de feestdagen Het is iets hormonaals. Die behoejte de ramen open te gooien als de zon weer schijnt' 11 Met dagtemperaturen in de dubbele cijfers ziet het er dan eindelijk naar uit dat het lente wordt. Tijd om eens flink schoon te maken! Of kunnen we dat niet meer? Schoonmaaktips T 7 r woensdag 17 maart 2010 Marja, van het RTL-programma 'Hoe schoon is jouw huis' lekker de bezem erdoor in acht landen (niet in Nederland) bleek dat 90 procent van alle vaat doekjes, de helft van alle spoelbak ken en een op de zes koelkastdeu ren miljoenen ziekteveroorzaken- de bacteriën te bevatten. Volgens de onderzoekers blijkt daaruit dat we onszelf niet genoeg bescher men tegen aandoeningen als infec ties aan de urinewegen, longontste king en diarree. Voqral de keuken en badkamer zijn söfns broeines ten van bacteriën. Schoonmaken is dus nodig, maar de hang naar properheid kan ook negatieve effec ten hebben. Zo is het waarschijnlijk dat al- lergieën nu vaker voorkomen, omdat kinderen min der in aanraking komen met sme righeid, zegt professor Harry Wichers, allergiedeskundige van de Wageningen Universiteit. Toch pleit hij er niet voor de boel maar de boel te laten. „De huisstofmijt zorgt voor veel allergische reacties, ook bij volwassenen. Die mijt houdt absoluut nietyan tocht en kou. Ventileren blijft dus belang rijk. Een winterschoonmaak in plaats van een voorjaarsschoon maak zou ook een goed idee zijn. Gooi het dekbed en kussen naar buiten, de vorst doodt de mijten." Wie geen tijd heeft om zelf te schrobben en dweilen, kan een werkster inhuren. Vaak wordt daar nog steeds wat besmuikt over ge daan. Want schoonmaken hoor je toch zelf te doen. Maar wie heeft daar tijd voor als beide ouders wer ken en de kinderen van hot naar her moeten worden gebracht? Overigens, niet alleen viezigheid 'Ik voel me de hele dag niet lekker als ik het bed niet heb opgemaakt' geeft de moderne mens proble men. Al die rondslingerende spul len en stapels papier in huis geven een onrustig gevoel in het hoofd. De 'personal organizer' kan hulp bieden. De drempel voor professio nele hulp is wel hoog. „De meeste mensen denken: mijn huis oprui men, dat moet ik toch zelf kun nen? Maar de praktijk is dat het sommigen gewoonweg niet lukt", zegt organizer Alien Bijker. Volgens Bijker kan opruimen men sen rust geven. „Te veel spullen kunnen een mentale last zijn. Ik probeer mensen bewust te maken: waarom bewaar ik deze spullen? Wil ik een bepaalde periode uit mijn leven vasthouden? Kom ik er gewoon niet aan toe? Als je weet waarom je iets hebt bewaard, is het ook makkelijker om het los te laten." Zelf krijgt Bijker in het voorjaar al tijd 'opruimkriebels'. Het gevoel om 'de bezem er eens lekker door heen te halen'. Bij- kers bedrijf heet niet voor niets Aaltjes Be zem, vernoemd naar oma Aaltje die nog van de generatie was die enthousiast aan de grote schoonmaak ging. Schoonmaakster Marja snapt niet dat mensen hun huis kunnen laten verslonzen. „Ik voel me de hele dag niet lekker als ik het bed niet heb opgemaakt. Het is zo'n kleine moeite. Ook om de ramen open te zetten van de slaapkamer, of de badkamer eens te poetsen. Alles hoeft niet in een keer schoon, je kunt het in projec ten verdelen. En met een paar vriendinnen schoonmaken is leu ker dan alleen. Lekker soppen in plaats van shoppen." Met een vochtige doek het plafond met ornamenten afnemen, behoor de tot de vaste onderdelen van de voorjaarsschoonmaak. foto ANP/Spaarnestad fotoarchief steeds meer vrouwen buitenshuis gingen werken, schoof het schoon maken nog verder naar de achter grond. Voor de oorsprong van de voor jaarsschoonmaak wordt vaak ver wezen naar religieuze feesten. Vol gens Strouken is de voorjaars schoonmaak dus ook niet uniek voor Nederland. „Je ziet in veel culturen dat er mo menten zijn dat het hele huis wordt aangepakt. Voor belangrijke feestdagen wordt de bezem er vaak grondig doorheen gehaald. Van Chinees Nieuwjaar zien wij vaak alleen de drakendans, maar neem van me aan dat al die Chine zen hun huis hebben schoonge maakt. Hetzelfde geldt voor de ra madan van de moslims. Bij die tra ditie hoort ook, net als bij ons met Pasen, dat je naast je huis je lichaam reinigt en je geest, bijvoor beeld door te vasten," Lang geleden konden huisvrouwen of hun werksters met schoonmaakvragen terecht bij De ervarene en verstandige Hollandsche huyshoudster (1795). Hierin stond onder meer wat er dagelijks allemaal moest gebeuren. Op maandag en dinsdag werden de ontvangstkamer en de slaap kamers schoongemaakt. Op donderdag werd alles geschrobd en op vrijdag waren de keuken en de kelder aan de beurt. In het weekeinde werden alleen de stoep en de hal gedaan, want die moesten iedere dag. Tegenwoordig kunnen huisvrouwen en -mannen nog steeds terecht in de boekhandel, maar natuurlijk ook op internet voor antwoord op vragen als 'hoe wordt die wastafel blinkend schoon, hoe krijg je de voegen weer wit, welk middel is het beste om de oven te reinigen?' Schoonmaaksites zijn er te kust en te keur. Zoals huishoudplaza.nl, schoonmaken-huishou- den.nl en poetsadvies.nl Of neem het zeer uitge breide omaweetraad.nl. Alfabetisch gerang schikt staan tips van bezoekers over uiteenlo pende onderwerpen als vastgekoekte melk, inktvlekken en de diepvries schoonmaken. Geert over dat laatste: 'Smeer een dun laagje Vaseline op de pas ijs vrijgemaakte wanden van de diepvrieskist zo blijft deze maanden ijsvrij'. Dat er behoefte is aan tips blijkt wel uit de Hyves-pagina schoonmaak-tips.hyves.nl, die inmiddels 12.446 'vrienden' heeft. Het doel van de pagina: tips die goedkoop zijn. En het liefst ook handig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11