bij opening in Bahrein Hockeyers knokken zich terug 'voor Guus' Verheijen haalt uit bij eigen afscheid Smeekens wint weer so 29 maandag 15 maart 2010 „Er is geen betere manier om een relatie te beginnen. Ik rijd voor het beste team van de wereld." Fernando Alonso Michael Schumacher blaast uit na zijn rentree in de Formule 1. foto Jens Buettner/EPA door Hans Leber BAHREIN - De Formule 1 kleurde gisteren weer Ferrari-rood. Met een onbedreigde één-twee deed de Italiaanse renstal wat zij in 2004 (Schumacher/Barrichello) en 2008 (Massa/Raikkönen) ook deed in de woestijn van Bahrein: een dubbelslag slaan. Fernando Al- onso's debuut bij Ferrari was per fect, Felipe Massa werd tweede. De teruggekeerde Michael Schuma cher (Mercedes) eindigde als zes de. Tot ver over de helft van de race zag het er naar uit dat Sebastian Vettel (Red Bull Racing) onbe dreigd naar de overwinning zou rij den. Maar het 22-jarige Duitse ta lent schreeuwde plots met emotie in zijn stem over de teamradio: „Ik verlies kracht, ik verlies kracht, kunnen jullie me helpen?" Dat konden de monteurs niet, zijn uitlaat was defect. En dus reden de Ferrari's met groot gemak langs Vettel, die er uit eindelijk nog wel in slaagde de vierde plek vast te houden. Voor Alonso, de wereldkampioen van 2005 en 2006, kon het niet mooier. „Ik ben terug op het po dium en dat voelt geweldig." Een jaar geleden zag Ferrari met le de ogen hoe het team van Brawn GP door een dubbele diffuser de ene na de andere race won en ei genlijk in één seizoenshelft met Jenson Button de wereldtitel vero verde. Flalverwege de vorige jaargang lie ten ze bij Ferrari zelfs de boel de boel. Er hoefde niet meer op over winningen te worden gerekend, luidde het in een verklaring; de energie zou verder in de auto voor 2010 worden gestopt. Dat is dus gelukt. In een race waar alle teams met één stop werkten, mede doordat er niet meer bijge tankt mocht worden, reden de Fer rari's na het inhalen van Vettel rus tig naar de finish. Hoe anders was dat bij de meest spraakmakende herintreder ooit, Michael Schumacher. De 41-jarige Duitser liet eerder dit jaar al eens weten dat de Mercedes nog geen snelheid heeft om races te win nen, wat toen een dag later door de teamleiding (en hemzelf) werd gecorrigeerd. Maar feit blijft dat het voormalige Brawn GP, nu dus Mercedes, vorig seizoen niet meer heerste vanaf het moment dat ook andere teams over de dubbele diffuser beschik ten. Schumachers zesde plaats was daarom redelijk. Pijnlijker voor hem was de plek achter teamge noot Nico Rosberg. Die maakte zijn voornemen waar om het Schu macher zo moeilijk mogelijk te ma ken. „De eerste die ik kan verslaan, is Michael", kondigde Rosberg (22) al eens aan. Schumacher zelf, de zevenvoudig wereldkampioen, was vóór de race al open: „Ik heb alleen maar onder winterse omstandigheden getest, nu in de /.omeromstandighedcn moet ik weer wennen." De Duitser reed verder een solide race op het circuit van Bahrèin, waar inhalen amper mogelijk bleek en de race verder ook weinig hoogtepunten opleverde. Van de nieuwe teams haalden al leen de beide Lotussen de eind streep. Maar met de snelle Ferrari van Alonso en een Schumacher die de komende maanden alleen maar sneller zal worden met zijn Mercedes, belooft het vooraan in het veld een zeer interessant jaar in de Formule 1 te worden. HEERENVEEN - Carl Verheijen vindt dat Nederland bij de Olympische Spelen een gouden medaille op de ploegachtervolging heeft gemist door slecht beleid. Dat zei hij bij de wereldbekerfinale in Heeren veen, waar hij afscheid nam als schaatser. Verheijen noemde het selectiebe leid in de aanloop naar de Spelen als belangrijke reden voor het uit blijven van succes op de achtervol ging, waar de favoriete Oran je-equipe 'slechts' brons pakte. Eind januari, bij het tweede olym pische kwalificatietoernooi, plaats te Jan Blokhuijsen zich op de 5 ki lometer als laatste voor Vancouver. De rijder van VPZ versloeg Verhei jen en Wouter Olde Heuvel, waar door het beoogde team voor de achtervolging er opeens heel an ders uit kwam te zien. De ploeg be stond in Vancouver uit Sven Kra mer, Mark Tuitert, Simon Kuipers en Blokhuijsen. „Een totaal nieuwe combinatie", al dus Verheijen. „Dat mag nooit. De jongens konden pas een kleine week voor de achtervolging se rieus met elkaar trainen. Die perio de is natuurlijk niet genoeg om aan elkaar te wennen. Er is niet goed naartoe gewerkt, dat was voor iedereen duidelijk." Verheijen denkt dat hij een grote rol had kunnen spelen op de ploegachtervolging in Canada. De HEERENVEEN - Jan Smeekens heeft zaterdag bij de wereldbekerfinale in Heerenveen de 500 meter ge wonnen. De Nederlandse schaat ser zette in Thialf