i8l zeeland Eén van laatste gareelmakers houdt Archeoloog AMBACHTSWERK Fred de Smet (64) in Terneuzen denkt aan stoppen, maar twijfelt nog Gareelmakers hebben nog werk zat Vrouwengilde houdt kinderbeurs almanak 17 maart 17 jaar diet Stoffen 'Moedje Basisscholieren Hulst voetballen om finaleplaats dinsdag 16 maart 2010 Stopt hij nu werkelijk? Fred de Smet (64) aarzelt. Eerlijk gezegd weet hij het nog niet zeker. Zoveel gareelmakers zijn er niet meer. Nog drie in België en twee in Neder land, hijzelf meegeteld. En er is werk zat. door Wout Bareman Als er één puur ambach telijk beroep is, is het dat van gareelmaker wel. Enorm arbeidsin tensief beulswerk bijna, maar ook dankbaar. Want geen enkel gareel is hetzelfde, ieder exemplaar is uniek en draagt de specifieke ken merken van de vakman, compleet met eigen smeedwerk en ander siermateriaal. De ambachtsman heeft eer van z'n werk, zeker als de klant het eindresultaat bijna ly risch in ontvangst neemt. Toen de trekpaarden, vooral Bel gische en Zeeuwse, van het land verdwenen en werden vervangen door de tractor, leek de gareelma ker z'n langste tijd te hebben ge had. Niets is minder waar. Het trekpaard van weleer is nog steeds onmisbaar bij het ringrijden, maar wordt ook ingezet bij ploegdemon- straties en ingespannen voor koet sen, sjezen en ander 'rollend mate rieel'. Eerlijk gezegd heeft Fred de Smet al die ruim 35 jaar nooit om werk verlegen gezeten. Hij heeft een mooie reputatie opgebouwd, die hem klanten bezorgde uit heel Europa. Dat maakt het hem ook moeilijk definitief de deur van zijn winkel annex werkplaats in de Lange Kerkstraat in Terneuzen ach ter zich dicht te trekken. „De uit verkoop gaat ook nog wel een tijd duren. Voor ik een beetje door m'n voorraad heen ben, zijn we vermoedelijk een jaar verder." Fred de Smet was nauwelijks vier toen hij met het vak werd gecon fronteerd. „M'n vader dacht dat ik, net als hij, bakker zou worden, maar dat trok me helemaal niet. We woonden destijds in IJzendij- ke naast gareelmaker Sjaak Clarijs en van kleins af aan wist ik dat ik dat ook wilde." Een leven met paarden. Vader bracht het brood rond met paard en wagen en als z'n ronde was ge daan, bracht Fred het paard naar de wei. Na schooltijd keek hij hoe de buurman garelen, borsttuigen en allerlei bijkomend materiaal vervaardigde. Hij was al direct in de ban van de geur van bewerkt, Het vervaardigen van een gareel vergt bijna 24 uur. De prijzen kunnen oplopen tot duizenden euro's per stuk. Garelen werden vroeger gedragen door de trekpaarden op het land. In het gareel konden de paarden optimale trekkracht ontwikkelen. Het trekpaard maakte een geslaag de 'doorstart' als recreatiepaard voor menliefhebbers en als werk paard voor ecologische boeren. De vraag naar garelen is daardoor nog steeds groot. gesneden en genaaid leer. Eerst was het een hobby naast z'n dage lijks werk bij De Schelde en later op de fabriek in Sluiskil. Na een opleiding bij een Vlaamse gareel maker kon De Smet het gereed schap van een oude tuigenmaker overnemen en begon hij voor zich zelf. Het ruim honderd jaar oude pand in het stadscentrum ademt van zolder tot kelder 'paard'. Tui gen en tuigjes, bitten, zwepen, bor stels, prachtzadels van de Duitse cavalerie, draagkussens, fraai ver sierde sjerpen voor rond de lende nen van het paard en niet te verge ten tal van garelen. „Het beslag maak ik grotendeels zeifin m'n smederij op de boerderij aan de Binnendijk." Hij staat om vijf uur op, gaat aan de slag in zijn werkplaats in de kel der van het pand, gaat een paar uur later naar huis voor een kop koffie, een boterham en de krant en keert dan terug. „Een gareel kost me zo'n twintig uur werk. 