29.000.000.000 euro kwijt binnenland 15 van vrijspraak 5# 1 wmm Nederland leeft niet gezonder Donner: gebrek aan regie oorzaak spilzucht bij uitkeringsinstantie UWV De economie in cijfers Invulling van Hedwige is controversieel woensdag 17 maart 2010 euro aan structurele bezuinigingen zijn tot aan 2015 noodzakelijk, stelt het Centraal Planbureau. slot." Ook Bovenberg is voor aanpak van de hypotheekrenteaftrek, maar hij waarschuwt voor te snel le bezuinigingen. Het volgende ka binet moet daar volgens hem onge veer tien jaar voor uittrekken, zo dat de economie niet kapot wordt bezuinigd en de rekening niet te veel naar volgende generaties wordt doorgeschoven. Fiscaal econoom Leo Stevens wil aanpak van de hypotheekrenteaf trek en fiscalisering van volksverze keringen zoals de AOW en de AW BZ, zodat die volledig uit de belas tingen worden betaald. „De AW- 'Een halfjaar geleden was het nog 35 miljard. Twee derde van die 29 miljard is volstrekt uit de lucht gegrepen' Sweder van Wijnbergen, hoogleraar economie Nederlandse economie tot en met 2015 De collectieve uitgaven en het begrotingstekort worden berekend als percentage van het bruto binnenlands product (bbp). Als het bbp stijgt, kan dus ook bij gelijkblijvende uitgaven het begrotingstekort dalen. Om de welvaartsstaat te kunnen handhaven, zal op termijn echter een begrotings overschot nodig zijn. Index van volume bruto binnenlands product (2000 100) t 125 120- -E> E 115- _2 o 110- 105 - 100- 95- kredietcrisis: economie krimpt in 2009 met 4% economie groeit met gemiddeld 1,75% per jaar 2000 2005 Collectieve uitgaven (in bbp) t 51 43- kredietcrisis 39- 37- Begrotingstekort (in bbp) bij ongewijzigd beleid en groeiend bbp, 'daalt' het begrotingstekort de komende kabinetsperiode Directeur Coen Teulings (links) van het CPB gaf gisteren een toelichting op de cijfers in Den Haag. foto Valerie Kuypers/ANP 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 infögraphic: CRW bron: CPB BZ moet weer terug naar waar die voor bestemd was, vergoeding van onvoorziene zorgkosten. Nu gaat te veel AWBZ-geld naar woonvoor zieningen, een post die hard groeit." Stevens bepleit voorzichtig heid in de ombuigingen. Er moet juist veel harder worden bezuinigd, vooral op onderwijs en zorg, meent Hans van Mierlo, hoogleraar openbare financiën aan de Universiteit van Maastricht: on derwijs, omdat er minder kinde ren zijn; zorg, omdat er te veel ver goed wordt. „Snel terug naar het niveau van 35 miljard euro waar het kabinet eerst vanuit ging." De schade die de Nederlandse eco nomie door de crisis heeft opgelo pen, wordt de komende vier jaar 'niet of nauwelijks goedgemaakt'. De komende jaren zal de economie gemiddeld met 1,75 procent per jaar groeien en de koopkracht met een kwart procent Dat zijn de be langrijkste bevindingen van het CPB in het Centraal Economisch Plan en de Economische Verken ning 2011-2015. De cijfers vormen een groot con trast met voorbije jaren, toen de koopkracht per jaar met gemiddeld 1,25 procent toenam. Ook vorig jaar, toen de economie met 4 pro cent kromp, nam de koopkracht nog relatief sterk toe. Inflatie: 1,25 procent in 2010 en 1,5 procent in 2011; Werkloosheid: 6,5 procent in 2010 en in 2011 (dat zijn zo'n 500.000 mensen); Zorguitga ven: plus 4 procent per jaar. DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt dat de verdere afwikkeling van de procedure rond de ontpol- dering van de Hertogin Hedwige- polder controversieel is. De beant woording van de vraag hoe het ge bied in en rond de polder wordt ingevuld, zal dan ook over de ver kiezingen van juni getild worden. Dat is het werk van het CDA-Twee- de Kamerlid Ad Koppejan in een LNV-Kamercommissie gisteren. Vrijdag nog werd Statenlid Johan Robesin van de Partij voor Zee land bestempeld als een vechter te gen windmolens omdat hij met de WD een motie van die strekking in de Statenvergadering