een tijd neer van 35,05 seconden. Landgenoot Ronald Mulder eindigde in 35,19 als tweede, voor de Japanner Akio Ohta: 35,35- Het was voor Smeekens zijn vier de wereldbekerzege op rij op de 500 meter. Vrijdag was hij ook al de snelste, net als vorig weekeinde in Erfurt, toen hij eveneens twee maal won. Smeekens eindigde in de eind- geboren Hagenaar greep in de aan loop naar de Spelen echter net naast een individueel startbewijs, zodat hij ook niet in het Oran je-team mocht plaatsnemen. Bij het eerste kwalificatietoernooi reed hij een goede 5 kilometer, maar was Bob de Jong net wat sneller. Op de 10 kilometer troef den De Jong en Arjen van der Kieft hem af Verheijen kwam in januari bij het OKTII ook tekort. Ploeggenoot Sven Kramer wilde, om het team te versterken, zijn olympisch startbewijs op de 1500 meter afstaan aan Verheijen. Dat plan bespraken de twee in januari na het EK allround. Zo ver kwam het echter niet. „Met mijn erva ring, of de ervaring van Erben Wennemars, waren we een stuk verder gekomen." De schaatser Carl Verheijen stond 21 keer op het podium bij een in ternationaal toernooi, 22 keer op nationaal niveau. Vijf keer was hij wereldkampioen. De eerste keer, in 2001 op de tien kilometer, staat bovenaan zijn lijst met hoogtepunten. Ook Renate Groenewold en Je remy Wotherspoon sloten hun loopbaan af in Thialf Wother spoon zag zijn laatste race verpest worden door een bacteriële infec tie in een wondje in zijn lies en zwaaide het publiek gisteren toe vanaf het middenterrein. stand van de wereldbeker op de tweede plaats. De rijder van Con trol moest alleen de Amerikaan Tucker Fredricks, met 788 punten, voor zich dulden. Smeekens ein digde met een totaal van 742 pun ten. Shani Davis won gisteren de 1000 meter. De Amerikaanse schaatser noteerde in Thialf een tijd van 1.08,89. Davis was al zeker van de eindzege in het wereldbekerklasse ment. Stefan Groothuis eindigde in 1.09,07 als tweede, voor landge noot Mark Tuitert: 1.09,13. Simon Kuipers werd vierde in 1.09,32. door Noor Tonkens NEW DELHI - Tijdens de medaillece remonie, nadat Australië in de der de achtereenvolgende WK-finale tegen Duitsland eindelijk wereld kampioen was geworden, liet Guus Vogels zijn blik een paar keer vallen op de wereldbeker. Van alle spelers op het podium stond hij er het dichtst bij, maar ook bij zijn laatste poging mocht hij de trofee niet optillen. In gedachten verzonken staarde hij langdurig naar de beker die hij nooit won en ook nooit meer zal winnen. Vogels was op voorspraak van de hele ploeg bij zijn laatste wedstrijd als international aanvoerder van het Nederlands elftal. Na afloop werd hij niet alleen uitgeroepen tot beste keeper van dit WK, maar zelfs tot speler van het toernooi. Hoewel de 34-jarige Vogels het he le toernooi uitstekend keepte, was dat laatste misschien wat veel eer. Het was eigenlijk meer een oeuvre- prijs, want ook Vogels zelf wist dat het nóg beter had gemoeten. „Ik laat er uiteindelijk één te veel door", zei hij nadat Nederland in de laatste groepswedstrijd met 2-1 had verloren van Zuid-Korea en daardoor in de kruisfinale Austra lië trof in plaats van Engeland. Als Oranje in de halve finale tegen de Engelsen had gespeeld, had er mis schien nog een finale in gezeten, tegen Australië was dat te hoog ge grepen. Na één helft in de strijd om het brons tegen Engeland leek het er zaterdag op dat het Vogels zelfs niet gegund was om met een me daille afscheid te nemen. Een ploe terend Nederlands elftal had het zwaar in de bloedhitte van New Delhi en stond na 35 minuten met 3-1 achter. In de rust maakten de spelers el- doen. In de tweede helft ver scheen een andere ploeg op het veld, een ploeg met een missie. Na rust maakte Taekema de aan sluitingstreffer uit een strafcorner en scoorde Klaas Vermeulen na een fijne solo via een Engelse stick. Rogier Hofman maakte drie minuten voor tijd de winnende treffer. Na het laatste fluitsignaal rende de complete ploeg en bege leiding de Nederlandse cirkel in, waar Vogels zijn tranen niet meer kon bedwingen. Het was geen we reldtitel, maar zijn ploeg had voor hem geknokt. „Al voor de wedstrijd hadden we allemaal het gevoel dat de laatste wedstrijd van Guus gewonnen moest worden", zei Teun de Nooijer na afloop. „We liepen in de eerste helft behoorlijk wat scha de op, maar niet zo veel dat we niet meer konden terugknokken. En dat hebben we gedaan." Guus Vogels (rechts) en Teun de Nooijer vieren brons, foto Koen Suyk/ANP kaar in de Nederlandse kleedka- duidelijk dat er toch echt niet ver- mer volgens Taeke Taekema 'in loren mocht worden. wat minder nette bewoordingen' Dat konden ze Vogels niet aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55