Juweeltje van Judith Herzberg ultuur E13 Dat Bert bij ons werkt is goed voor hem én voor ons. agenda Selectie finale voor Eastman Muziekprijs dinsdag 16 maart 2010 Volg de PZC op Twitter: twitter, com/pzcredactie SOLO-VOORSTELLING Olga Zuiderhoek met De Caracal door Ton Ouwehand Een caracal is een katachtig roofdier. Maar wat voor rol het beest in het gelijk namige toneelstuk speelt? Olga Zuiderhoek kan er ook wei nig meer van zeggen dan dat het in elk geval een mooi woord is. Zij staat met de solo-voorstelling De Caracal morgenavond in het Arse naaltheater in Vlissingen. Zuiderhoek speelt een vrouw die de hele avond aan de telefoon zit. Ze wordt gebeld. Ze belt zelf Ze wacht op een telefoontje. Wat haar verschillende gesprekpartners zeggen, moet de toeschouwer aflei den uit de reacties van het persona ge. En zo ontvouwt zich ook lang zaam het verhaal. „iedereen kent het wel: iemand zit te telefoneren. Je wordt nieuwsgie rig naar wat er aan de andere kant van de lijn wordt gezegd. En dan bedoel ik niet onbekenden die in de tram of de trein staan te bellen. Nee, mensen die je kent. Die je hoort zeggen: '|a dat zal ik doen. Dat beloof ik'. Dan wil je toch we ten wat er wordt beloofd?", aldus Zuiderhoek (1946). Ze heeft het stuk ooit, een kleine twintig jaar geleden gezien, gespeeld door Mar- jon Brandsma, voor wie Judith Herzberg het stuk destijds schreef „Ik vond het heel goed, wilde het zelf ook graag spelen." Dat gebeur de veel later toen ze documentaire maker en regisseur Michiel van Erp ontmoette. Toen hij voorstel de samen een voorstelling te ma ken, kwamen ze op De Caracal. Ze ven jaar terug stonden ze daarmee in Klein Bellevue in Amsterdam. „Goede recensies, we waren snel uitverkocht. We wilden een ver volg, met de voorstelling het land in. Maar een kleine-zaalproductie is niet rendabel." Dat het er nu toch van komt, heeft - met een omweg - te maken met het succes van Who's Afraid of Vir ginia Woolf dat ze samen speelde met onder meer Porgy Franssen. „We kregen de vraag of we het een paar maal in Carré wilden spelen. Olga Zuiderhoek in de solo-voorstelling De Caracal, een toneelbewerking van het gelijknamige boek van Judith Herzberg. foto Ben van Duin Ik piekerde er niet over. Dan zit je met geluidsversterking. Moeten er vier karakters uitversterkt worden. Het kost weken om dat goed in ba lans te krijgen. Toen we daarover spraken, riep iemand dat De Cara cal veel gemakkelijker in Carré te spelen was. Dan zat je tenslotte maar naar één personage te kijken. Toen dacht ik: natuurlijk, met De Caracal naar grote of middenzaal." Voor de nieuwe versie kwamen er bewegende beelden bij, gemaakt door regisseur Michiel van Erp. Van Judith Herzberg had ze snel toestemming. Ze vindt dat men sen hun gang moeten kunnen gaan met wat ze heeft geschreven. Voor de muziek putte Zuiderhoek uit het oeuvre van haar partner Willem Breuker. „Willem heeft zich er zelf niet mee bemoeid. Ik moest maar kijken wat ik gebruik te, hij vond het best." Zuiderhoek is in Assen geboren. „Mijn vader was dokter, maar hij wilde geen huisarts worden. Daar om ging hij de lepra bestrijden in Indonesië. Maar mijn moeder vond toch dat de meisjes in Neder land naar school moesten. Mijn va der bleef daar. Ze zijn kort na de oorlog gescheiden. Ik heb een leu ke jeugd gehad in Assen, maar ik ben gewoon een stadsmens. Ik had last van het fatsoen in zo'n klein provinciestadje. Ik wilde niet anders zijn dan de anderen, maar dat was ik wel, omdat ik zonder va der opgroeide. Ik werd erom uitge scholden op de lagere school. Ter wijl ik er zelfhelemaal geen last van had. Het was heel gezellig bij ons thuis. Maar ik wilde naar het anonieme van de grote stad. Ik wist altijd wel dat ik bij het toneel wilde, maar in de eerste plaats naar Amsterdam. Ik realiseerde me dat je afgewezen kon worden, maar