voor Hollandse stijl TUIN zeeland 23 Honderd jodiumpillen voor inwoners O-Souburg, Ritthem en Edisongebied buigen, om toch vooral de finesses in zich te kunnen opnemen' VAN ZEELAND Verdachten inbraak school aangehouden Werkstraf geëist voor steekpartij Q Harm's vrijdag 19 maart 2010 wiekje streefde een eigen Neder landse stijl na, beïnvloed door kunststromingen als Art Deco, Nieuwe Zakelijkheid en De Stijl: so ber, geometrisch en strak. Leerlin gen werden aangemoedigd zelf de patronen te ontwerpen. Westkap- pelse 'werkstertjes' gingen daar voor in Middelburg naar tekenles. Meester Klarenbeek van de am bachtsschool had van kantklossen geen verstand. Maar leerde hen wel tekenen, en omgaan met pas ser en liniaal. Tine de Vos (1901-1992) moet zijn begaafdste leerling zijn geweest. Als ze een bloem pje plukte, dan tekende ze dat nauwkeurig na, of het nu een tulp was, een iris of een wild viooltje. Om er daarna een stijlvol patroon van te maken. Ook schelpen, en zelfs plukjes zeealg moesten er aan geloven. „Er waren in Westkapelle drie ta lentrijke meisjes die tekenlessen volgden", zegt Ivonne Krijgsman van de Stichting Onderzoek Oude Kantkunst, „Maar Tine was de al- lerbegaafdste. Van haar zijn ont werpen bewaard gebleven, die ook in deze tijd weer als heel modern kunnen worden gezien." Dat Tine de Vos zo'n belangrijke rol speelde, bleef decennia lang ver borgen. Want kantwerksters sig neerden hun producten niet. Het Molenwiekje eiste de eer van hun werk op. Pas de afgelopen jaren werd duidelijk dat veel van het bes te kantwerk uit Westkapelle kwam. De Landelijke Organisatie Kant Kunst (LOKK) kwam daar achter bij het organiseren van een tentoonstelling twee jaar geleden Tine de Vos aan het werk. in het het Stedelijk Museum in Zwolle, en bij het samenstellen van een naslagwerk over 'Hol- landsch Kant'. Oude foto's, verhalen van betrokke nen, en naspeuringen brachten aan het licht dat Tine de Vos de ontwerpster was van baanbreken de patronen. De onderzoekers kon den hun geluk niet op toen een neef van haar een doos van zolder haalde. Die bevatte een schat aan documentatie, waaronder tekenin gen die fasegewijs onthullen hoe ze te werk ging. Veel van haar kantwerk is verloren gegaan. Maar al haar ontwerpen zijn nu opnieuw geklost. Ook een kleed dat prinses Juliana en prins Bernhard cadeau kregen bij hun huwelijk in 1937. Dat was niet door Tine zelf ontworpen, maar door de architect Wouter Ido. Zij deed wel het kloswerk, dat rijk was aan motieven. Het verhaal gaat dat het kleed in de tuin van Paleis Soest- dijk ligt begraven, samen met ande re bezittingen. Prinses Juliana zou daar opdracht toe hebben gegeven toen ze in 1940 naar Londen vluchtte. Na de oorlog wist nie mand meer op welke plek. Ook andere Westkappelse leden van Het Molenwiek je, als Ka Dekker en Maat je Roelse, onderscheidden zich. Bij het uitbreken van de oorlog ging de hele jaarproductie, die in Rotter dam tentoongesteld was, in vlam men op. Na de oorlog loonde het niet meer om er tijdrovend mee aan de slag te gaan. Kantwerksters als Tine de Vos namen uiteindelijk wel weer de draad op. Maar niet meer om er geld mee te verdienen. De Wasschappelse Kantklosgroep, geleid door Jo Roelse-Minderhout, zorgde de afgelopen jaren voor een opleving in het dorp. ]o Roel- se-Minderheout kreeg als kind en kele winters lang les van Tine de Vos. Ze herinnert zich Tine als 'een rustige vrouw, die net zo ge makkelijk omging met hoogwaar digheidsbekleders en artistiekelin- gen als met de mensen in het dorp." De expositie in het Polderhuismu seum is van 3 april tot 28 juni, dage lijks open van 10 tot 17 uur. een deel van de collectie was in 2008 al te zien in het Stedelijk Museum te Zwol le. Er is ook een inbreng van de Was schappelse Kantklosgroep. Verder zijn kant-objecten te zien van de he dendaagse ontwerpster Lidwien Roor- ding. DEN HAAG - Een 6o-jarige Vlissin- ger die door de Middelburgse rechtbank wegens noodweer was ontslagen van rechtsvervolging voor het neersteken van zijn (vol wassen) stiefzoon, moet toch straf krijgen. Dat vindt het Openbaar Ministerie (OM). Het OM eiste woensdag in hoger beroep