io I lentekriebels o Schoonmaken vooi woensdag 17 maart 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Miriam van den Brand en Joost de Poel foto's Brunostock Het zonnetje schijnt. Eindelijk weer .eens, na een lange, donkere winter. Maar dan. Die eerste zonne stralen zijn onverbiddelijk. Het stof op de vensterbank, de strepen op de ramen en de vlekken op het hout zijn niet te negeren. Eigenlijk is het tijd voor de voor jaarsschoonmaak. Vegen, schrob ben, poetsen, opschudden en weg gooien. Maar kunnen we dat eigen lijk nog wel, goed schoonmaken? En is het nog nodig, nu we centra le verwarming hebben in plaats van die viezigheid verspreidende kolenkachels? Jazeker, voor de ge zondheid, maar zeker ook voor de geest. Marja, met moeder Liny bekend van RTL-programma Hoe schoon is jouw huis, heeft net nog haar stoep je geveegd. „Het is iets hormo naals. Die behoefte de ramen open te gooien als de zon weer schijnt. Die muffige lucht moet er uit, weg met de winter." Ze weet zeker dat ze niet de enige is die nu extra schoonmaakkrie- bels voelt. Maar ze vreest dat men sen die eraan toegeven lang niet zo grondig te werk gaan als hun moeders of oma's dat deden.Want veel mensen zijn het poetsen ver leerd, merkt de 'schoonmaakdiva'. „Ik krijg heel veel vragen. Hoe krijg ik kalk van de stenen, hoe krijg ik mijn ramen streeploos schoon? Ze weten het gewoon niet meer." En dus komen bij de schoonmaak tegenwoordig al snel al die wonder middelen van pas die op tv, radio en in de winkel worden aangepre zen. Marja heeft het oude ver trouwde sopje zien verdwijnen. „Tegenwoordig is het spuitje hier, spuitje daar en floeps, al het vuil is weg. Terwijl al die spuit- en knijp- flessen echt niet het wonderresul- taat geven dat ze beloven. Vaak doen mensen ook veel te veel alles- reiniger in een beetje water, gebrui ken een natte kledder en drogen niet goed na. Dan krijg je natuur lijk strepen." Schoonmaken gebeurt natuurlijk niet alleen om de boel er mooi uit te laten zien. Het is ook belangrijk voor de gezondheid. Uit een on derzoek van de Hygiene Council De voorjaarsschoonmaak moest je vroeger voor Pasen afhebben. De Dol le Mina's gooiden roet in het eten: het huishouden werd minder belangrijk. Tot in de jaren '60 gonsde het elk jaar enkele weken voor Pasen rond in de buurt. Ben jij al begon nen? Wanneer begin je? De voor jaarsschoonmaak kwam er weer aan en dat betekende dat het hele huis op zijn kop moest. Volgens Ineke Strouken "van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur in Utrecht werd er niet zo maar wat gedaan, maar volgden de huisvrouwen een strikt schema. „Van boven naar onderen en van achter naar voren. Zodat het stoep je en de klink van de voordeur op de dag voor Pasen als laatste aan de beurt kwamen." De vrouwen gooiden veel weg, haalden kasten leeg, wasten al het linnen, ook al werd het niet ge bruikt, vulden de matrassen op nieuw in de strijd tegen de vlo en huismijt, zetten hout in de was en lapten de ramen. De schoonmaak had bepaalde re gels. „De winterkleren gingen de kast in, of het nu al lekker weer was of niet. Ook werd de kachel af gekoppeld. Het was echt een schande als je met Pasen je kachel nog gebruikte." Nederlanders stonden lang be kend om hun schoonheidsmanie, zeker in de 17de eeuw. Huizen, straten en stoepen waren veel schoner dan in andere landen. Bui tenlanders verbaasden zich daar over. Als ze bij mensen binnen kwamen, dan moesten de schoe nen uit. Spugen mocht ook niet. Een Engelsman noemde Hollan ders eens 'volmaakte slaven van de properheid.' Halverwege de jaren '60 was'het definitief gedaan met de schoon- maaktraditie en de sociale contro le die ermee gepaard ging. De Dol le Mina's kwamen op, het huishou den werd minder belangrijk. Toen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10