161 gezondheid Na het eten komen de scheten, vooral 's nachts b donderdag 18 maart 2010 (C$r- Pies, poep, pus, oorsmeer, okselzweet. Niet alles aan ons lichaam is even aan trekkelijk. Deze serie gaat in op de wat minder fraaie kanten van het mense lijk lichaam. Vandaag: de scheet. De meest noodlottige scheet in de wereldge schiedenis staat onge twijfeld op naam van een (anonieme) Romeinse sol daat, zo rond het jaar 50 na Chris tus in het door de Romeinen be zette Jeruzalem. Hij behoorde tot het cohort dat tijdens het Joodse Pesachfeest een oogje in het zeil •Siield bij de tempel. Hij provoceer de de biddende joden door zich voorover te buigen, hen zijn blo te kont toe te keren en een forse scheet te laten. De joden vatten dit uiteraard op als een ernstige belediging. De vlam sloeg in de pan en in het tumult en de vecht partij die volgden, vielen - zo le zen we bij de Joods-Romeinse ge schiedschrijver Flavius Josephus - meer dan tienduizend doden. <*Oe Fransman Joseph Pujol had meer succes. Tussen 1887 en 1914 stond hij dagelijks op de planken, van onder meer de beroemde Moulin Rouge in Parijs, om het ^publiek te vermaken. Beroemdhe den als de Belgische koning Leo pold II, de Britse kroonprins Edward en de psychiater Sig- mund Freud luisterden enthou siast toe hoe Pujol onder de ar tiestennaam Le Pétomane ofwel de Schetenlater, melodieën als O Sole Mio en de Marseillaise uit zijn achterste liet komen. Scheten zijn het natuurlijke ge volg van onze spijsvertering. On- -'.e spijsverteringsenzymen zijn niet in staat alle bestanddelen van het voedsel helemaal af te breken. De bacteriën in onze dik ke darm weten echter wel raad met dit 'restafval'. Zij breken het verder af waarbij, afhankelijk van de aard van het voedsel en de soorten bac- verschil- lende soorten gas sen ont staan. Die verlaten, aangevuld met de tij dens het eten en drin ken ingeslikte lucht die in de darmen is beland, het lichaam bij tijd en wij le via de anus. De gemid delde gasproductie ligt tus sen de 0,5 en 1,5 liter per dag. De hoeveelheid is onder andere afhankelijk van het voedsel. Peulvruchten en koolsoorten, bijvoorbeeld, bevatten veel zogeheten oligosacchariden die voor de darmbacteri ën een ware feest maaltijd vormen. Vooral 's nachts als het lichaam zich tijdens de slaap ontspant, vindt het gas ge makkelijk zijn weg naar de bui tenlucht. Overigens, anders dan menigeen wellicht denkt, zijn niet alle scheten brandbaar. Alleen scheten met voldoende waterstofgas of methaan kunnen vlam vatten. Slechts een deel van de mensheid heeft in zijn dar men bacteriën die in staat zijn de ze gassen te produceren. In onze hedendaagse maatschap pij, waar het in het openbaar la ten van scheten niet (meer) op prijs gesteld wordt, zijn er twee kenmerken van de scheet van groot belang: de geur en het ge luid van de scheet. De geur hangt sterk af van de precieze sa menstelling van de scheet. Voor al zwavelhoudende gassen en bo- terzuur bezorgen de scheet zijn schaamtevolle geur. Dit laatste sti muleerde Amerikaanse weten schapper en staatsman Benjamin Franklin om in 1781 een satirisch bedoelde oproep aan de weten schap te doen toevoegingen aan het eten te bedenken die de scheet een prettige geur zouden verlenen. Het geluid van de scheet komt tot stand doordat de kringspier van de anus bij het vrijkomen van de scheet in trilling gebracht wordt. De kringspier werkt dan als het ware als een stemband. De hoeveelheid gas, de druk waarmee die de, anus passeert, de spanning die op de kringspier staat en de hoeveelheid vetweef- sel rond de kringspier, bepalen daarbij het precieze geluid van de scheet. Wie wil horen wat op dit gebied allemaal mogelijk is, kan terecht bij Mr. Methane, de he dendaagse opvolger van Le Péto mane. www.mrmethane.com SCHI'l'l Voor huidkanker, vaak veroorzaakt door te veel blootstelling aan zonlicht, bestaat een simpele, medische behandeling. Gek genoeg weer met licht: de photodynamische therapie. door Hélène van Beek illustratie Margot Melissen Geen