zeeland 119 over stoep Havendijk 'Uitstel bouw schouwburg kost ook geld' OCCASION SPEKTAKEL AUTO POPPE VOLKSWAGEN EN AUDI Werkt aan weg duurt halfjaar OVER 3 DAGEN OP ONZE SHOWLOCATIE IN GOES '22? Directeur: 'Dit hou je geen tien jaar vol' dinsdag 16 maart 2010 'Er staan bordjes met 30 erop, maar niemand houdt zich eraan. Dat is ook gevaarlijk voor de werkmensen.' Mevrouw Van Houte, bewoonster Havendijk door Carla van de Merbel De mannen van we genbouwer KWS en onderaannemers werken aan de aan passingen van de Ha vendijk, Punt en Rotterdamsekaai in Middelburg. De wegen worden klaargemaakt om straks, vanaf het eind van het jaar, het verkeer op te vangen dat de stad in- en uitgaat als de nieuwe N57 klaar is. Belang rijkste verandering: de huidige weg over de Havendijk en de Punt wordt een parallelweg en het door gaande verkeer rijdt straks over een nieuwe weg, verder van de huizen vandaan. De bewoners zijn blij dat de auto's niet meer zo dicht langs hun voordeur zullen rij den. Al wordt het nooit meer zo als vroeger, toen de bomen er nog stonden. Tja, die bomen. In december zijn ze gerooid, om plaats te maken voor de nieuwe weg. „Dat was de tweede keer dat ze weg moesten", zegt mevrouw Davidse, die 43 jaar op de Havendijk woont. „De eer ste keer was 38 jaar geleden. Tot die tijd was de Havendijk doodlo pend. Toen werd de Havendijk doorgetrokken en moesten de bo men weg. En nu weer." Er komen bomen voor terug, maar die zullen niet meteen de grootte van de oude exemplaren hebben, verzuch ten ook andere bewoners. Tot eind juli, als de werkzaamhe den voor hun deur klaar zijn, zul len de bewoners van de Havendijk en de Punt nog te maken houden met overlast. De een heeft daar meer last van dan de ander. Me vrouw Van Houte, al meer dan veertig jaar bewoonster van de Ha vendijk, stoort zich er niet zo aan. „De mannen werken netjes, ze rui men alles op." Dat het verkeer tij delijk nóg dichter dan eerst langs haar huis rijdt - omdat voor de deur niet geparkeerd mag worden - is wel 'jammer'. „Er staan bord jes met 30 erop, maar niemand houdt zich eraan. Dat is ook ge vaarlijk voor de werkmensen." Van Houte kijkt uit naar straks: „Ik denk dat het mooi wordt." Mevrouw Geschiere woont ook al lang - vijftig jaar - op de Haven dijk. Zij heeft deze maanden van werkzaamheden wel veel last van het rakelings voor haar huis langs- denderend verkeer. „Het is nu zo'n herrie. Ik word er nerveus De reconstructie van de Havendijk/de Punt begon in december met de kap van de bomen. Half januari is KWS aan het werk gegaan. Eerst is lichtverontreinigde grond gesa neerd, vervolgens is begonnen met de aanleg van een damwand op het talud langs het water. Deze 210 meter lange stalen wand moet de druk opvangen die straks ont staat als het verkeer over de nieu we weg rijdt. Bij roeivereniging De Honte is de vlonderconstructie aangepast en zijn er vlonders en roosters bijgemaakt. De fundering van de nieuwe weg is aangelegd. Deze wordt nu gebruikt voor bouwverkeer. Verder is een nieuw fietspad aangelegd voor de drukke rij op de Rotterdamsekaai en is de bushalte van daar verplaatst naar de Nederstraat. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de damwand. Deze wordt later voorzien van een be tonnen voorzetwand en die weer van een gemetselde stenen muur. Verder wordt op dit moment ge werkt aan de aanleg van een fiets pad bij het benzinestation op de Rotterdamsekaai. De komende maanden worden de nieuwe weg en de overige nieuwe voet- en fiets paden aangelegd. De nieuwe weg komt aan de waterzijde van de Ha vendijk en de Punt, parallel aan de huidige weg. Bij de Nederstraat Stenen en asfalt Het werk aan Havendijk/Punt is be gonnen in december met de kap van de bomen en duurt naar ver wachting tot eind juli; 45.000 stenen gaan er in de twee meter hoge muur die de nieuwe stalen damwand vanaf het voetpad en het water een aantrekkelijk aan gezicht moet gaan geven; 440 vierkante meter houten vlon ders en roosters zijn aangelegd voor roeivereniging De Honte; 4500 vierkante meter is de opper vlakte straat die wordt aangepast; 5.000 ton puin en 5.000 ton zand ligt in de fundering van de nieuwe weg; 2.000 ton asfalt komt erop; 165 meter is h£t geluidsscherm. '/w O/ I INBRAAKBEVEILIGING I BRANDBEVEILIGING I CAMERABEWAKING ""erkend ^erkend BORG Beveiligingsbedrijf Branddelecliebedtijl I MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE I