zeeland 127 strafrechters ZEELANDHALLEN GOES ZATERDAG 22 MEI ZAAL OPEN 21.00 UUR Zeeland zuinig met verre dienstreis voor politietop en burgemeesters CS dreigen gemeenten over sluiten begrotingen swinging soul Machine moord, liquidaties. Alles komt hier voor' Kaarten: voorverkoop 25,- aan de zaal 28,- Verkijgbaar via www.blueeagleevents.nl balie Zeelandhallen WV Goes woensdag 17 maart 2010 door Marcel Modde MIDDELBURG - De top van de Ne derlandse politie fêteert de burge meesters en officieren van justitie uit zijn werkgebied graag op uit stapjes naar het buitenland. Voor 'teambuilding' en in het kader van internationale samenwerking, zo heet dat dan. Het AD heeft via de Wet Open baarheid Bestuur dienstreizen van de afgelopen twee jaar op rij gezet. Daaruit blijkt dat het Zeeuwse korps zichzelf redelijk in toom houdt. Noteert Zeeland voor een paar dagen Antwerpen 'slechts' 5000 euro aan onkosten, de colle ga's van het korps Midden- en West-Brabant trokken naar Rabat. Kosten: 92.433 euro, om te praten over integratie en het Marokkaan se burgerlijk wetboek. Maar dat het écht goedkoper kan, bewijst IJsselland. Een weekeindje Belfast kost dat korps (en dus de belasting betaler) nog geen 3000 euro, om dat iedere deelnemer het grootste deel voor zijn eigen rekening neemt. Volgens de Zeeuwse korpsbeheer der Koos Schouwenaar klopt de in formatie niet helemaal. „Onze reis vorige keer ging naar Maastricht, niet naar Antwerpen. België staat komende zomer op het program ma. De jaren daarvoor zijn we ner gens geweest. Sinds ik in 2002 korpsbeheerder ben geworden, is het pas de tweede keer dat we als burgemeesters en officieren van justitie met de korpsleiding op pad gaan." De bestemmingskeuze is altijd puur praktisch, zegt de burgemeester van Middelburg. „In Maastricht zijn we gaan kijken hoe het Regionaal Informatie en Expertise Centrum in de praktijk functioneert. Voor Zeeland en Bra bant werd toen ook een RIEC op gericht en alle gemeenten moeten daar geld in steken. Voordat je zo iets doet, wil je wel eerst weten wat dat is." De komende gezamen lijke dienstreis staat volgens Schou wenaar specifiek in het teken van de grensoverschrijdende samen werking met de Belgische politie en justitie. „Het draait altijd rond een zinvol zakelijk onderwerp. We gaan niet zomaar op stap. Het is geen schoolreisje." Schouwenaar wil geen oordeel vel len over verre buitenlandse reizen die andere korpsen organiseren. Maar wanneer het vooral om team building draait, kan dat net zo goed dicht bij huis worden gehou den, vindt de Zeeuwse korpsbe heerder. De reis die voormalig korpschef Fup Goudswaard op de valreep nog maakte naar Turkije, stond volgens Schouwenaar in een ander licht. Dat was op initiatief en reke ning van de Raad van Hoofdcom missarissen, om ervaringen uit te wisselen over misdaadbestrijding. 1 deels te danken aan de inzet van individuele agenten." foto Lex de Meester organiseerde criminaliteit. Moord, doodslag, liquidaties. Alles komt hier voor. Alleen de aantallen zijn, vergeleken met de Randstad, klei ner." De havens, industrie, kerncentrale, Westerschelde en de grens met Bel gië scheppen bovendien hun eigen veiligheidsproblemen, die gerichte aandacht vragen. Greive is zeer complimenteus als het gaat over de inzet van de Zeeuwse politie. Volgens hem lost het korps, met zijn beperkte om vang en middelen, veel zaken op. Dat is voor een deel 'puur te dan ken' aan de inzet van individuele agenten. „Echte Zeeuwse wils kracht." Hij wijst bijvoorbeeld naar het speciale team dat er in slaagde de vele overvallen op Wal cheren voor een groot deel op te lossen. „Petje af" Greive vindt wel dat de Zeeuwse politie nog meer dan nu het geval is, kan samenwerken met andere korpsen. Zo kan volgens hem de opsporing van zware criminaliteit op een hoger niveau worden ge bracht. door René Schrier MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten van Zeeland hebben dreigende taal geuit aan het adres van de ge meenten, in verband met de ge meentebegrotingen. Ze hebben geconstateerd dat de manieren waarop gemeenten met hun bezuinigingstaakstelling om gaan, nogal sterk uiteenlopen. Dat varieert van concreet ingevulde posten tot het aangeven van niet meer dan een stelpost met het be drag dat nog moet worden bezui- nigd. Vooral in die gevallen waarin deze stelpost is gebruikt om het nage streefde evenwicht tussen inkom sten en uitgaven te bereiken of te handhaven, is het van groot be lang dat die maatregelen ook wer kelijk en op tijd worden gereali seerd, waarschuwen GS de ge meenten. Belangrijk is - schrijven GS de Zeeuwse gemeenten - dat structu rele lasten ook gedekt dienen te worden door structurele baten. Als een gemeente stelposten als be zuinigingsmaatregelen opneemt en daar onvoldoende invulling aan geeft, kan dat geld door de provin cie in mindering worden gebracht op de structurele budgettaire ruim te van een gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29