41 binnenland FNV in de bres voor personeel NS Luie SP moet weer gaan 'Misbruik internaat al in 1967 bekend' TO@s Ugandese ex-minister krijgt Geuzenpenning SP-fractievoorzitter Roemer grijpt de wisseling van PvdA-lei- der aan om te pleiten voor meer samenwerking op links. De PvdA doet het goed in de peilingen. Wilders onwel geworden door 'vermoeidheid' maandag 15 maart 2010 door Hans Gertsen den haag - FNV Bondgenoten her vat de strijd tegen de verhoging van de AOW-leeftijd. Binnenkort verspreidt de bond een pamflet on der de 7500 leden bij de Neder landse Spoorwegen en aanverwan te spoorbedrijven. De boodschap: de verhoging van de AOW-leeftijd naar 67 is ronduit slecht en zorgt voor grote problemen. Volgens bestuurder Roel Berghuis wordt de verhoging van de AOW-leeftijd 'een drama' voor de NS. „Het probleem is dat veel werknemers nu al de grootste moeite hebben om op een gezon de manier hun pensioen te halen. Machinisten en conducteurs heb ben een zware psychische belas ting door zelfmoorden en agressie ve passagiers. Daar komen onregel matige werktijden bij, schuddende treinen (die een zware belasting vormen voor spieren en gewrich ten) en een hoge werkdruk." De manier waarop het kabinet mensen met zware beroepen wil de ontzien, door werkgevers te ver plichten hen na maximaal dertig jaar minder belastend werk aan te bieden, kan volgens Berghuis niet werken. En al helemaal niet bij een bedrijf als de NS. „%Er zijn ge woonweg geen alternatieve werk zaamheden voor duizenden men sen te vinden." Wanneer de verhoging van de AOW-leeftijd met steun van een Kamermeerderheid wordt doorge zet, zullen werknemers van de vak bond eisen dat de schade zoveel mogelijk wordt beperkt, verwacht Berghuis. Als het kabinet ook de fiscale ruim te om extra aanvullend pensioen op te bouwen ter compensatie van het gemis aan AOW gaat blokke ren, rest de FNV maar één moge lijkheid. „Dan gaan we proberen de schade te beperken via aanvul lende levensloopregelingen. We gaan dat inbrengen bij de nieuwe cao-onderhandelingen die dit na jaar van start gaan. Dan gaat de di rectie van de NS zeker piepen, want zoiets gaat het bedrijf veel geld kosten." Berghuis heeft een alternatief: „In ons plan kunnen mensen die dat willen ook in de toekomst op hun 65ste stoppen zonder een forse, le venslange korting op de AOW. Rotterdam - Het seksueel mis bruik van leerlingen door paters sa- lesianen in internaat Don Rua in 's-Heerenberg was intern al in 1967 bekend. Dat blijkt uit zaterdag ge publiceerd onderzoek van NRC Handelsblad en de Wereldomroep. Volgens beide media leidde onder zoek van het bestuur van de orde destijds tot het vertrek van een pa ter die zeker vijf jongens had mis bruikt. De secretaris van de hoog ste bestuurder die het onderzoek uitvoerde, was Ad van Luyn, nu bisschop van Rotterdam. Van Luyn zegt in de NRC dat hij niet wist van het bestaan van het onderzoek. De bisschop is voorzit ter van de bisschoppenconferentie die onlangs opdracht gaf tot onder zoek naar het misbruik van kinde ren door katholieke geestelijken. De krant ontving de afgelopen twee weken van 128 oud-leerlin gen van internaten en seminaries PAUL KUSTERS cohen-effect: pvda srootste partij DAT MEM ZICH MOS AFVRAAST WAAR WIUDERS ZO ONWEL VAM WAS SE WORDEN TOOS EN HENK» NU VERKIEZINGEN s®5 gedetailleerde informatie. Daarin worden 137 paters, broeders en nonnen beschuldigd van seksueel of fysiek geweld. Tegen het ANP zei een woordvoerder van de kerk provincie dat Van Luyn in 1966 al weg was uit 's-Heerenberg, waar hij zat als particulier secretaris. „Ie mand met zo'n functie .werd des tijds niet bij dit soort zaken betrok ken. Dat was het werk van de pro vinciaal overste en zijn vicaris en de overste van het betreffende huis en diens vicaris", aldus de woord voerder. In 1967 was Van Luyn, die inmiddels in Nijmegen werkte, pas drie jaar priester. „Iemand met zo'n geringe staat van dienst kreeg toen eveneens niet met dit soort kwesties te maken." Bij de rk-instel- ling Hulp en Recht hebben zich de afgelopen weken zeshonderd men sen gemeld die zeggen in aanra king te zijn gekomen met seksueel misbruik binnen de kerk. Niet alleen de PvdA, maar ook de SP heeft een nieuwe beoogd lijsttrekker. Emile Roemer beleefde zaterdag tij dens de partijraad zijn vuur doop als fractievoorzitter. door