Jarenlang praten over samenbrengen Hoe zwaar wegen woorden? i8l zeeland Passiefestival voor mensen in onderwijs Kunst bestuderen en kunst maken dinsdag 16 maart 2010 CULTUURACCOMMODATIES Zeeuwse Muziekschool en Bibliotheek bij Pontes, Brogum blijft liever op zichzelf door Ali Pankow Hoe moet het toch met de huisvesting van de Zeeuwse Muziek school, Bibliotheek De Stolpe, poppodium Brogum, Film theater FiZi? Moet er ooit nog een betere zaal komen voor de voor stellingen van de Stichting Theater Exploitatie Zeeland (TEZ)? En hoe kan Pontes Pieter Zeeman zijn po sitie versterken nu het leerlingen tal tot circa 950 is gedaald? Het zijn prangende vragen voor wie belang hecht aan culturele voorzieningen in het algemeen en voor wethouder Wijnand Renden van Cultuur in het bijzonder. Met uitzondering van de actuele zor gen rond Pontes is het samenbren gen van culturele organisaties on der één dak al jarenlang onder werp van gesprek én onderzoek. Eind 2008 trok de gemeenteraad de stekker uit het Cultuurhuis. Wethouder Renden vindt het nog steeds onbegrijpelijk dat de poli tiek toen dacht dat een cultuur huis voor 50.000 euro gerealiseerd kon worden. Dat bedrag was al leen al nodig voor het onderzoek met de titel Samen onder één dak. „Het ene onderzoek was nog niet geweest of er ging vanuit de raad alweer een stem op voor een vol gend onderzoek", zegt Renden. Inmiddels liggen er weer drie of ei genlijk zelfs vier scenario's (bijna) gereed om de gemeenteraad we derom een keus te bieden hoe het verder moet met-de huisvesting van de culturele organisaties in Zie- rikzee. Die scenario's zijn opge steld door onderzoeksbureau BMC. Het streven van Pontes zich nadrukkelijk te manifesteren als school met een cultuurprofiel is in het onderzoek meegewogen. De scenario's variëren van: alle ge noemde organisaties onderbren gen bij Pontes tot iedereen op zijn eigen stek laten zitten, die dan bin nen afzienbare tijd wel opgeknapt of uitgebreid moet worden. Het feit dat Zeeuwland en de Stich ting Renesse vandaag bekend zul len maken dat zij samen de oude katoenweverij aan het Kerkhof in Zierikzee gaan restaureren en uit breiden tot een nieuwe filmzaal en kleinschalig podium heeft daar uiteraard invloed op. „FiZi heeft altijd te kennen gege ven ook met Zeeuwland in ge sprek te zullen blijven. Ook Brogum zou het liefste op de eigen plek aan de Julianastraat blijven", weet Renden. Hij zegt zelf geen voorstander te zijn organisaties te gen hun zin te laten verhuizen. Als FiZi en Brogum afhaken, komt er een ander scenario in beeld: Bi bliotheek en de Zeeuwse Muziek school onder het dak van Pontes. „In dat geval zou er geen uitbouw bij Pontes nodig zijn. Met Brogum erbij zou daar wel een zaal bijge bouwd moeten worden", zegt de wethouder. Hij verwacht dat het BMC-rapport in mei in de com missie en in de gemeenteraad wordt behandeld. Het college van B en W geeft aan welk scenario de voorkeur heeft. Het nieuwe college en de nieuwe raad uiteraard. Is dat niet zuur voor Renden? „Dit hele dossier is in elk geval veel zuurder dan zoet. Het zoet zou zijn als de raad eindelijk eens beslissingen neemt en het zuur is dat het zo ontzettend lang geduurd heeft." Zierikzee krijgt een klein theatertje. Dankzij Zeeuw land en de Stichting Renes se. De politiek kan er niet mee pronken, maar er zijn meer kansen op dit gebied. Een gloednieuwe filmzaal en een podium voor klein schalig theateraanbod op de plek van de oude ka toenweverij. Het lijkt een kleine maar welkome pleister op de oude wond, die straks bij velen toch even schuurt als de slopershamer op Mondragon beukt. Bovendien is het na