21 zeeland Met minder geld wordt Brandweerduiken veiliger De rover PZC JÊ. dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! Provinciale Staten hebben instellingen die meer dan een ton subsidie ontvangen met 20 procent gekort. Er wordt nu druk overlegd tussen de getroffen instellingen. dinsdag 16 maart 2010 door Marleen Blommaert Ze loopt zelfbewust door het huis. Het huis en de wijde omtrek zijn van haar. Zij regeert. 'Zij' is een drie jaar oude, enigszins on dermaatse, kattin. Een kleine lap jeskat maar mijn meest geduchte jager. Nu het voorjaar slechts in tempe ratuur nog op zich laat wachten maar al voelbaar en zichtbaar is, gaat ze op strooptocht. Meestal nog voor het ontbijt heeft ze haar slag al geslagen. Een lijster op de keukenmat, een rat op het terras of een dikke vette muis, slechts herkenbaar aan het staartje voor de achterdeur. Hoe vol we de kattenbakjes ook doen, haar honger naar prooi is onverzadigbaar. Als de ochtendjacht erop zit, wipt ze driftig heen en weer voor de keukendeur: „Laat me erin!" Niet te negeren. Terwijl de ontbijttafel zich langzaam vult met allerlei lekkers, gaat zij bovenop de hout kachel liggen. De kachel is bedekt met tegeltjes en vormt zo een zeer aangename plek na een kou de ochtendjacht. Bovendien heb COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice- Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NAM) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gast zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie BEZUINIGINGEN je zo het beste uitzicht op de ont bijttafel. Ze monstert de tafel met bijna dichtgeknepen ogen: „Ik?, ik slaap hoor." Of ze geeft zich over aan een uitgebreide wasbeurt. Maar eenmaal in de zoveel tijd is de ochtendstress bij ons huisbe woners dusdanig, dat de tafel niet direct afgeruimd wordt. Even draait iemand zich om, om die map, dat mobieltje of dat briefje ergens te pakken en dan slaat ze toe. Wanneer ik dan de tafel wil afruimen, zie ik rare patronen in het boterkuipje, of een pak kaas op de grond, of alle ontbijtspullen drijvend in een plas melk. Zij heeft het getiktak van mijn schoe nen al gehoord en zit verderop met grote ogen te kijken. De hond staat hulpeloos bij de tafel, de druppels van het blad aflikkend of snuffelend aan de kaas. Zijn oren gaan meteen schuldbewust plat op zijn hoofd: „Oeh baas, dit is fout he?" En zij, het lijkt alsof ze haar pootje optilt en naar hem wijst. Een hond is een schat, maar een kat is.... een kat. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De zoektocht naar nieu we bedrijven en dus ba nen voor Zeeland komt onder druk te staan, omdat ook ontwikkelingsbedrijf Economische Impuls Zeeland flink moet bezuinigen. „De belang rijkste taak is het realiseren van nieuwe arbeidsplaatsen. Die op dracht komt onder druk te staan", zegt directeur Gerbert van der Wal van Economische Impuls Zee land. „Temeer omdat we vaak met projecten op basis van cofinancie ring werken. Dus de bezuiniging van 258.000 euro valt in de prak tijk groter uit. We zetten alles op alles om het budget aan te vullen. We denken aan het nog slimmer gebruik maken van innovatiepro gramma's als Pieken in de Delta en Op Zuid. Ook hebben we een interne vacature niet opgevuld. Dat betekent een bezuiniging van 1 op 10 fte's. We zullen het met het budget moeten doen dat we van de provincie krijgen. De pro vincie wordt zelf flink gekort en het geld moet ergens vandaan ko men." Stichting Het Zeeuwse Land schap weet nog niet waar ze de be zuiniging van ruim 156.000 euro vandaan moet halen. „We zetten nff scenario's op een rij", vertelt Jo- lein Meijers, hoofd communicatie van het Zeeuwse landschap. „Ook zijn we in gesprek met gelieerde in stellingen om te zien of we dingen gezamenlijk kunnen doen." Voor het beheer van het land schap heeft de bezuiniging geen ef fect, aldus Meijers. „Die hectares liggen er en moeten worden be heerd. Dat is een taak die we heb ben gekregen van het Rijk en daar krijgen we ook rijksgeld voor. De laatste jaren is dat aantal hectares gegroeid en de hoeveelheid werk toegenomen. Dus snijden in ba nen ligt niet voor de hand." „Misschien worden de wachtrijen aan de balies langer. En de men sen zullen het gaan merken in de collectie van de Zeeuwse biblio theek", reageert directeur Ton Brandenbarg van de Zeeuwse Bi bliotheek. „Wellicht moeten we als bibliotheken in Zeeland sterker samenwerken." Brandenbarg geeft aan dat de Zeeuwse Bibliotheek een goede naam heeft, ook buiten de provincie. „Dat opent weer deu ren naar bijvoorbeeld landelijke subsidiebronnen. Maar dan is het wel zaak dat de Zeeuwse Biblio theek