Fietsen langs de azuren kust 17 reizen Sinds 1948 rijden er geen treinen meer over het smal- spoortje tussen Toulon en Saint- Raphaël langs de Cöte d'Azur. Het tracé is nu een mooi fietspad. Bert Sitters toerde langs de diepblauwe zee. rCl )&Lt4 reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 13 maart 2010 Bijna meteen na het begin van de fietsroute in Six-Fours-les-Plages, vlakbij Toulon, word ik verleid voor een uitstap je naar Sanary-sur-Mer aan de overkant van de baai. Temidden van alle jachten en villa's heeft dit vissersplaatsje zijn identiteit we ten te behouden. Vanaf kleine, ka kelbonte vissersboten komt de vangst aan wal. Terwijl de kopers zich rond de stalletjes op de kade verdringen, kijken de vissers opge wekt: de belangstelling zorgt voor een goede prijs. Alles in de haven van Toulon ademt marine. Vliegdekschepen en fregatten bepalen het beeld, maar er vertrekken ook passagiers- boten naar de nabijgelegen eiland jes. De fiets mag gratis mee, dus is de keuze voor een rondje eiland hoppen snel gemaakt. Toulon wordt van de zee geschei den door een muur van flatgebou wen, die na de bombardementen tijdens de IXveede Wereldoorlog haastig zijn neergezet. Op de kade merk je weinig van deze lelijkheid, want op de bagane grond is een lange rij restaurants. Alle eetgele- genheden proberen het publiek te lokken met de rijkdom aan vruch ten van de zee. Onmiddellijk buiten het centrum fiets ik weer op de autovrije Piste Cyclable du Littoral. De route voert mij door een groene strook tussen de bebouwing. Bij elk kruis punt waarschuwt een bord voor het einde van het fietspad. Voorbij het kruispunt wordt het fietspad weer netjes aangekondigd. De kust komt in zicht en daarmee het schiereiland Giens. Langs de land tong liggen zoutpannen. Vanaf de oude haven van La Tour Fondue op Giens vertrekken bo ten naar 11e de Porquerolles. Het ei land is een paradijs voor fietsers en wandelaars. Vanaf de forten wij zen kanonnen in de richting van de Middellandse Zee. Ooit moes ten ze bescherming bieden tegen de plundertochten van piraten. Bij La Londe-Les-Maures volgt het fietspad het smalspoortje langs de Cöte d'Azur in de richting van Saint-Raphaël. Als ik de kust ach ter me laat, naderen de heuvels. Het voordeel van fietsen over een voormalige' spoorbaan is dat het pad een weg zoekt tussen de heu vels door. Soms is zelfs een door gang gehakt. De geurige pijnbo men zorgen voor schaduw als de zon te fel schijnt. Nog aantrekkelij ker is de geur van lavendel. Bijna onopgemerkt ben ik toch een stuk geklommen, want bij Cavalaire ligt de Middellandse Zee diep beneden mij. Het voormalige treinstation van Cavalaire doet nu dienst als postkantoor en het per ron is omgevormd tot jeux de bou- lesbaan. Ik fiets verder door een tunnel die door een steile rots wand voert. Zelfs aan verlichting is gedacht. Na de tunnel ervaar ik een spel van voortdurend wisselen de uitzichten. Groene pijnbomen, wijnranken, kleurige bloemen en blauwe baaien. Ineens duik ik weer naar beneden en nadert de bruisende branding en een maag delijk strandje tussen de rotsen. Op het mooiste punt, hoog boven de Middellandse Zee, bevinden zich de tuinen van het Domaine du Rayol met bomen en planten uit alle delen van de wereld. Bij de Cöte d'Azur hoort natuur lijk Saint-Tropez. Het havenstadje werd in de jaren vijftig van de vori ge eeuw ontdekt door kunste naars. Zo had de Nederlandse schilder Kees van Dongen een la ter beroemd geworden model: Bri gitte Bardot, de blonde diva die ooit wereldwijd successen boekte op het witte doek. Het was onder andere deze BB die de wereld naar Saint-Tropez lokte. De havens van de Middellandse Zee worden bezocht door plezier jachten', maar de vloot in de haven van Saint-Tropez slaat alles. De he le dag door vergapen drommen mensen zich aan de op het water deinende weelde. Een stuk gemoe delijker is het op de jeu de boules- baan, waar geen onderscheid lijkt te bestaan tussen rijk en arm. Saint-Tropez heeft zelf geen stran den, maar zo'n 6 kilometer zuide lijker liggen de stranden van de Baie de Pampelonne. Voor mijn bungalow in Thaise stijl geniet ik daar van de langzaam in zee ver dwijnende zon en de wuivende palmbomen. Het restaurant ser veert meer vis dan ik kan benoe men. We eten op het strand. Dit is de ware Cöte d'Azur! Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Le Parcours Cyclable du Littoral ligt in het Zuid-Franse departement Var en is een van de Franse Voies Vertes (Groene Routes). Zie www.voiesvertes.com Toulon ligt op 1.270 kilometer van Utrecht. Transavia vliegt vanaf april van Schiphol op Toulon- Hyères. Fietsen kunnen mee tegen een toeslag, maar er moet bij het boeken voor worden gereserveerd. Zie: www.transavia.com Kijk voor informatie over Var, op www.visitvar.com Het Franse Verkeersbureau in Nederland, Atout France, is te bereiken via telefoon 0900-1122332 of www.franceguide.com/nl Een groene route langs de blauwe kust Cavalaire foto's Bert Sitters Six-Fours-les-Plages Baie de Pampelonne BELGIË Parijs FRANKRIJK CU Cöte d'Azur lie de Porquerolles Middellandse Zee SPANJE La Londe-Les-Maures Cavalaire

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99