder dat de blaas met kleurstof gevuld moet worden. „We scannen ongeveer acht patiën ten per dag. Een onderzoek duurt ongeveer veertig minuten. We heb ben ook goede afspraken gemaakt met de huisartsen. Ze zijn geneigd sneller door te verwijzen naar de nieuwe scan. Ook krijgen we pa tiënten van buiten Zeeuws-Vlaan- deren." Q Meer info op www.staandeMRI.org. Het apparaat is zaterdag te zien op de open dag in het ziekenhuis. Zaterdag 20 en zondag 21 maart 2010 Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tijdens feestdagen, alleen na telefonische af spraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Schin- kelshoek. vrij 17.30-zon 22.30 uur: W.L. Schinkelshoek, D. Koddelaan 15a, Zoutelande, tel. (0118) 561282. zon 22.30-ma 8.00 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, West- kapelle, tel. (0118) 571234. Tandartsen H. Ciliam, Suikerpoort 7, Middelburg, tel. (0118) 613403. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-65029959 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24-uur bereikbaar). www.tmcwoonwinkels.nl Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Stichting Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. Dierenartsen Kleine huisdieren: J. Oostenbrug en M. Koster, Oude Dom- burgseweg 33-a, Oostkapelle, tel. (0118) 581443. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgseweg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance 0900-7673437 (24-uur bereikbaar). (Tegenover de Sligro) Dubbelfris, Nutricia, Fristi, Appelsientje, Coca Cola, Fanta, Schweppes, Chaudfontaine, Aquarius, Crystal Clear, Royal Club, Sourcy, Liptonice Ice Tea, Jus de Pommes, Pago Sappen, Palm, Steenbrugge Abdij, Estaminet, Oude boon, De Koninck Bieren, Duvel, La Chouffe, Vedett, Flügel, Boswandeling, FiremanMalibu, Ballantines, Tia Maria, Jameson Irish Whiskey, Four Roses, Berentzen Apfelcorn, Courvoisier, Savannah, Puschkin, Famous Grouse, Sauza, Bols, Licor 43, Coeberg, PassoaPisang, Jager meister, Dooley's, Seaman's shot, WKD, Feigling, Starkootje, Dutch Dynamite, Verbunt Wijnen, Eigen Import Wijnen, etc door Wendy van den Hurk vlissingen - Voormalig wethou der Tineke Verhage zei eens gek scherend over het Vlissingse Schel deterrein dat je er moeilijk scha pen kunt laten grazen. Toch gaat dat dit voorjaar gebeuren. Ze staan vanaf 20 maart in het stadspark. Diezelfde ochtend wor den er door buurtbewoners wil genstruiken en -bomen geplant. Ook komt er een heuse wilgengan gen speelplek voor kinderen. Maar de gemeente heeft meer in petto. Zondag 4 april kunnen er paaseieren worden gezocht en za terdag 10 april zijn er rondleidin gen in de oude Scheldegebouwen. T\vee weken later is er een Boeren- landddag. Met ingang van de zomertijd is het park nog langer open ook. www.scheldekwartier.ni SEROOSKERKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27