221 zeeland 'Slagroom moet langs de rand PSR laat eigen Souburgse kiezers in de steek mult« Seroos wil lelijke gaten afschermen HEEL WALCHEREN KRIJGT OPSLAG! Leerlingen van Scholengemeenschap Nehalennia in Middelburg kunnen even niet terecht in hun praktijklokalen. Bakker Jan Schrieks stelt zijn bakkerij open voor de bakkerslessen. donderdag 18 maart 2010 ZEEUWS VEILINGHUIS KUNST ANTIEK VEILING 23-24 MAART KIJKDAGEN vrijdag 19 maart 10.00 - 17.00 uur zaterdag 20 maart 10.00 - 16.00 uur maandag 22 maart 10.00 - 18.00 uur dinsdag 23 maart 10.00 - 12.00 uur I www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74, 4331 PX Middelburg Tel. 0118 -650 680 SEROOSKERKE - De gemeente Veere probeert opnieuw de eigena ren van vier Verpauperde' terrei nen in de kom van Serooskerke te bewegen hun bezittingen beter af te schermen. B en W schrijven dit in een brief aan de dorpsraad. Die drong eind vorig jaar aan op maat regelen. De dorpsraad hekelde de 'desolate aanblik' van een viertal braaklig gende bouwterreinen: Joy aan de Noordweg/Gapingsweg; Meulen- berg aan de Vrouwenpolderseweg; Groenleer aan de Wilgenhoekse- weg; Knipping aan de Torenstraat. Volgens B en W kan pas worden ingegrepen wanneer sprake is van onveilige situaties. Maar daarvan zou geen sprake zijn. Wel zal het college nogmaals aan dringen op snelle uitvoering van de bouwplannen. En vragen de ter reinen 'zodanig af te schermen dat deze minder manifest in Seroosker ke aanwezig zijn'. opmln^en, verhuizen en bewaren BAKKERSLES door Jens Pauw Zeventien derdeklas sers van scholenge meenschap Nehalen nia in Middelburg bui gen zich geconcen treerd over hun taartbodem. Ze le ren de kneepjes van het bakkers vak niet alleen op school, maar nu ook in de praktijk bij bakker Jan Schrieks. „De slagroom moet langs de rand Dennis, niet in het mid den", legt docente Mariska Eder- veen uit. Door een verbouwing van de school aan de Kruisweg zijn de praktijklokalen tijdelijk niet be schikbaar. Bakker Jan Schrieks stel de daarom een deel van zijn bakke rij ter beschikking. „Zo kunnen leerlingen het bak kersvak in de praktijk leren", legt Schrieks uit. De bakker geeft toe dat zijn gulle actie ook zijn eigen belang dient. „Er zijn steeds min der bakkersleerlingen. Hopelijk krijgen ze op deze manier de smaak te pakken en kunnen we de jongeren voor het vak behouden. Ook ik moet in de toekomst na tuurlijk genoeg personeel kunnen vinden." Want hoewel de leerlingen zicht baar plezier hebben in het berei den van broden en taarten, is het allerminst zeker dat ze later bakker willen worden. „Naast brood- en banketbakken le ren de jongeren ook koken en ser veren", vertelt docente Ederveen. „Ze worden dus voor meerdere be- Les in de bakkerij roepen opgeleid, zodat ze binnen de horeca breed inzetbaar zijn." Vooral het vroege opstaan schrikt veel leerlingen én ouders af „Dat hoort er nu eenmaal bij", zegt bak ker Jan. „Ik ben vannacht rond middernacht begonnen. Tegen de middag ga ik dan een slaapje doen. Dat is het bakkersbestaan." Iedere week krijgen de leerlingen vier uur praktijkles op locatie. De leerlingen fietsen daarvoor vanuit school naar industrieterrein Vrij- Zeventien derdeklassers en twintig vierdeklassers volgen op scholenge meenschap Nehalennia de richting consumptieve technieken. Ze leren er behalve brood- en banketbak ken ook koken en serveren. Omdat hun school aan de Kruis weg wordt verbouwd, kunnen daar dit jaar geen praktijklessen plaatsvinden. Bakker Jan Schrieks helpt de school en stelt ruimte in zijn bakke rij op bedrijventerrein Vrijburg be schikbaar. De derdejaars zijn iedere maandag vier uur welkom bij Schrieks, de vierdejaars krijgen er op dinsdag les. Tot het einde van het schooljaar krijgen de leerlingen les bij de bak kerij. Na de zomer zijn de verbou wingen klaar en opent de school de nieuwe praktijkruimte. burg. „Ik vind het een rot eind fiet sen", verzucht leerling Dennis. Bakker Jan bemoeit zich verder niet met lessen, dat laat hij over aan de docente. „Er zitten leerlin gen met verschillende achtergron den in de klas", legt zij uit. „Het is nogal een verschil of de jongeren een leerwerktraject volgen of dat ze op vmbo kader zitten. Dat zorgt soms voor drukte, maar ik zie dat leerlingen zich aan elkaar optrekken." Volgend schooljaar neemt Neha lennia een