chirurgische ingreep, dus ook geen litteken en niet meer plekje voor plekje be handelen met stikstof Voor de explosief oprukkende huidkanker be staat een alternatieve therapie die steeds meer opgang maakt: de photodynami sche therapie (PDT), ofwel behandeling met licht. Volgens dr. Rianne Gerritsen, dermato loog in het Nijmeegse UMC St Radboud, biedt de eenvoudige PDT uitkomst voor het chronisch tekort aan dermatologen in ons land. Want de photodynamische therapie is een 'routineklus', die door ver pleegkundigen kan worden uitgevoerd. Met name oppervlakkige huidtumoren, kleine zonlichtbeschadigingen (voorsta dia van plaveiselcelcarcinoom) en basaal- celcarcinoom (zie kader) kunnen er poli klinisch effectief mee worden aangepakt. Photodynamische therapie duurt maar vier uur. Verpleegkundigen smeren zalf met aminolevulinezuur op het lichaam. De zalf met de merknaam Metvix maakt huidcellen extreem gevoelig voor licht. De huidtumor moet zo'n drie uur inge- De schoonheidsspecialiste laserde drie keer hetzelfde lelijke vlekje op de huid weg. Toen bleek het niet zo maar een ontsierende plek, maar huidkanker te zijn. Voor dermatologen is dat herkenbaar. Het komt regelmatig voor dat patiënten met huidkanker eerst bij een schoonheidsinstituut zijn ge weest voor een laserbehandeling of een peeling en dan alsnog bij de dermato loog aan de bel trekken. Soms te laat. „Schoonheidsspecialistes moeten hierop dan ook alerter zijn", stelt cosmetisch dermatoloog dr. Loek Flabbema van Me disch Centrum 't Gooi in Bussum. Voor al mensen met een verouderde huid mel den zich bij schoonheidsspecialistes of een laserinstituut. „Bij vreemde, a-typi- sche plekjes wordt snel peeling toegepast of het laserapparaat ingezet voor verbete ring van de huid. Maar dat is gevaarlijk", zegt Habbema, die stelt dat de huid na een peeling wel weer mooi egaal lijkt, maar huidkanker onder het oppervlak kan doorgroeien. „Juist die vreemde plek- pakt in een speciale folie blijven, waar door de zalf beter werkt. Door op dit in gesmeerde gebied vervolgens tien minu ten met rood licht te schijnen, sterven de cellen die door kanker zijn aangetast, af en worden afgevoerd. Een paar weken la ter komen er gezonde huidcellen voor in de plaats. Rood licht is 'veilig licht', bena drukt Gerritsen. „Het gaat niet om uv-licht of om radiotherapie. Rood licht geeft: geen DNA-schade." Het nadeel van photodynamische thera pie is dat zalf en licht niet heel diep in de huid kunnen doordringen. Alleen het oppervlakkige, bovenste deel van de le derhuid wordt behandeld. Maar de voor delen zijn groot. Gerritsen: „Het mooie van PDT is dat de zalf alleen op de aange dane plekken wordt aangebracht." Een ander groot nadeel is dat de zalf erg prijzig is. Metvix staat zelfs op de lijst van 'Dure geneesmiddelen', wat inhoudt dat de overheid niet alle zalfkosten aan ziekenhuizen vergoedt, maar slechts 80 procent. Dermatologe Gerritsen doet daarom, in opdracht van ZonMw (de Ne derlandse organisatie voor gezondheids- jes kunnen een vorm van huidkanker zijn. Schoonheidsspecialistes moeten bij de minste twijfel doorsturen naar een dermatoloog." De meest voorkomende vormen van huidkanker herkent een schoonheidsspecialist nog wel. Maar het gaat vooral om de vormen die in een vroeg stadium niet makkelijker herken baar zijn en veel lijken op eczeem, een moedervlek of een ouderdomswrat. Herman van Venetië, algemeen secreta ris van ANBOS, de brancheorganisatie voor schoonheidsverzorging, erkent dat er een gebrek aan kennis is. „Dit moet veranderen. In de middelbare beroepsop leiding voor schoonheidsspecialist wordt vrijwel geen aandacht aan huidkanker be steed. De ANBOS besteedt er wel aan dacht aan op congressen en symposia." Het gebrek aan kennis geldt niet voor de vervolgopleidingen voor specialisatie voor ontharen met 1PL (intens pulsed light) of laser. Van Venetië: „De gespecia liseerde schoonheidsspecialistes weten wel voldoende over de huid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16