ALARMOPVOLGING Lewestraat 43 Goes/Kloetinge Tel.: 0113-213720 E-mail: info@coitjnbv.nl Internet: www.coiijnbv.nl J WffiCTIHMBBHW—WW van. Ik weet niet of ik het volhoud hier." Ze vreest voor het vele ver keer dat voorspeld is als de N57 klaar is. „Vreselijk-, zoveel auto's. Als er steeds van die grote kisten van bevoorradingsauto's langsko men, stort het hier nog in. Ik heb nu al scheuren in m'n muur." Andere bewoners van de Haven dijk hebben zo hun twijfels bij de voorspelde verkeersbewegingen. Davidse: „Een grote stroom ver keer? Verkeer dat de stad in moet, zal niet voor deze weg kiezen. Bij de Dam loop je vast omdat je daar niet kan parkeren." Mevrouw Schets woont in het huis aan de Havendijk waar ze 85 jaar geleden werd geboren. Van de werkzaamheden heeft ze nu geen last. „Toen ze met de damwanden bezig waren wel. Heel m'n huis trilde. Alle schilderijen hingen scheef Maar ik snap dat het moet gebeuren. Straks zal het heerlijk zijn. Ik denk dat we erop vooruit gaan." De dames Davidse, Schets en Van Houte zijn in ieder geval niet van plan om, als het niet nodig is, hun geliefde stek aan de Havendijk te verlaten. Ze blijven er wonen 'zo lang als mogelijk is'. door Theo Giele sluit-ie aan op de Rotterdamse kaai. De huidige weg langs Haven dijk en Punt wordt parallelweg. Tussen huidige en nieuwe weg komt een strook met parkeerplaat sen en bomen. Onderlangs de nieuwe weg, langs het water, komt een voetpad. Om de hoek bij de Havendijk, langs het deel van de Oostperkweg dat grenst aan de wo ningen, komt een geluidsscherm. Volgens projectleider Harm ten Klooster van de gemeente Middel burg worden binnenkort Haven dijk en Punt voor enkele weken af gesloten voor doorgaand verkeer. Verkeer naar de Oostperkweg op Ramsburg wordt dan omgeleid via de rotonde bij de Nassaulaan en de nieuwe Krooneveldweg. Van el ke maatregel of verandering wor den de bewoners per brief op de hoogte gesteld. Omwonenden en andere geïnteresseer den kunnen elke woensdag tussen 15.00 en 16.00 uur terecht in de keet van KWS op het terreintje om de hoek van de Havendijk. Projectleider Johan Karelse en hoofduitvoerder Harry Men- ke van KWS kunnen dan een toelich ting geven op het werk. MIDDELBURG - Uitstel, laat staan af stel, van de bouw van een nieuwe schouwburg in Middelburg heeft een prijs. Het later bouwen van het nieuwe theater op het Molen water is door verschillende politie ke partijen genoemd als mogelijke bezuinigingsmaatregel. Schouwburg-directeur Peter de Neef zegt dat jaren uitstel betekent dat er opnieuw kosten gemaakt moeten worden om de oude schouwburg aan te passen. Drie jaar geleden werd de schouwburg voor 2,5 miljoen euro opgeknapt. „Voor het beschikbare geld is goed werk geleverd. Maar het is niet duurzaam", aldus De Neef Zo is vloerbedekking gebruikt in plaats van duurzame materialen als hout of steen en ook bij de aanschaf van stoelen is uitgegaan van een beperkte gebruiksduur. „En dan zwijg ik over de energieverspilling. We hebben enkel glas en dunne muren." Als het over warmte gaat is het gebouw 'zo lek als een mand je'. „Dit hou je geen tien jaar vol", aldus De Neef De schouwburgdi recteur hoopt dat het nieuwe colle ge van burgemeester en wethou ders doorgaat op de ingeslagen weg: de bouw van een theater in een stadspark aan het Molenwater. Deze week zetten de politieke par tijen de onderhandelingen over de vorming van een nieuw dagelijks gemeentebestuur voort. PvdA, CDA en LPM hebben vastgesteld dat zij voldoende vertrouwen in el kaar hebben om samen op zoek te gaan naar een vierde partner. GroenLinks en SP zijn uitgespro ken tegen nieuwbouw op het Mo lenwater. De LPM heeft zich voor de verkie zingen nadrukkelijk uitgesproken voor uitstel van de bouw van het theater en het op een laag pitje zet ten van de voorbereidingen. Dat geldt ook voor de SGP en de Chris tenunie. Die laatste partij verklaar de vorige week nog dat de nieuwe schouwburg op de plaats van de oude moet komen en niet midden in het park. PvdA-fractievoorzitter Peter de Doelder tenslotte zei afge lopen donderdag dat als het bij de bezuinigingen een kwestie is van stenen of mensen zijn partij kiest voor mensen. Bij de verbouwing van de schouwburg is uitgegaan van een beperkte levens duur. Daarbij is bij de keuze van de materialen, zoals de stoelen, rekeningen gehouden. archieffoto Lex de Meester Bedrijfswagens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21