tien jaar af brokkeling, beloftes, onderzoeken, discussies en weer niks bereiken, wel eens fijn te vernemen dat er iets gerealiseerd gaat worden. Film theater FiZi, een organisatie ge stoeld op enthousiaste vrijwilli gers, lijkt er voor lange tijd mee door Ali Pankow veilig gesteld. Dat moet de politie ke partijen deugd doen, want de meeste fracties zijn enthousiast over kunst en cultuur in deze ge meente. Dat blijkt tenminste uit de verkiezingsprogramma's. En al zijn de stemmen voor de nieuwe gemeenteraad nu geteld, dat wil niet zeggen dat die programma's niet meer van kracht zijn. Ook de standpunten tijdens de de batten voorafgaand aan de verkie zingen wpren op sommige punten heel helder. Over het belang Scho lengemeenschap Pontes Pieter Zee man voor deze gemeente te behou den, lijken alle partijen het eens. Binnenkort al krijgen de fracties al ruimte te tonen hoeveel mooie woorden in de praktijk waard zijn. Naar verwachting in mei mag de nieuwe raad beslissen of de positie van Pontes versterkt moet worden met inwoning van bibliotheek en muziekschool, Brogum ligt gevoeli ger. Leefbaar Schouwen-Duive- land en GroenLinks zien het pop podium liever voortbestaan op de huidige locatie, maar stellen ais voorwaarde dat de bedrijfsvoering verbeterd moet worden. Over Centree steekt vrijwel iedere partij de loftrompet. Met een una niem gesteund'amendement voor 50.000 euro subsidie werd bij de begrotingsbehandeling de pro grammering voor 2010 veilig ge steld. Incidentele subsidie geeft de raad echter maar één keer. De vraag is of een tweede verzoek van Centree om structurele subsidie nu wel van kans van slagen zou hebben. Flikkeren er lichtpuntjes aan de horizon voor cultuur of worden ze toch weer gedoofd? Weverij, FiZi, Brogum, Zeeuwse Muziekschool, Bibliotheek De Stolpe en Pontes jgjj MIDDELBURG - Axelle, Niel, Thomas en Esmee (vlnr) uit groep drie van ba sisschool de Leeuwenburch in Middelburg houden zich deze maand bezig met kunst. Alle leerlingen van de brede school aan de Baljuwlaan - in totaal zo'n 800 - leren over kunst en maken kunstwerken. Ze zullen deze 25 maart exposeren voor alle ouders. foto Ruben Oreel door Esme Soesman RENESSE - Van een ritmeworkshop door Blofdrummer Norman Bo- nink tot strandjutten met horeca- man Leo van Vliet. In hotel de Zeeuwse Stromen in Renesse wordt zaterdag 17 en zon dag 18 april een Passiefestival ge houden voor mensen die werk zaam zijn in het onderwijs. Organisator is Passionair Neder land; een organisatie die volgens een bepaalde methodiek (Passion air) mensen probeert te inspireren om te leven en te werken vanuit 'hart en ziel'. Dat kan op persoon lijk of op zakelijk vlak zijn, licht Sa bine Baron (Zeeuws vertegenwoor diger van de in Berg en Dal geves tigde organisatie) toe. In dit geval gaat het om de divisie Passionair for Children; een non-profitonderdeel van de organi satie dat als doelstelling heeft kin deren te passioneren. „Omdat we dat heel belangrijk vinden." Er worden in Renesse in totaal negen workshops aangeboden, waarvan er drie kunnen worden gevolgd. Het is de eerste keer dat de twee jaar oude organisatie Passionair een themagericht festival organi seert, maar er volgen er meer (bij voorbeeld gericht op gezondheid). www.passionair.nl MEEST CELEZEN 1. Schouwen laat met OV-chipkaart 2. Giro di Schouwen-Duiveland 3. Scharendijke in ban strao (foto) EN VERDER Alles over de viering van Koninginne dag in Wemeldinge en Middelburg op www.pzc.nl/blogs TIPS? schouwen-duiveland@pzc.nl Al het nieuws uit de regio op: www.pzc.nl/schouwen-duiveland wwwj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58