221 zeeland Veerse muren wachten Geen negen, maar tien seniorenappartementen Krooneveldweg open, Veerseweg dicht Goed is groen Brieven van Nescio uit Veere Gervinsland koploper Klimaatstraat €34,9^, €29,95'. NESCIO Een tekst van Nescio, die vanuit Veere brieven schreef, hoort volgens Cees Maas op een van de muren van het Walcherse stadje om de schrijver te eren en Veere te promoten. VOOR woensdag 17 maart 2010 door Theo Clele nieuw- en sint joosland - Woon- goed ziet af van het plan om één appartement in het nieuwbouw project aan de Quarleshavenstraat in Nieuw- en Sint Joosland in te richten als welzijnsruimte. Dat be tekent dat er geen negen, maar tien seniorenappartement te huur zullen worden aangeboden. Dat maakte Woongoed gistera vond bekend tijdens de dorpstafel. Het nieuwbouwplan voorziet ver der in de bouw van acht eengezins woningen en de bouw van een te huis voor twaalf mensen die aan dementie lijden. Dit gebouw zal worden geëxploiteerd door Zorg- stroom. Elke bewoner krijgt er een kamer met sanitaire voorzienin gen en verder komt er een binnen tuin en een gemeenschappelijke ruimte. Woongoed vraagt voor de senio renappartementen een huur van om en nabij de 647 euro per maand. De eengezinswoningen moeten ongeveer 205.000 euro gaan kosten. Het zijn woningen in een rij met twee verdiepingen en een kap. In eerdere plannen was af gezien van de kap. Verder zal de nieuwbouw aan de Quarleshavenstraat energiezuinig zijn. Woongoed mikt op het zui nigste label: A. De bouw start in oktober. middelburg - Vanaf vanochtend moet in Middelburg het gemotori seerd verkeer richting Veere over de nieuwe Krooneveldweg rijden. Die weg loop als een halve cirkel vanaf de rotonde Nassaulaan naar de Veerseweg, net buiten de be bouwde kom. De Veerseweg wordt ter hoogte van de nieuwe N57 afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Op deze plaats komt een tunnel voor fietsers en voetgan gers onder de nieuwe N57. De Krooneveldweg vormt straks ook de verbinding tussen de nieuwe snelweg en de weg naar Veere enerzijds en de rotonde bij de Nas saulaan anderzijds. Nino Pfaff, Piet Remijnse en Janiek Keun (vlnr) complimenteren een scoo terrijder omdat hij zich keurig aan de snelheid houdt. foto Roland de Jong middelburg - Vier bekeuringen hebben kinderen van basisschool De Beverburch gisteren uitgedeeld aan bestuurders van auto's en scoo ters die te hard reden op de Greve- lingenstraat. Ze kregen ook een ro de kaart. De limiet ligt daar - net als in alle woonwijken in Middel burg - op 30 per uur. Wie zich' door Emile Calon Die stokoude Indiërs moeten Veere bedoeld hebben toen ze den lui 't 'Nirwana' voor hielden, 'f niet zijnde zijn. Deze zin van Nescio op één van de muren van de Campveerse Toren in Veere of een andere gevel - Cees Maas ziet het al helemaal voor zich. Daarmee kan Veere zichzelf pro moten maar ook de schrijver eren die die 'onvergetelijke zin schreef in één van zijn brieven aan zijn vrouw. Maas pleitte onlangs, na het lezen van 'Brieven uit Veere' op het so ciale netwerk Linkedln voor een standbeeld van Nescio in Veere. Hij kreeg direct een aantal positie ve reacties, voldoende om het spontane idee door te zetten. Maar ook om het enigszins aan te passen. Want een standbeeld vindt hij bij nader inzien toch iets te dominant. Hij wijst naar een muurzin als 'Domweg gelukkig in de Dapper straat' van J.C. Bloem op een hui zenblok aan de Dapperstraat in Amsterdam. Zulke zinnen roepen een herinnering op, stemmen tot nadenken, maken mensen vrolijk. Hij noemt ook een zin die vlak bij Veere is te vinden, op een gedenk steen op Neeltje lans: 'Hier gaan over het tij; de maan, de wind en wij'. Het is een zin van Ed Leef- lang die daar is aangebracht ter ge legenheid van het gereedkomen van de stormvloedkering. Maas, geboren in Domburg en wo nend in Kapelle, vindt dat Veere en de provincie 'Brieven uit Veere' moeten aangrijpen ter promotie. Dat kan volgens hem het best door een tekst van de schrijver over te zetten op een muur. Hij stelt dat Nescio met zeer wei nig woorden een heel duidelijk beeld oproept van Zeeland. Als voorbeeld noemt Maas 'Noord-Be veland, nix gedaan als je spleen hebt'. Maas wist eerst niet wat spleen was maar weet nu dat het een half ironische naam voor een licht depressieve gemoedsgesteld heid is. Hij kan zich voorstellen dat iemand die spleen heeft, niet vrolijk wordt van het uitkijken over de Noord-Bevelandse pol ders. Een andere zin die hem zeer raakt is: 'De eene golf rolt over de andere en daarna zie je ze nooit weer om, zoo leef ik hier, de uren be tekenen hoogstens eten, overigens is 't water hoog of 't is laag en als 't een tijdje donker is ga je naar bed.' De Kapellenaar noemt Nescio ook iemand die zeer opkwam voor de Zeeuwse taal. 