Witte Huis hekelt Israël 8 Diplomatie Obama is te subtiel voor botte Netanyahu Busreis Duitsland, Polen en Tsjechië PZC maandag 15 maart 2010 OOST-JERUZALEM Ruzie tussen Verenigde Staten en Israël over Joodse woningbouw nog niet bijgelegd De belediging van Joe Biden is bijzaak. Waar het in de huidige crisis tussen de VS en Israël om gaat, is de door lopende kolonisatie van Ara bische delen van Jeruzalem. Het doel van de Israëli sche kolonisatie van be zet Jeruzalem is een de ling van de stad onmo gelijk te maken. Sinds 1967 hebben zich in Oost-Jeruzalem al 250.000 Israëliërs gevestigd, meer dan het totale aantal Arabische inwoners. Dat alles gebeurt in strijd met het internationale recht en onder de neus van de internationale ge meenschap. Het gaat steeds weer vergezeld van de mededeling dat Israël evenveel recht heeft te bou wen in zijn 'eeuwige en ondeelba re hoofdstad' als in Tel Aviv of Hai fa. De rest van de wereld laat het doorgaans bij obligate protesten, waaruit een regering als die van ACHTERGROND door Ad Bloemendaal Netanyahu afleidt dat ze onge stoord kan doorgaan. Vandaar de 'verbazing' nu de Amerikanen een keer van zich afbijten. President Obama heeft alle reden kwaad te zijn. Hij eiste van Israël een volledige stopzetting van de bouw in bezet gebied, maar kwam daarop terug toen Netanyahu hem vertelde dat zo'n bekendmaking hem zijn regering en zijn politieke toekomst zou kosten. Met heel veel moeite lukte het de Amerikanen de Palestijnen toch richting onderhandelingstafel te krijgen. Obama had minstens ge hoopt op matiging aan Israëlische kant. Maar de botte Netanyahu leg de de Amerikaanse toegevendheid uit als groen licht voor nieuwe Benjamin Netanyahu foto AP bouw in Jeruzalem. Het Ameri kaanse diplomatieke spel bleek te subtiel. Tegen het eind van de maand is Netanyahu in Washington de gast van Aipac, de sterke Israël-lobby. Als hij in de Amerikaanse hoofd stad ook hoge Amerikaanse rege ringsvertegenwoordigers wil ont moeten, zal hij voor die tijd een uitweg uit de crisis moeten beden ken. Clinton heeft hem duidelijk gemaakt dat hij aan zet is. De Ame rikanen verwachten een niet mis te verstaan gebaar, dat het in ge vaar gebrachte vredesoverleg kan redden. Netanyahu zal daarbij moeten schipperen tussen het be houd van zijn rechtse coalitie en goede relaties met Washington. Adviseur van Obama noemt aankondiging nieuwbouw in Jeruzalem een 'belediging'. Netanyahu poogt crisis met VS te sussen. Israëlisch onderzoek naar tijd stip aankondiging bouw in Jeruzalem, verfoeien WASHINGTON/JERUZALEM - De Amerikaanse regering heeft giste ren opnieuw uitgehaald naar Is raël. Nadat eerder al minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clin ton ongewoon fel tekeer was ge gaan tegen Israël, was het gisteren de beurt aan David Axelrod, de be langrijkste politiek adviseur van president Barack Obama. In het NBC-programma Meet the Press noemde Axelrod de aankon diging vorige week tijdens het be zoek van de Amerikaanse vicepre- sident Joe Biden om 1600 apparte menten voor Joodse kolonisten te bouwen in bezet Oost-Jeruzalem, een 'belediging'. Hij zei verder dat de mededeling de 'zeer prille pogingen om vrede in de regio te brengen ondermijn den'. Axelrod repte over een 'scha delijk' incident dat 'niet had mo gen plaatsvinden'. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gisteren gepro beerd de diplomatieke ruzie met Washington te sussen. „Ik stel voor dat we ons niet laten meesle pen en dat we kalmeren. We we ten hoe we rustig, verantwoord en serieus met zulke situaties moeten omgaan", zei Netanyahu gisteren voorafgaand aan het wekelijkse ka binetsberaad. De kritiek van Washington, door gaans Israëls trouwste bondge noot, is hard aangekomen in Is raël. De regering in Jeruzalem gaat onderzoeken waarom de nieuw bouw in Oost-Jeruzalem uitgere kend tijdens het bezoek van Biden naar buiten kwam. Biden veroor deelde de bouwplannen scherp. Het excuus van Netanyahu donder dag dat het allemaal neerkwam op een bureaucratische blunder, maakte weinig indruk op Biden en al helemaal niet op Clinton. „Netanyahu is als regeringsleider verantwoordelijk", zei de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, alvorens de Israëlische pre mier in een 43 minuten durend te lefoongesprek de oren te wassen. 