Westkappelse kantwerkster legt basis Werkjes voor de lingerie van Juliana 22 zeeland 'Meneer de wijkagent, nu is toch dat bankje weg' V i' 5 KLOSKANTKUNST 'Ieder die de producten van dezen mooien, socialen arbeid ziet, zal zich er in bewondering overheen Cedichtenprijs vrijdag 19 maart 2010 door Henk Postma Het moet, in de jaren dertig van de vorige eeuw, een ware rage zijn geweest. Een schriftje, waarin het ledenbe stand van het Westkappels Molen wiekje werd bijgehouden, telt dan meer dan tachtig namen. Maar een vetpot was het niet, vertrouw de Tine de Vos zo'n dertig jaar la ter de PZC toe. „Het was een schijntje wat de mensen betaal den, als je het ging omrekenen wat er aan uren werk in zat." Ook al was kantwerk een tijdlang zeer ge wild. „Toen maakten de mensen zelfs schulden om een kanten kraag te bezitten." Het Molenwiekje verkocht de werkstukken van de leden op ver kooptentoonstellingen her en der in het land. Althans, wanneer er netjes was gewerkt. Slordig kant werk werd onverbiddelijk afge keurd. De verdiensten van de bes te, meest actieve kantwerksters konden oplopen tot meer dan zes tig gulden per jaar. De exposities genoten bijzondere belangstelling van het Koninklijk Huis. Koningin Wilhelmina haal de er een naar Huis Ten Bosch, en kocht daar onder meer een kinder jurkje, een toiletkussen, kleedjes, een avondtaschje in de vorm van een schelp, en - als relatiegeschen ken- een aantal rose kraagjes. Prin ses Juliana droeg lingerie met kant werk uit Westkapelle. Er waren altijd wel enkele West kappelse kantwerksters die tijdens de tentoonstellingen in dracht een nummertje kantklossen wegga ven. Kranten raadden de lezers aan de finesses goed in zich op te nemen. „Ieder die de producten van dezen mooien, socialen arbeid ziet, zal zich er in bewondering overheen buigen." Demonstratie van Westkappelse kantwerksters. Rechts Tine de Vos, links Maatje Minderhoud-Dekker. Koningin Wilhelmina behoorde tot haar be wonderaars. Maar dat Tine de Vos uit West kapelle de allerbegaafd- ste ontwerpster was van de 'Hol- landsche kloskant' school, is pas sinds kort bekend. De Landelijke Organisatie Kant Kunst (LOKK) eert haar inmiddels als grondleg ster van een tachtig jaar oude stijl die ook nu weer modern oogt. De komende maanden is haar werk middelpunt van een tentoonstel ling waarmee het Polderhuis in Westkapelle de Hollandse kant- werktraditie eert. Het was weer eens wat anders dan erwten of bonen lezen. En boven dien minder ongezond. Dus stamp te dominee Wilhelm Reus eind ja ren twintig van de vorige eeuw in Westkapelle een kantklos-school tje uit de grond. Daartoe haalde hij mevrouw Schutten-Peters naar het dorp, een dame uit Hoorn, die el ders in het land al een aantal van die schoolverenigingen had opge richt, allemaal onder de naam Het Molenwiekje. Jonge vrouwen, veelal afkomstig uit minder bedeelde gezinnen, leer den er met houtjes en draden kant werk vervaardigen, ter verfraaiing van kleedjes, zakdoekjes, kleding, theemutsen of lingerie. Rijk werd je er niet van. Maar met veel ge duld, gevoel en gepriegel kon je er een centje mee bijverdienen. Het Molenwiekje stelde hoge ei sen. Niets 'nawerken, en dikwijls verknoeien' van barokke patronen uit het buitenland. Nee, het Molen- Opslag voor bedrijf en particulier Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl VLISSINGEN - Brian Sardjoemissier (10) is met zijn gedicht De eek hoornmotor ook in de prijzen geval len van Poem Express Internatio nal. Net als het gedicht van Esmé de Coninck zal ook zijn gedicht ge publiceerd worden. In het Theo van Doesburgcentrum kreeg Brian bovendien een oorkonde. In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier Vlissingse wijkagenten. Om beurten vertellen ze over hun werk. door Miriam van den Broek Samen met een bewoner uit het Vlissingse Midden gebied wil Henk Wieg man weer een buurtpre ventieteam opzetten. De bewoner kwam laatst met dat idee naar het wekelijkse inloopspreekuur van Henk. „Die man vertelde me dat er tien jaar geleden een buurtpreventie- team in de bloemenbuurt was", zegt Henk. „Op een bepaald mo ment is dat opgehouden te be staan. De bewoner vroeg of dat er opnieuw kan komen. De buurtpre- ventieborden staan er toch nog. Ik vond het meteen een goed plan. Die bewoner gaat nu contact zoe ken met de mensen die destijds in dat team zaten." Het inloopspreekuur biedt bewo ners uit het Middengebied niet al leen een plek waar ze met hun ideeën terecht kunnen. Wiegman krijgt er ook vragen over de regel geving rond cameratoezicht en over de afwikkeling van aangiftes. Ook krijgt hij klachten over gevaar lijk geparkeerde auto's en kapotte lantaarnpalen, klachten die hij meteen probeert op te lossen. „Het spreekuur loopt goed. De eer ste keer kwamen er zo'n acht men sen, de keren daarna zo'n vier. Meer dan ik had verwacht", zegt Wiegman. Sommige mensen wil len alleen even kennismaken, an deren hebben prangende vragen. „Laatst zei een oudere mevrouw: 'Meneer de wijkagent, nu hebben ze toch het bankje bij de bushalte in de President Rooseveltlaan weg gehaald. Daar kon ik altijd op rus ten als ik op de bus moest wach ten.' Ik heb haar uitgelegd dat die bank is weggehaald omdat omwo nenden 's avonds veel last hadden van jongeren die bij dat bankje hingen. Ik kon haar probleem niet oplossen, maar ze begreep nu wel waarom het was weggehaald." Ook kwamen twee vrouwen naar het inloopspreekuur om te zeggen dat ze het jammer vinden dat er geen samenscholingsverbod meer is ingesteld. „Ze zeiden zo veel last te hebben van hangjongeren. Ik heb ze uitgelegd dat ze die jonge ren gewoon kunnen aanspreken. Dat hadden ze nog nooit gedaan. Ik heb toen een paar keer met ze geoefend hoe ze die jongens kun nen vragen of ze wat stiller willen doen." Het inloopspreekuur is iedere woens dag van 13.00 tot 15.00 uur in het In- en Uitloophuis aan de Vincent van Goghlaan 241a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24