dan zou ik het niet in Arn hem of Maastricht proberen. Dan zou ik iets met kostuums gaan doen, als het maar in Amsterdam was." Zuiderhoek is niet alleen to neelactrice, ze werkt ook graag mee aan films en tv-series. „De af wisseling vind ik leuk. Het is grap pig dat een film de bioscoop in gaat en je er verder niet meer naar om hoeft te kijken. Althans, dat was leuk bij Abel van Warmer dam. Dat was een succes. Maar voor hetzelfde geld sta je in een film die je niet interesseert of die niet is gelukt. Dan kun je daar niets meer aandoen. Bij toneel ben je dan nog in de gelegenheid door te werken tot het in elk geval een beetje de moeite waard is." Woensdag 17 maart, Arsenaaltheater Vlissingen, 20.15 uur. Meer agenda op onze website. OP PAD Schouwen Duiveland Open oefenavond brandweerin Haamste de, Oosterland en Renesse, 19.00 uur Zierikzee Literaire avond met journaliste-schrijfster Conny Braam. FiZi, 20.00 uur. Open oefenavond brandweer, 19 uur. PODIUM Goes Scapino Ballet presenteert nieuwe stuk ken van Marco Goecke en Coerg Reischl. De Mythe, 20.00 uur Vlissingen Muziektheatervoorstelling van Louis van Beek over het leven van Mathilde Willink. Arsenaaltheater, 20.00 uur. FILMS GOES 't Beest, Nothing personal: 20.30 uur; Merral, Alice in Wonderland (ov): 20 u.; Dear John: 20 u.; Valentine's day: 20 u.; MIDDELBURG Schuttershof, A serious man: 20.00 uur; OOSTBURG Ledeltheater, Partir: 20.00 uur TERNEUZEN View, Alice in Wonderland:1-9 en 21 u.; Wolfman: 21.15 u; Dear John: 19 u.; Spy next door: 19.15 u.; Chloe: 21.15 u.; VLISSINGEN CineCity, The road: 14, 19.30 uur; Alice in W'land (3D ov): 16.15, 19.15, 21.45 u.; Alice in W. (3D nl): 13.45 u.; Avatar: 16.15, 20.15 u.; Bad L'tenant: 16.15, 21.45 u.; Chloe: 14 en 22 u.; Dear John: 16.30, 19.15, 21.45 u.; Cangsterboys: 16.45 u.; Het regent gehaktballen: 14 u; lep!: 13.45 u; Percy Jackson: 14 uur; Shut ter island: 15.45, 18.45, 21.45 uur; Book of Eli: 16.30,19.15 en 22 uur; The lovely bones: 19 u.; Valentine's day: 13.45 uur.' MOOISTE POSTER PZC en Zeeuwse Bibliotheek zoeken de mooiste poster van 2009. Stem ook op: www.pzc.nl/wehangen. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Uit de veertig deel nemers aan de presentaties voor de Eastman Muziekprijs voor de Zeeuwse jeugd zijn inmiddels de kandidaten voor de finale geselec teerd. Deze finale wordt gehouden de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg op zaterdag 27 maart. De finalisten zijn: In de categorie A (tot en met 15 jaar): Martijn Wijsman, piano; Leon Westerweel, hobo en Mir jam van der Ploeg, piano. In de ca tegorie B (16 t/m 19 jaar): Femke Nijsse, harp; Ianthe Piscaer, piano en Nathalie Verburg, klarinet De professionele jury tijdens de fi nale bestaat uit: Willem Smit, di recteur Zeeuwse Muziekschool; Christian Blaha, componist en toetsenist; Willem Kniknie, direc teur Muziekpodium Zeeland; Rob van der Meule, zangleraar en Els Millenaar, lid van Het Zeeuws Or kest. wajongwerkt.nl Door zijn psychische beperking raakt Bert snel het overzicht kwijt. Maar binnen de relatief kleine afdeling Geveltechniek van Kolf Molijn heeft hij daar minder last van. Bert Voogd doet er dan ook met veel plezier zijn werk. En zijn werkgever Gerd Weijs krijgt een forse premie korting omdat hij Bert in dienst heeft. Een echte win-winsituatie dus voor allebei. UWV WERKbedrijf helpt mensen met een arbeidshandicap en bedrijven om elkaar te vinden. Door advies, matching en begeleiding in nauwe samen werking met re-integratiebedrijven. En door financiële ondersteuning op grond van de gunstige regelingen die de overheid daarvoor heeft ingesteld. Wilt u daar meer over weten? Kijk dan op wajongwerkt.nl, of bel UWV Telefoon Werkgevers 0900-9295 (lokaal tarief). UWV werken aan perspectief KOLF C MOLIJN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13