indiende. Die motie haalde het niet. Nu heeft Robesin toch zijn zin gekre gen en hij was gisteravond dan ook zeer in zijn nopjes. „Ik loop over van leedvermaak", liet hij we ten. Het kan zo maar zijn dat het controversieel verklaren van dit on derwerp slechts uitstel betekent. Maar Robesin hoopt op meer: „Een nieuw kabinet kan heel an ders tegen het onder water zetten van de Hedwigepolder aankijken." mmin 1 ui—in 11 in iiwih lauw ui rm r r. ■rms&rt DEN HAAG - De campagne tegen overgewicht moet veel harder. De overheid dient de burgers vooral op de gevaren te wijzen in plaats van ze te stimuleren om gezonder te leven. Dat stelt de PvdA na alarmerende cijfers van het Centraal Bureau voor de statistiek, waaruit blijkt dat bijna de helft van de bevolking onvoldoende beweegt. Het aantal mannen met overgewicht was nog nooit zo hoog als vorig jaar, ruim één op de tien. Volgens het CBS is één op de tien Nederlanders boven de twaalf jaar een zware drinker. De nadruk ligt daarbij op jongeren van 12 tot 24 jaar: één op de acht. Het gaat dan om mensen die minimaal eens per week zes glazen alcohol drinken. In 2009 rookte 27 procent van de bevolking. Dat is iets minder dan een jaar eer der. Er zijn nog steeds iets meer mannen die roken dan vrouwen. iiWiij ii<iMWBnrnairirr"frT»irai«iiii>i m inn-nnm—n tot) moord mogelijk helemaal geen sprake was. Na jaren van aanvullend onder zoek naar de mysterieuze overlij- densgevallen die aanvankelijk als moord zijn aangemerkt, is het zeer wel mogelijk dat De B. op 14 april, als het hof uitspraak doet, met een vrijspraak op zak het paleis van jus titie uitloopt. Tijdens de inhoude lijke behandeling vandaag zullen onder meer de rapporten aan bod komen van deskundigen die voor het hof de belangrijkste sterfgeval len nog eens onder de loep heb ben genomen. Het hoofdbewijs in dertijd - de dioxinevergiftiging bij baby A. - blijkt niet langer houd baar te zijn. Het kindje blijkt op een natuurlijke wijze te zijn overle den. Daarmee verviel het schakel- bewijs voor de overige moorden. De herziening is voor een groot deel te danken aan het spitwerk van psychiatrisch ziekenhuisarts Metta de Noo. Zij is ervan over tuigd dat het Openbaar Ministerie vandaag voor vrijspraak pleit en dat dit een voorbode is voor de vrijspraak door het hof Als dat gebeurt, zou een van de grootste dwalingen uit de Neder landse rechtsgeschiedenis een feit zijn. DEN HAAG - Uitkeringsinstantie UWV heeft het afgelopen half jaar veel meer geld uitgegeven dan de bedoeling was. Vele tientallen mil joenen euro's extra gingen op aan het inkopen van zogeheten re-inte- gratietrajecten. Dat kwam door een gebrek aan regie, zo legde de missionair minister Piet Hein Don ner (Sociale Zaken en Werkgele genheid) gisteren uit tijdens een spoeddebat in de Tweede Kamer. Het lek is volgens Donner inmid dels boven. Vorige week ontstond veel ophef toen bleek dat het UWV na amper twee maanden al vrijwel het hele budget voor re-integratie van werk lozen voor 2010, 126 miljoen euro, had opgemaakt. Vooral sinds sep tember vorig jaar, toen de werk loosheid snel begon te stijgen, kocht het UWV veel extra re-inte- gratietrajecten in bij particuliere bedrijven. Door geldgebrek dreigden vooral langdurig werklozen de komende tijd achter het net te vissen. Maan dag gelastte Donner het UWV al om dit jaar 35 miljoen euro extra uit te trekken voor de begeleiding van langdurig werklozen. Dat geld moet de uitkeringsinstantie bin nen de eigen begroting vinden. De forse stijging van de uitgaven voor re-integratie werd volgens Donner veroorzaakt door de stijging van de werkloosheid en doordat er bin nen het UWV te weinig centrale controle was op de wijze waarop het geld werd besteed, lobcoaches konden daardoor zonder toestem ming van bovenaf opdrachten ver strekken aan particuliere re-inte- gratiebedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5