serieus genomen wordt. Een bezuiniging als deze hebben we nog nooit meegemaakt, niemand." De ZMF is zich al aan het oriënte ren op de koers die de organisatie moet varen. Directeur Tjeu van Invulling bezuinigingen provinciale subsidies aan instellingen De provincie wil instellingen die meer dan een ton subsidie ontvangen, 20 procent korten op die bijdrage. Instelling Subsidie Bezuiniging Zeeuwse Bibliotheek €5.919.100 €1.186.102 Scoop €4.187.600 €839.134 Het Zeeuws Museum €1.827.800 €366.265 Cultureel Erfgoed Zeeland €.1585.600 €317.731 Economische Impuls Zeeland €1.286.800 €257.856 Het Klaverblad Zeeland €1.200.800 €240.623 Het Zeeuws Landschap 778.600 €156.020 Sportzeeland €563.200 €112.857 Landschapsbeheer Zeeland €443.600 €88.891 Adesse (telefonische hulpdienst Zeeland) €439.200 €88.009 Zeeuwse Milieufederatie €399.900 €80.134 Mierlo: „De Zeeuw zal daar niet één op één iets van merken. Maar we zullen wel nieuwe accenten leg gen. We voeren nu een breed pa let aan taken uit en zullen in de toekomst meer moeten focussen." „Wat de Zeeuw van bezuinigin- genop de stichting Landschaps beheer Zeeland gajt merken is moeilijk te zeggen", geeft directeur Foort Minnaard aan. „Het accent zal waarschijnlijk komen te liggen bij onderhoud en minder bij nieu we projecten. Als we minder geld krijgen, kunnen we minder werk uitvoeren en dat heeft ook weer consequenties voor de inzet van vrijwilligers. We zullen wel probe ren te voorkomen dat de Zeeuwse burger er iets van merkt. Als je een paar jaat geen onderhoud pleegt aan het landschap kun je net zo goed met alles stoppen. Dan hoefje niets meer te doen." Dit jaar én volgend jaar kun nen mensen in geestelijke nood nog zonder proble men terecht bij Adesse Zeeland, waar de kindertelefoon en de tele fonische hulpdienst onder vallen. „Wij moeten van de 6 arbeids plaatsen er 1,5 schrappen", zegt di recteur Finus Kuijs. „Dat betekent dat we minder tijd kunnen steken in het begeleiden van vrijwilligers. Het is op dit moment nog moei lijk om te zeggen wat daar de ge volgen van zijn. Er is ons in elk ge val tijd gegund voor de bezuinigin gen." Voor lobbyen bij de politiek is het nu te laat en Kuijs ziet ook geen mogelijkheden om ergens an ders geld vandaan te halen. „Wat moeten we doen? De bank overval len? En we hebben natuurlijk wel gelobbyd, maar daar is op zich niet zoveel uitgekomen. Wel is beslo ten meer samen te werken met de andere organisaties. Als we zo geld kunnen besparen, hoeven we niet te bezuinigen op personeel." „Dat gaat personeel kosten", zegt directeur Ad van de Kreeke van patiëntenorganisatie Het Klaver blad. „Dat zal zeer doen, maar we streven naar natuurlijk verloop. door Marcel Modde MIDDELBURG - Het landelijk Veilig- heidsberaad wil een eenduidige re gelgeving en werkwijze voor brandweerduikteams in Neder land. Dat moet een einde maken aan het ondoorzichtig web van richtlijnen en diverse instanties, juicht de Terneuzense brandweer commandant Jeroen Meijering het voorstel toe. „Er is nu zoveel regelgeving uit ver schillende hoeken (Binnenlandse Zaken, arbeidsinspectie), dat je haast niet weet wat je goed doet en wat niet", zegt Meijering. De venter is volgens hem het ultieme voorbeeld van die kromgroei. Het gemeentebestuur heeft de stekker uit het team getrokken, omdat de arbeidsinspectie had gevraagd om aanvullende diploma's van dui kers. De lokale brandweer werkt met een luchttoevoersysteem van af de kant. Ook Terneuzen is die methodiek aan het beproeven. Dat moet voorkomen dat brandweer- duikers tijdens hun inzet onge merkt door hun luchtvoorraad ra ken. Meijering: „Veiliger kan haast niet, maar volgens de letter van de wet mag het niet. Absurd." De arbeidsinspectie bracht giste ren naar buiten dat de veiligheid bij vrijwel alle korpsen op essentië le punten tekort schiet. De dienst baseert zich op controles in 2008 en 2009. Sinds 2000 raakten acht brandweerduikers serieus in de problemen. Drie kwamen om het leven, onder wie een duiker uit Terneuzen twee jaar geleden. Sindsdien zijn de lesprogramma's en protocollen aangescherpt en af gestemd met de drie andere teams van Vlissingen/Middelburg, Goes en Tholen. Een hercontrole van de arbeidsinspectie vorig jaar kwam de Zeeuwse brandweerduikers op geen enkele negatieve aantekening meer te staan, aldus Meijering. „Als eersten in Nederland. In die zin dienen wij op dit moment lan delijk als voorbeeld." Het Terneuzense duikteam wordt binnen drie maanden weer opera tioneel. Sinds het ongeluk bleef de inzet beperkt tot oefeningen, in af wachting van alle rapportages.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2