Shell schrapt weer banen Lubbers zet in op biobrandstoffen overnemen Rabobank kan delen Eureko economie13 Schoonmakers houden zitactie op Utrecht Centraal Informatie over dikmakers moet op voeding staan ONTSLAGEN Klappen vallen vooral bij verkoop, raffinage en kantoren woensdag 17 maart 2010 w 1 ZEIST - Rabobank kan zijn belang in Eureko onder meer verkleinen door onderdelen van de verzeke raar over te nemen. Dit zei finan cieel topman Gerard van Olphen van Eureko gisteren bij een toelich ting op de jaarcijfers. Vorige maand maakte Rabobank bekend dat het zijn belang van nu 39 procent in de verzekeringsgi gant terug wil brengen naar 30 pro cent. Volgens een woordvoerder zou Eureko alleen bancaire activi teiten aan Rabobank verkopen, zo als hypotheken. Een andere optie voor verkleining van het belang is dat Rabobank er voor kiest zijn belang te laten ver wateren door zijn dividend in geld te laten uitkeren. Ook zou Eureko aandelen van Rabo kunnen inko pen of kan een van de andere aan deelhouders aandelen overnemen. De grootste aandeelhouder van Eu reko is de Vereniging Achmea met een belang van zo'n 55 procent. Een fusie van Rabo en Eureko is volgens Van Olphen op de lange baan geschoven. De bedrijven heb ben al sinds 2005 plannen om te fuseren. Vorig jaar werd een inten tieovereenkomst door de bedrij ven nog verlengd. UTRECHT - Enkele honderden schoonmakers uit het hele land zijn gisteren bijeengekomen in Utrecht. Zij verzamelden zich op het station Utrecht Centraal voor een zitactie. Zij eisten on der meer een hoger loon. „We zijn moe van het staken de afgelopen vijf maanden, dus zijn we maar gaan zitten", aldus FNV-bestuurder Ron Meyer. De stakende schoonmakers in fel oranje hesjes za ten in een kring, midden in de stationshal. „Ac tie, actie!", riepen ze. Veel reizigers bleven staan om te kijken. foto Robert Vos/ANP BRUSSEL - Voedingsmiddelen krij gen op de voorkant verplicht vak jes met informatie over zout, sui ker, vet en andere dikmakers. Een overgrote meerderheid van de Eu roparlementscommissie voor ge zondheid heeft daar gisteren voor gestemd. Een deel van de voedingsmiddelen fabrikanten vermeldt de informa tie al vrijwillig. Over enkele maanden moet het voltallige Europees Parlement nog over het voorstel stemmen. Daar na moet- een compromis worden gevonden met de gezamenlijke EU-landen. LONDEN - Shell schrapt voor de tweede keer in korte tijd duizend banen. De klappen vallen vooral bij 'downstream' (verkoop en raffi nage) en in de kantoren. Dat bleek gisteren bij een toelichting op de strategie van de oliemaatschappij onder leiding van bestuursvoorzit ter Peter Voser. Het olie- en gasconcern heeft we reldwijd 101.000 mensen in dienst. Shell kondigde bij de presentatie van de jaarcijfers begin februari ook al een reductie aan van dui zend banen. Die ingreep trof ook vooral downstream. Dit onderdeel werd vorig jaar flink geraakt door overcapaciteit door de recessie. Kort na zijn aantreden als be stuursvoorzitter vorig jaar zomer kondigde Voser het ontslag aan van vijfduizend werknemers, on der wie circa achthonderd in Ne derland. Voser vindt dat Shell de afgelopen jaren te log was en voor al te veel naar binnen was gekeerd. Hij herhaalde gisteren dat hij een 'meer competitieve prestatie' wil zien in de komende jaren. Shell schroeft de productie de ko mende jaren flink op. Daarnaast zet het concern bedrijfsonderde len in de verkoop. Het bedrijf verwacht in 2012 dage lijks 3,5 miljoen vaten olie of een equivalent daarvan te produceren. Dat is een stijging van 11 procent ten opzichte van het productie niveau in 2009. Shell kampt al ja ren met een stagnerende produc tie. Het concern verwacht de ko mende jaren de