'Als je dat volk hier hoort praten dan merkje wat taal is. Ze zeggen niet veel en 't is altijd 't zelfde maar 't is altijd 't zelfde zoo als 't Veersche Gat en de plaat en 't tij en de zee altijd 't zelfde zijn, dat wil zeggen heelemaal niet altijd 't zelfde als je 't maar weet.' Wat taal is, dat weten de Zeeuw en, citeert Maas de schrijver. „Het is een ongekend compliment van de taalvernieuwer Nescio aan een provincie die al eeuwen aan een diepgeworteld taalkundig minder waardigheidscomplex lijdt." Daar om alleen al moet er volgens hem iets van een eerbewijs komen voor Nescio. Tevens zegt hij dat duide lijk is geworden dat Nescio's be zoek aan Zeeland in de zomer van 1908 bepalend is voor het latere werk van de schrijver. „De hoofd persoon uit het boek De Uitvreter is gemodelleerd naar een Veers ka rakter." Schrijver en dichter Jan ).B. Kui pers uit Kattendijke en oud-hoofd redacteur van Omroep Zeeland Flip Feij uit Vlissingen behoren tot de mensen die vinden dat het idee van Maas uitgevoerd moet wor den. Kuipers: „Nescio schetste met weinig woorden een treffend beeld van Zeeland." Wel denken Kuipers en Feij ver schillend over de manier waarop Nescio geëerd moet worden. Kui pers ziet een tekst, groot op een muur, wel zitten. Feij vindt zoiets juist niet passen bij deze schrijver. Wat hem betreft wordt het iets veel kleiners, 'iets voor de echte fijnproever'. Zijn idee is een soort speurtocht door Veere, van woord naar woord. En elk woord zou vol gens hem enigszins verstopt moet zijn zodat er wat moeite gedaan moet worden om alles te lezen. Stichting Delta Cultureel, de cultu rele organisatie in Veere, reageert verbaasd op het idee van Maas. Voorzitter Hans Muschter heeft er nog niets van gehoord maar wil graag met Maas praten en samen kijken of het plan uitvoerbaar is. Kort geleden kwamen twee brieven voor de dag, geschreven door de jonge Frits Grönloh, de latere schrijver Nescio, aan zijn vrouw Agaat Tiket. Grönloh was in juli 1908 veertien dagen in Middelburg en Veere. Zijn hoogzwangere vrouw was thuisgebleven. Aanvankelijk kon de schrijver zijn draai niet vinden maar dan wordt hij gegrepen door Veere en het dagelijks leven daar. Hij geeft zich geheel over aan het ritme van de getijden en het uitvaren en binnenkomen van de boten, gaat mee met de vissers, zit uren op de toren van de Grote Kerk en verliest ie der besef van tijd en plaats. De beide brieven en een nawoord zijn gepubliceerd in 'Brieven uit Veere'. In dat nawoord gaat Nes- cio-kenner Lieneke Frerichs in op de omstandighe den rondom de Zeeuwse ervaring van Grönloh en op de relatie met het verhaal De uitvreter en andere tek sten van Nescio over Veere. daar wel aan hield, kreeg een groe ne kaart, twijfelgevallen kregen geel. Elk jaar worden snelheidscon troles gehouden door de politie, Veilig Verkeer Nederland en schoolkinderen. De controle in de Stromenwijk was de vijfde dit jaar. Op 30 maart is de laatste, in Kla- renbeek. door Theo Giele middelburg - Woningcorporatie Woongoed Middelburg wil ook met huurders van woningen met een gemiddeld energieverbruik pra ten over energiebesparende maatre gelen. Dat zei directeur Eric de Ceuster gistermorgen bij de presen tatie van een zogeheten energie scan van een woning aan het Ger vinsland in Dauwendaele. In deze straat doen 24 huishou dens mee aan de actie Klimaat straatfeest. Deze actie wil mensen aansporen om gezamenlijk in de straat aan energiebesparing te doen. In Zeeland wordt de actie ge coördineerd door de Zeeuwse Mi lieu Federatie. Gervinsland is op dit moment koploper in de provin cie Zeeland. De 500 actiefste stra ten in het land krijgen een Klimaat straatfeest op 29 mei. Straten kun nen nog steeds aanmelden tot eind maart op www.klimaatfeest.nl. De familie Momberger had in het kader van de actie een energiescan gewonnen. Een student van de Ho geschool Zeeland had met speciale apparatuur in beeld gebracht waar langs warmte de woning uit lekt Met eenvoudige maatregelen is nog energiewinst te behalen. Woongoed kondigde onlangs aan om de komende tien jaar dertig miljoen euro te investeren in ener giebesparende maatregelen. Dat geld gaat naar drieduizend wonin gen die nu slechter dan gemiddeld scoren als het gaat om energiever bruik, woningen in de categorie E en F. Een bewoonster van Gervins land die haar woning van Woon goed heeft gekocht, vertelde dat al leen al het plaatsen van dubbel glas op de bovenverdieping en het plaatsen van een beter sluitende deur, jaarlijks een paar honderd eu ro aan stookkosten scheelt. De huurwoningen aan het Gervins land hebben een energielabel D, bijna C, en vallen dus buiten het verbeteringsprogramma van Woongoed. „Maar", zei directeur De Ceuster. „dat betekent niet dat we bij deze woningen niets zullen doen. In sa menspraak met de bewoners kij ken we of we bij uitvoering van on derhoud ook op eenvoudige wijze energiebesparende maatregelen kunnen treffen." van €41,00 Nero 30x60cm Etten-Leur.Tel 076-5048800 www.janvansundert.nl £-» Jan-van ^unclert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24