buitenland 19 Chinese boer vervuilt het meest Amerikaanse gezant stelt bezoek aan Jeruzalem uit Familie Jackson sluit grootste platendeal ooit MILIEUONDERZOEK Intensieve landbouw brengt meer schade toe aan grondwater en rivieren dan fabrieken Deelnemers 'elektrocuteren' man bij tv-show woensdag 17 maart 2010 Chinese rivieren en meren zijn zwaar vervuild. Nieuw onderzoek legt de grootste schuld daarvoor bij boeren, die zouden nog meer gif ver spreiden dan fabrieken. door onze correspondent Remco Tanis Aan water geen gebrek op het land van Baas Liu (40). De boeren die zijn akker met een gro te schoffel omploegen, ploeteren door de zompige klei. Afgelopen seizoen verbouwde Liu er rijst. Maar het vele water dat in de grond onder z'n akker zit, kon hij daarvoor niet gebruiken. „Het is te vervuild", zegt Liu. In plaats daarvan haalt hij schoner water uit de bergen, 20 kilometer verderop. Met een prijs van zestig eurocent per honderd liter, lopen de extra kosten om zijn hele akker vochtig te houden flink op. Het is de prijs die Liu moet betalen voor het jarenlange, overmatige gebruik van kunstmest en pesticiden. „Op het land hiernaast verbouwde ik druiven", zegt Liu, terwijl hij op een dam langs de kleiakker kijkt hoe dertig boeren die voor hem werken de kou trotseren die over het platteland van Hunan hangt. „Dankzij veel pesticiden en kunst mest, kon ik sneller oogsten." Tu Chang Gen (60) heeft net een eerste laag kunstmest verspreid over de grond waar straks de drui- venzaden in gaan. „Later komt daar nog een tweede lading over heen", vertelt de boer. „Het is een methode die we hebben geleerd van het agrarisch instituut in de stad." Een methode die boeren in heel China gebruiken. Ze staan on der druk om zoveel mogelijk voed sel van hun land te halen. Niet al leen voor de eigen inkomsten, maar ook om voor genoeg eten te zorgen voor 1,3 miljard Chinezen. Om de productie op te voeren ge bruiken boeren gemiddeld twee keer zoveel kunstmest als nodig, blijkt uit onderzoek van de Volks universiteit in Peking. De gevolgen daarvan voor het milieu zijn nu voor het eerst in kaart gebracht. Voorheen werd alleen serieus naar de watervervuiling door fabrieken gekeken. Twee jaar lang zijn onder zoekers over het immense platte land getrokken. Bijna zeshonderd duizend mensen hebben de bo dem en het water van rivieren en meren onderzocht. De conclusie is verpletterend: de hoeveelheid vuile stoffen in het water is zeker het dubbele van wat tot nu toe werd gedacht. En niet de lozingen door fabrieken zijn de grootste vervuiler, maar het water dat vermengd met pesticiden en kunstmest van de akkers van boer Liu en honderden miljoenen colle ga's, rivieren en meren instroomt. „Dat heeft me wel verbaasd", zegt Liu. „Water en landbouw zijn nauw verbonden, dus is het lo gisch dat er spul van de akkers in rivieren terechtkomt. Maar wij hebben geen-rokende schoorste nen die van alles de lucht in spu gen. Daarom dacht ik altijd dat fa brieken veel meer vervuilden dan de landbouw." Liu was er enkele jaren geleden al wel achtergekomen dat het grond water zijn gewassen meer kwaad dan goed deed. „Blauwe druiven waren bij de oogst bijna helemaal wit, of er zaten lelijke plekken op." 'Dankzij veel pesticiden en kunstmest, kon ik sneller oogsten' Hij ging daarom te rade bij boeren in Shandong, een wijnstreek in het oosten. „Daar leerde ik hoe je een betere oogst kunt krijgen, met minder kunstmest en pesticiden." Dit jaar probeert hij dat voor het eerst op zijn eigen land. „Het is niet makkelijk en het is twee keer zo duur, maar wel duurzamer. Ik gebruik nu riet om de grond vruchtbaarder te maken, in plaats van alleen maar kunstmest. Op de lange termijn is dat beter." Liu krijgt nog weinig andere boeren in zijn dorp mee. Maar hij is optimis tisch: „Ik hoop dat ze hun mening veranderen, als ze bij de komende oogst zien dat mijn blauwe drui ven ook echt blauw zijn." washington - Aan de ruzie tus sen de VS en Israël over de bouw van 1.600 Israëlische huizen in Oost-feruzalem is gisteren een nieuw hoofdstuk toegevoegd. De Amerikaanse gezant voor het Mid den-Oosten, George Mitchell, heeft een bezoek aan Israël uitge steld omdat Washington in de hui dige omstandigheden geen moge lijkheid ziet het vredesproces nieuw leven in te blazen, aldus Is raëlische functionarissen. De speciale gezant zou gisteren in Jeruzalem met president Shimon Peres praten over het vastgelopen vredesproces. Een Amerikaanse functionaris sprak van een 'logis- Boeren in de provincie Hunan bewerken de akkers. De methode voor maximale opbrengst die de heeft gepropageerd is heel slecht voor de grond en het water. foto Frans overheid steeds Schellekens/GPD tiek probleem'. Washington voelt zich door Israël in zijn hemd ge zet. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Hillary Clinton, sprak eerder gisteren juist verzoe nende woorden. Ze stelde dat haar land en Israël 'een nauwe, onwankelbare band' hebben. In Oost-Jeruzalem raakte de Israëli sche politie slaags met honderden Palestijnse betogers. De politie schoot met rubberen kogels en traangasgranaten op de Palestij- nen, die stenen naar de politie gooiden. Honderd Palestijnen raak ten gewond. parijs - De Franse staats-tv heeft voor een documentaire een opmer kelijk experiment opgezet: deelne mers aan een tv-programma moe ten een man straffen door hem elektrische schokken te geven. 80 procent gaat zo ver, dat het slachtof fer dood lijkt neer te vallen. Deelnemers aan het Spel van de Dood moeten een man vragen stel len en hem met schokken tot 450 volt straffen voor een fout ant woord. Deelnemers weten niet dat het slachtoffer acteur is en geen echte schokken krijgt. De show lijkt op het Experiment van Milgram, dat in 1963 op de Amerikaanse universiteit Yale voor het eerst werd gedaan. los anceles - De erfgenamen van Michael Jackson hebben de groot ste platendeal in de geschiedenis, van de muziek getekend. Sony Mu sic Entertainment betaalt een be drag van 200 miljoen dollar (ruim 145 miljoen euro) voor tien projec ten verspreid over zeven jaar. Een van de tien projecten is al uit gevoerd. De film This Is Ir maakt deel uit van de deal. De distributie rechten werden voor 60 miljoen dollar (ruim 43 miljoen euro) ver kocht aan Sony Pictures. De film bracht wereldwijd ruim 252 mil joen dollar (183 miljoen euro) op, het hoogste bedrag dat concertbeel- den ooit opleverden. Het nieuwste project wordt in no vember verwacht. Dat wordt een album met nooit eerder uitge brachte liedjes van de popster. An dere toekomstige projecten zijn een videospel, een compilatie van videoclips en een herlancering van het album Off the Wall. De nieu we versie zal, naast de al bestaan de nummers, nooit eerder vrijgege ven materiaal bevatten. De hoogte van het bedrag voor de deal is op merkelijk, omdat het geen rechten voor merchandise bevat. Met het geld wordt een gedeelte van de schulden die Jackson naliet betaald. Die worden geschat op ruim 291 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9