productie op te schroeven, omdat grote projecten op stoom komen. Voormalig Shellbestuurder Linda Cook heeft vorig jaar een vertrek premie gekregen van 5,5 miljoen euro. In totaal kreeg de Amerikaan se bijna 8,5 miljoen euro mee bij haar afscheid. Volgens de energie reus is de vertrekpremie gebaseerd op de Nederlandse kantonrechters- formule. Cook trad in 1980 in dienst bij Shell en was 51 toen ze het concern eind vorig jaar verliet. Cook werd lange tijd door de bui tenwacht gezien als de opvolger van Jeroen van der Veer, tot vorig jaar zomer de bestuursvoorzitter. AMSTERDAM - Biobrandstoffen zijn onmisbaar in de strijd tegen kli maatverandering en kunnen hel pen de armoede in de wereld te verminderen. Overheid en bedrijfs leven moeten dan ook alles uit de kast halen om het potentieel aan grondstoffen voor schone energie te gebruiken. Dat zei oud-premier Ruud Lubbers gisteren op een con gres over biobrandstoffen. „Niet kletsen, maar poetsen", aldus de voorzitter van het Nederlandse Energy Research Centre. U gelooft in een belangrijke rol voor biobrandstoffen. Die liggen echter zwaar onder vuur, omdat ze on danks alle goede bedoelingen zouden leiden tot ontbossing en de productie van voedsel in de weg zouden staan. „Ik geloof niet dat biobrandstoffen ten koste gaan van de voedselpro ductie. Maar je moet kijken hoe je het organiseert en ervoor zorgen dat de grondstoffen duurzaam worden geproduceerd. Uiteindelijk zie ik biobrandstoffen als een kans Op extra inkomen voor boeren. Het mooie is dat we met biomassa zowel de klimaatverandering als ar moede kunnen bestrijden." Hoe kunnen we ervoor zorgen dat de brandstoffen uit biomassa duurza mer worden? „De verwerking van afval tot brandstof kan daarbij een heel be langrijke rol vervullen. Daarnaast is het van groot belang dat er een internationaal certificaat komt voor schone energie." Zit er schot in de ontwikkeling van duurzame biobrandstoffen? „Er zit een verschil tussen de spee ches en de realiteit. Daarom wil ik nu de Rotterdamse filosofie van geen woorden, maar daden' over brengen op de klimaatdiscussie. In samenwerking met mensen uit Brazilië en Maleisië willen we kij ken hoe we de productie van bio massa kunnen veranderen." Wordt er al voldoende geïnvesteerd in biobrandstof? „Nee. Er moet meer gebeuren." Wat kunnen overheden doen om dat te veranderen? „De overheid én het bedrijfsleven moeten het eens worden over de prijs die aan de uitstoot van CO2 moet hangen. Onder het motto: de vervuiler betaalt. Dan wordt het rendabel om in schone energie te investeren en gaat alles lopen." m/ÊÈÊÊÊÊMSBSLWÊÊÊIÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊBÊÊÊÊKBÊBBIÊm Aardappelen (in euroFrites geschikt: 6,50 - 10,00, rustig; Export: 6,00 - 7,00, rustig. Uien uit de schuur, vast) Zaaiuien, 30%: 28,50 - 30,00; Zaaiuien, 60%: 30,00 - 32,00. Granen, zaden en peulvruchten Tarwe maal, telersprijs, uit opslag collecterende han del: 105,00 per ton; Tarwe voer, telersprijs, uit opslag collecterende handel: 105,00 per ton; Bruine bonen, telersprijs, uit opslag collecterende handel: 750,00 per ton. Fourage (1e kwaliteit, uit de schuur, per tonWeidehooi: 80,00 - 90,00; Roodzwenk: 75,00 - 95,00; Dijkhooi: 70,00 - 80,00; Rietzwenk: 85,00 - 100,00; Engels Raai: 82,50 - 92,50; Veldbeemd: 75,00- 95,00; Tarwestro, grote pakken: 50,00 - 57,50; Tarwestro, kleine pakken: 62,50 - 72,50; Gerstestro grote kleine pakken: 50,00 - 55,00. Noteringen worden ook gepubliceerd op de website van de ZLTO www.zlto.nl TE KOOP RECREATIE APPARTEMENTEN BOUWKAVELS (NIEUW!) SS KREEK&DUIN Feestelijke infodag in het modelappartement op zaterdag 20 maart a.s. van 11-14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13