10-daagse busreis-incl. hotels, 9x ontbijt, 5x diner en excursies v.a. 599,-! Maak tijdens deze rondreis kennis met werelderfgoed en monumentale steden! We bezoeken het beeldschone Berlijn, de culturele steden Poznan en Wroclaw en het adembenemend mooie Krakau met haar 6000 historische gebouwen en monumenten. Nadat we de wonderen van de Tsjechische hoofdstad Praag hebben ontdekt vervolgen we onze route naar het indrukwekkende Dresden met haar fascinerende gebouwen, bijzondere kunstcollecties en indrukwekkende geschiedenis! Normaal boekt u deze heerlijke 10-daagse busreis, inclusief verblijf in comfor tabele hotels, 9 x ontbijt, 5 x diner en excursies, al vanaf slechts 599,- p.p.! Maar als u nu boekt met de actiecode WEG40004, krijgt u 40,- korting bij 2 personen... Dagprogramma: Dag 1: via diverse opstapplaatsen in uw regio rijden we naar Berlijn. Dag 2: vandaag maken we tijdens een stadstour kennis met alle hoogtepunten van Berlijn. We brengen o.a. een bezoek aan de voormalige Muur, Kurfürstendamm, de Gedachtniskir- che, de Alexanderplatz en de Brandenburger Tor. Dag 3: we vervolgen onze reis naar de Poolse stad Poznan aan de Warta rivier. In het prachtige historische centrum vindt u o.a. het oude marktplein en renaissancistische stadhuis. Dag 4: we rijden naar Wroclaw. Circa 70 procent van de histo rische gebouwen die tijdens de Tweede Wereldoorlog werden verwoest zijn gerestaureerd of opnieuw opgebouwd. Beziens waardig zijn o.a. het gotische raadhuis, de patriciërshuizen op het marktplein en diverse gotische kerken. Dag 5: op naar Krakau, één van de mooiste steden van Polen! Dag 6: vandaag gaan we de stad Krakau verkennen. U zult beslist onder de indruk raken van deze middeleeuwse stad met haar prachtige marktplein, de Raadhuistoren, de gotische www.pzc.ni/webwinkel categorie reizen rondreizen Mariakerk en de kathedraal op de heuvel Wawel. Dag 7: door het afwisselende Poolse en Tsjechische land schap rijden we naar de prachtige stad Praag, voor 2 over nachtingen. Dag 8: vandaag gaan we op verkenningstocht door de Gouden Stad Praag, Een aanrader is de Praagse Burcht. Dit burcht complex bestaat uit binnenhoven, fonteinen, de beroemde St. Vituskathedraal, het Koningspaleis en het Gouden Straatje. Dag 9: vanuit Praag rijden we via het historische Dresden, met o.a. de Frauenkirche, de Semper Opera en het Zwinger Paleis, naar Gera voor de laatste overnachting. Dag 10: na het ontbijt rijden we terug naar Nederland. Vertrekdata LR 39.032 op vr. van 14/5 t/m 10/9 Adviesprijs* vanaf 599,- Lezersprijs* vanaf €579,- Prijzen zijn per persoon, op basis van 2 personen. Inclusief: reis per Comfort Class bus, ervaren chauffeur/reisleider, verblijf in comfortabele hotels in of in de omgeving van de genoemde steden, 9 x ontbijt, 5 x diner (geen diner in Praag en Berlijn), beschreven excursieprogramma en afscheidskoffietafel. Exclusief: niet genoemde maaltijden, facultatieve excursies en entreegelden, fooien, verplichte stadsgidsen, bijdrage Calamiteiten fonds 2,50 per boeking van max. 9 personen, reis- en annuleringsver zekering en reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Meer informatie en boeken Ga naar onze webwinkel of bel met KRAS.NL telefoonnr.: 0900-9697 0,15 pm) o.v.v. reisnummer LR 39.032 en actiecode WEG40004 S3 KRAS hém waarom zou ie meer bel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8