Hanneke Keultjes Het was een 'duivels di lemma' voor de Don- gense SP-lijsttrekker René Roovers. Moest hij op deze zaterdag kiezen voor zijn gezin? Of toch voor de SP-par- tijraad? Alle hectiek rond het ver trek van PvdA-leider Wouter Bos en het in stelling brengen van zijn beoogd opvolger Job Cohen doet bijna vergeten dat niet alleen de so ciaaldemocraten, maar ook de so cialisten een nieuwe leider heb ben. Roovers liet daarom toch de SP-partijraad prevaleren. Amper een week na zijn uitverkie zing als fractievoorzitter is Emile Roemer niet langer 'the new kid on the block'. Hoewel de SP is ge schrokken van de 'politiek aantrek kelijke wissel' door 'een hele ster ke kandidaat' bij linkse concurrent PvdA, zegt Roemer het zelf niet erg te vinden. Hij hoopt bij Cohen wél gehoor te vinden voor de SP-roep om een linkse coalitie. Bos deed zo'n kabinet van PvdA, SP en GroenLinks af als 'niet realis tisch'. „Nieuwe ronde, nieuwe kan sen", zegt de beoogd lijsttrekker van de SP. En voor de partijraad in Amersfoort, waar Roemer voor het eerst de SP-afdelingen moest toespreken, is hij wel degelijk de nieuwe ster aan het firmament. „En dat is best spannend." Vóór Roemer het podium kan be klimmen, moeten eerst de gemeen teraadsverkiezingen worden geëva lueerd. Die zijn voor de SP uitgelo pen op verlies. „We hebben verlo ren en daar schamen we ons voor", vatte partijvoorzitter Jan Marijnissen het samen. Er volgde direct een nuancering: „Maar het was geen sensationeel verlies." De partijraad had de kwestie beke ken: de SP heeft zich in het ge meentebestuur onvoldoende ge profileerd, want het vereenzelvig de zich te veel met de gemeente in plaats van met de partij. Soms werd dat zelfs ook hardop gezegd. „Ik heb een contract met de ge meente, niet met de kiezer", citeer de Patrick Zoomermeijer van de af deling Zaanstreek een SP-wethou- der. De uitspraak ontlokte een golf van verontwaardiging aan de zaal. De kiezers, die in 2006 nog blinde- vlaardingen - De Ugandese ex-minister Betty Bigombe heeft za terdag in de Grote kerk in Vlaardin- gen de Geuzenpenning gekregen. Ze ontving de onderscheiding voor haar inspanningen om de burger oorlog in Uganda te beëindigen. Bigombe zette zich begin jaren ne gentig in Noord-Uganda in voor een vreedzame oplossing van de burgeroorlog. Ze was een van de weinigen die persoonlijk onderhan delingen voerde met de opstande lingen van het rebellenleger van Jo seph Kony. De Geuzenpenning is bedoeld om hedendaagse vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten te eren en is een initiatief van de Stichting Geuzenverzet 1940-1945. De Ugandese toonde zich volgens een woordvoerder van de stichting zeer vereerd met de onderschei ding. Ze wees trots op de laureaten die haar voorgingen. Maar ze bena drukte dat het werk niet alleen door haar, maar door een heel team was gedaan. Joke Brandt, voormalig ambassadeur in Uganda en tegenwoordig directeur-generaal Internationale Samenwerking van het ministerie van Buitenlandse Za ken, reikte de penning uit. In de kerk waren ongeveer zevenhon derd mensen getuige van de uitrei king. lings de weg naar de SP wisten te vinden, zijn bij deze verkiezingen zelfs vaak thuisgebleven. Daar ligt voor de SP de grootste uitdaging tijdens de landelijke verkiezingen op 9 juni. „We zijn wat lui gewor den na de winst in 2006", oordeel de Marijnissen. „Verkiezingen wor den niet beslist op basis van de campagne. Campagnevoeren is als een oogstmachine. Maar als je niet gezaaid hebt, kun je ook niet oog sten." Die stembusstrijd gaan de socialis ten niet aan met Agnes Kant. Zij gooide, geplaagd door teleurstellen de verkiezingsresultaten, slechte den haag - Geert Wilders is zater dagavond in een hotel in Duits land tijdelijk onwel geweest. Dat is althans uit betrouwbare bron in Den Haag vernomen. Volgens de website van de Volks krant was hij in een hotel in het toeristenplaatsje Monschau en moest er een dokter aan te pas ko men. Het zou slechts om een zeke re mate van oververmoeidheid gaan, aldus de krant, hoewel er po litie en een ambulance voor de deur zouden hebben gestaan. Wilders maakte gisterochtend in een sms aan het ANP alweer in een montere indruk: „Er is hele maal niks aan de hand. Alles pri ma met mij. Welterusten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4