bij het gerechtshof in Den Haag 180 uur werkstraf. Die straf viel wel al veel lager uit dan de officier van justitie in eer ste aanleg eiste bij de Middelburg se rechtbank: een jaar gevangenis straf, waarvan zes maanden voor waardelijk. De stiefzoon kreeg die straf wel. Hij had zijn stiefvader na een ru zie een oor afgesneden, dat later wel weer aangehecht kon worden. Toen de stiefzoon minuten na dit voorval ook nog de auto en het mooist aangelegde www.verstratenenwalhout.nl MEEST GELEZEN 1Scriptieprijs Vlissingse student 2. Hotel Britannia mag gesloopt 3. PSR laat eigen kiezers in de steek STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/walcheren huis van zijn zus aan de Singel in Vlissingen belaagde, zagen getui gen hoe de stiefvader ingreep. Hij viel volgens getuigen de veel grote re stiefzoon aan met een mes dat hij uit de keuken had gepakt. De rechtbank in Middelburg vond dat er sprake was van tijdelijke on toerekeningsvatbaarheid. Dus volg de ontslag van rechtsvervolging op basis van het zogenoemde 'nood weerexces'. Het OM vindt dat de rechtbank te makkelijk gegrepen heeft naar deze schulduitsluitings grond. De man die door zijn fami lie als 'eindeloos geduldig' werd omschreven, zou de stiefzoon vaak hebben geholpen met diens problemen en schulden. „De ene poging doodslag is de andere dan ook niet: daarom eis ik geen cel straf', aldus de aanklaagster. Uitspraak op 31 maart. MIDDELBURG - Met de aanhouding van vier jongens heeft de politie een inbraak in een school aan de Merwedestraat in Middelburg op gelost. De vier jongens, drie Mid delburgers van vijftien en zestien jaar en een vijftienjarige uit Schou- wen-Duiveland hebben bekend dat ze vrijdag 12 maart hebben in gebroken in een school aan de Merwedestraat. Ze kwamen vol gens de politie de school binnen door het vernielen van enkele rui ten. Daarna hebben ze in de school voor honderden euro's schade aangericht, een kassa ver nield en drinkwaar meegenomen. Ze worden ook verdacht van een inbraak in een andere school. Uit de doos van Tine de Vos kwam een schat aan documentatie tevoorschijn. Zoals tekeningen van de opeenvol gende ontwerp-fases: van een bloempje op de dijk tot tekening, strak gestileerde schets, speldenpatroon en eind resultaat. door Emile Calon OOST-SOUBURG - De gemeente Vlis singen heeft tot nu toe een hon derdtal jodiumpillen uitgedeeld voor inwoners. Die kunnen ze sinds afgelopen maandag tot en met volgende week vrijdag afhalen in de bibliotheek in Oost-Souburg. Daarna zijn te af te halen in het stadhuis in Vlissingen. De pillen zijn bedoeld voor inwo ners van de kernen Oost-Souburg, Ritthem en het Vlissingse Edison gebied en omgeving, omdat die binnen een straal van tien kilome ter van de kerncentrale bij Borsse- le liggen. Het ophalen van een jo- diumtablet bij de gemeente is een van de maatregelen die inwoners kunnen treffen ter voorbereiding op een mogelijk ongeval met die kerncentrale. Volgens Linda van Balen van de ge meente komen er elke dag wel mensen die pillen halen. Ze heeft de indruk dat het vooral gezinnen met opgroeiende kinderen zijn die gebruik maken van de mogelijk heid om deze gratis pillen af te ha len. Dat leidt ze af uit het feit dat er telkens meerdere pillen worden uitgereikt. Alleenstaanden hebben volgens haar nog nauwelijks inte resse getoond in de pillen. Volgens Van Balen ligt het aantal verstrek te pillen op het niveau dat ze ver wacht had. De belangstelling voor de jodiumpillen is ook in andere plaatsen, in Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen, gering. Ner gens zien die gemeenten een mas sale run op de pillen. Inwoners van Middelburg, die be langstelling hebben voor de pillen, moeten nog even wachten. Die ge meente heeft het nu te druk met voorbereidingen van Koninginne dag en de Giro om capaciteit vrij te maken voor het uitdelen van de pillen die inwoners zouden be schermen tegen radioactief jo dium. www.zoa.nl giro 550 apeldoorn iggyfi RIJWIELCENTRALE Koudekerkseweg 51-53, Vlissingen, T: 0118-412544 Openingstijden: di t/m vr 8.30-12.30,13.30-18.00 uur, za. 8.30-16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25