's Morgens vroeg kan ik ongestoord doorwerken. Daarna gooi ik de winkel open en heb ik klanten over de vloer. Altijd leuk. Dat pen sioen? Ach, we zien wel..." Het maken van een gareel is maat werk. Het begint met de balg ofwel het binnenkussen. Dat moet precies op maat zijn om het paard niet in problemen te brengen bij het trek en duwwerk. Het leer daarvoor schaft De Smet aan bij een leer looier in Knesselare.De balg wordt aan de binnenkant gevuld met paar den- of koeienhaar en aan de buiten kant - daar waar de houten spanen worden bevestigd - met roggestro. Op een speciale, loodzware gareel- leest geeft De Smet de gevulde balg de definitieve vorm. Voor hij aan het werk ging, heeft hij bij de klant de maten van het paard opgeno men. Op de leest wordt de balg zo gespannen dat hij precies om de hals en de schouders van het paard past. Het maken en vullen van de balg is een zware klus, die vooral snelheid vergt. Het moet allemaal gebeuren voor het leer droog is. Aan de buitenzijde worden de hou ten spanen, die het gareel moeten verstevigen, in spiegelbeeld aange bracht. De Smet zaagt ze zelf uit es- senhout. Die houtsoort is sterk en taai. Hij brandt ze in het vuur van zijn smederij zwart. Daarna worden de spanen verstevigd met gesmede ijzeren sloten en worden de leren lussen ('treiten') of ijzeren trekha ken aangebracht. Treit is een verbas tering van het Franse trait (trek). HULST - Het Katholiek Vrouwengil de Hulst houdt zaterdag 27 maart een tweedehands kinderkleding- en speelgoedbeurs in het Rode Kruisgebouw aan de Tabakstraat 26 in Hulst. De beurs duurt van van 10 tot 12 uur. Wie spulletjes kwijt wil, kan ze vrijdag 26 maart inleveren. Wel eerst even bellen naar 0114-316627 of 0114-320409. Tip? redactie@pzc.nl Als er in de buurt van zijn woon plaats archeologische opgravingen plaatsvinden, gaat die Middelburger altijd een kijkje nemen. Is het niet voor zijn werk als verslaggever, dan wel voor zijn plezier. Archeologie was ooit zijn grote lief de. Tot de middelbare school roet in het eten gooide. Voor de exacte vak ken haalde hij vette onvoldoendes, met een negatief advies tot gevolg. „Stom dat ik daarnaar heb geluis terd", klaagde hij onlangs. „Elke ar cheoloog zegt dat je die vakken niet nodig hebt."Zijn collega voelde met hem mee, want ook hij wilde eigen lijk archeoloog worden. „Dat zit in de familie, in de aarde wroeten. Mijn broertje wilde stratenmaker worden. Die werkt nu bij Rijkswaterstaat." Dit vieren we van 17 t/m 20 maart 17 ijortiiy op T)e nieuwe cottectie Dames tHoeden, Lederen en im. Lassen, tHeren Letten- ftoeden en iModestojfen. HET STOFFEN HOEDJE Landelijk gezellig Janny Muller Veerslraat 5. 4543 BG Zaamslag. tel. 0115-431783 i' T j - Mm De traditionele garelen verschillen per regio. Een kwestie van andere culturen. Het Zeeuwse gareel ziet er met zwart leer en donker hout so ber en vaak wat somber uit. De Brabantse en Limburgse variant ten daarentegen zijn meestal rijke lijk versierd met koperen beslag en soms zelfs zijn de houten spanen voorzien van uiteinden, die zijn ge zaagd in de vorm van een paarden hoofd. HULST - Basisscholen uit de regio* Hulst maken zich op voor het jaar lijkse schoolvoetbaltoernooi. Woensdag 7 april bijten jongenself tallen op het sportveld van RIA Westdorpe het spits af Dezelfde dag spelen jongenszeventallen een voorronde in Kloosterzande. Een week later (14 april) komen de meisjes zeventallen aan bod in Vogelwaarde en Sas van Gent. Uit beide categorieën plaatsen zich vier teams voor de finale die woensdag 21 april in Kloosterzan de wordt afgewerkt. Van alledrie de categorieën gaan de winnaars naar de Zeeuwse fina les, die later dit schooljaar worden gespeeld. PT-;-.:;. W MEEST GELEZEN 1. Inbraakgolf in Zeeuws-Vlaanderen 2. Bestuurders raken rijbewijs kwijt 3. Man geeft agent een kopstoot STELLING Stem op onze stelling 'sloopfonds voor oude woningen is hard nodig' op www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38