gloednieuwe praktijk ruimte in gebruik. De leerlingen gaan dan weer terug naar hun ei gen school. „Hebben wij ook weer plek om onze producten in te pak ken", zegt Schrieks. De vierdejaars zullen er niets meer van meekrijgen. Voor hen breekt een spannende periode aan. Eerst gaan ze twee weken stage lopen bij verschillende bedrijven in de omgeving. „En dan beginnen de praktijkexamens al", vertelt docen te Ederveen. „Natuurlijk hier bij bakker Jan." Dylan van der Walle (15) koos bewust voor de richting consumptief. „Ik vind het leuk om te ko ken en te bakken", zegt hij. „Dit bevalt me een stuk beter dan techniek of ICT, waar ik ook uit kon kiezen. Maar het gaat niet altijd perfect hoor. Ik heb mijn vingers al vaak gebrand aan die warme bakplaat. Ik weet nog niet wat ik hierna wil gaan doen. Ik zie wel waar ik terechtkom." Natascha van den Boomgaard (14) weet al wat ze later wil worden. „Banketbakker natuurlijk", klinkt het vol overtuiging. „Dit vak spreekt me al aan sinds ik klein ben. Ik vind het prachtig dat we nu bij een echte bakkerij kunnen meedraaien. Al le producten die we zelf maken, nemen we mee naar huis. Daar ligt de ijskast er inmiddels vol Dennis van den Bovenkamp (16) is blij dat hij met zijn handen mag werken. „Dat is beter dan theorie. Ik ben soms wat druk, maar als ik een maal aan het werk ben, kan ik mij goed concen treren. Het is hier gezellig, dus ik heb nog geen spijt van mijn keuze voor de bakkerij. Dat we nu met een echte bakker kunnen meekijken maakt het heel gaaf." De Partij Souburg Ritthem is niet verbitterd dat zij als tweede partij van Vlissingen niet in het college zit. Maar zij heeft wel haar kiezers in de steek gelaten. Drie verliezers gaan sa men met de grote win naar vier jaar lang Vlis singen besturen. Voor een goed begrip even de verhou dingen: Lokale Partij Vlissingen is verdubbeld van 3 naar 6 zetels, Pv dA is gehalveerd van 8 naar 4, WD en CDA hebben elk een zetel iIMTTI ANALYSE door Maurits Sep minder (van 3 naar 2). De coalitie steunt op 14 van de 27 raadszetels en kan met recht zeggen dat dat democratisch verantwoord is. En dat ze - in aantal stemmen - stuk voor stuk tot de vijf grootste par tijen in de raad behoren. Boven dien gaan drie van de vier zittende wethouders nu verder. Dat is in overeenstemming met de beloftes aan de kiezer: als het kan, mag het college door want het heeft in twee jaar tijd goed werk verricht. Intussen zal de kater bij de Sou burgse en Ritthemse kiezers enorm zijn. Want hun PSR heeft vijf zetels behaald, dankzij 2812 stemmen. Deze lokale partij had al vijf zetels en kan dus rekenen op een trouwe en stabiele achterban. Dat zijn vooral mensen uit de dor pen rond Vlissingen en die stem men juist op de PSR omdat ze vin den dat er veel te weinig aandacht is voor Souburg en Ritthem. Dat de PSR als op één na grootste nu toch niet meedoet, heeft de par tij geheel aan zichzelf te wijten. Bij gebrek aan geschikte wethouders kandidaten uit eigen kring, schoof zij uit pure nood de huidige Pv- dA-wethouder Frans Prins naar vo ren. Maar dan zou de PvdA on danks de afstraffing van de kie zers, toch weer met twee man in het college belanden. Dezelfde mensen nota bene tegen wie de PSR oppositie heeft gevoerd. Dat PSR-raadslid Lou Waterman via twitter als enig motief voor de keu ze voor Prins naar voren brengt: 'beter een deskundig iemand die werkt voor zijn wachtgeld', be wijst hoe amateuristisch en weinig serieus de partij de toetreding tot het college heeft genomen. Lo gisch dus dat die voordracht niet is geaccepteerd en de partij terzijde is geschoven. Gevolg is wel dat de stemmers op de PSR niet de in vloed krijgen die ze willen. De par tijleiding dient daarover verant woording af te leggen. Zeker om dat de PSR toch al geen goede re putatie heeft opgebouwd als coali tiepartij. In de vorige periode strui kelden twee PSR-wethouders vroegtijdig: Maaike Walraven over de begraafplaats-affaire - uitgere kend een Souburgse kwestie - en Ton Croné omdat het hele college weg moest na de crisis over het Scheldekwartier. Dat de PSR nu belooft alsnog geschikte wethou derskandidaten te gaan zoeken en opleiden, komt veel te laat. Het is maar de vraag of de Souburgse kie zers over vier jaar nog zo massaal op de PSR zullen stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24