15 reizen effeweg.nl Supervoordelige en bijzondere busreizen :<s FIETSREIS SCHWARZHEIDE WELLNESS SLOWAKIJE ZWITSERSE ALPEN 1 1 Brochure aanvragen, meer informatie, boeken? Kijk op v/v/vi.effeweg nl of bel 0529-469667 Wi reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 13 maart 2010 onbekend Spanje ën met de pelgrimsroute Camino de Santiago begonnen. Kennelijk heeft hij goed doorgelopen langs alle koperen Sint lacobsschelpen die de pelgrims de weg wijzen. Bla ren heeft hij niet, maar zijn rech terkuit is zo gezwollen dat hij later naar een arts gaat. En hoewel hij zijn doel heeft bereikt, wil hij nog wel een stuk verder. „Morgen loop ik naar Cabo Finisterre", zegt hij. In goed Nederlands is dat het ein de van de wereld. Vazquez heeft, in tegenstelling tot veel andere wandelaars, geen enkele religieuze overweging bij zijn tocht naar San tiago de Compostella. „Ik wilde al leen zijn met mijn gedachten en dit leek me de ideale manier om dat te doen." Al in de Middeleeuwen was Santia go, na Jeruzalem en Rome, de be langrijkste pelgrimsstad. De in de negende eeuw ontdekte overblijfse len van apostel Jacobus de Grote - de man die als doel had het chris tendom naar het einde van de we reld te brengen - vormden het startpunt van de bouw van de ka thedraal. De oorspronkelijke kerk uit de negende eeuw, waar Jaco bus ligt begraven, is vanaf elfde eeuw uitgebreid. Vooral de Pórtico de la Gloria, de twaalfde-eeuwse entrée van Maestro Mateo is van een adembenemende schoonheid. Santiago de Compostella is een ga ve en compacte stad. Het centrum is geheel autovrij en de vele be zienswaardigheden zijn te voet te bezichtigen. Natuurlijk ga je in Spanje een avondje tapear. borrelen en genie ten van de specialiteiten van alle verschillende kroegen. In La Coruna (A Coruna in het Gali- cisch) hebben ze daar een hele rou te voor. Vief straten in het cen trum van de stad, vormen een po lonaise van bars, café's en restau rants. Volg je neus en kijk waar het druk is. Het Meson del Pulpo in de Calle Franja is gespeciali seerd in inktvis en andere zee vruchten. Het restaurant is tot de laatste kruk bezet en alleen aan de bar valt nog een biertje te drinken voordat een tafel vrijkomt. De bar biedt een prima blik in de open keuken waar Ana de scepter zwaait. Een enorme koperen ketel staat op het vuur te borrelen, wachtend op de inktvissen die la ter als de lokale specialiteit, pulpo a la gallega, op traditionele hou ten borden wordt geserveerd. We vragen Ana naar het geheim van haar pulpo, die volgens velen als de beste van de stad wordt beoor deeld. „Wat zit er in het water?", willen we weten. „Agua", luidt het simpele antwoord. Geen laurier? Of zout, peper. Of ui met schil voor de kleur misschien, proberen we. „No. Solo agua", zegt Ana, Met een tang haalt ze een inktvis uit het water en in rap tempo knipt ze met een grote schaar de tentakels in hapklare stukken. Ze giet er olijfolie over en besprenkelt de vis met pimentón, het typisch Spaanse, gerookte paprikapoeder. In de volgende bar, een jamoneria gespecialiseerd in ham, valt op dat de ruwe muren, opgebouwd uit brokken steen en cement, bedekt zijn met muntstukken van één tot en met tien eurocent. Dat heeft niets met geluk te maken. „Wat moet je anders met al dat koper geld?" zegt Laura, die ons bedient. Wil je in zoveel mogelijk kroegen een biertje drinken, dan doe je er goed aan af en toe een corto te be stellen. Dat is de kleinste maat tap bier. Ie kunt veel proeven zonder al te snel dronken te worden. Voor de laatste stad in dit voor ve len onbekende Noordwest-Spanje, steken we de grens over naar de provincie Castilla y León. De hoofdstad León is een levendige universiteitsstad aan de rivier de Bernesga. Alleen al de kathedraal is een reden voor een bezoek. Ge bouwd in de dertiende en de veer tiende eeuw, is het gotiek op zijn puurst. Eenmaal binnen kun je je vergapen aan de 1.200 vierkante meter glas-in-loodramen die voor een sprookjesachtig licht zorgen. De ramen vormden de inspiratie Het vroegere stadhuis Palacio Consistorial in La Coruna is nu een museum. voor de architecten Luis Mansilla en Emilio Tunón, toen zij het MUSAC ontwierpen, het Museo de Arte Contemporanea. Flet ge bouw, met glazen panelen in ver schillende kleuren, won meerdere architectuurprijzen. Het museum is gespecialiseerd in kunst vanaf 1992. De exposities wisselen regel matig en The New York Times roemde de collectie reeds als asto nishingly bold, kortom verbazing wekkend brutaal. Wie zijn wij om dat tegen te spreken? Vanaf Eindhoven vlieg je in iets meer dan twee uur rechtstreeks naar Porto in Portugal. Vandaar is Vigo, de eerste grote stad in Gali- cië, gemakkelijk bereikbaar. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl In het centrum van Vigo op het Porto do Sol staat het beeld O Sireno van beeldhouwer Fran cesco Leiro. De figuur, half man, half sirene, kijkt uit over zee. foto's Joost Brantjes Hoogtepunten: U fietst langs de 7 prachtige meren van Lausitz en het bosrijke qebied Vertrek o.a.: 30 april, 24 mei, 28 juni, 1 november Hoogtepunten: Maak een stadsrondrit door het mooie Bratislava. Breng een bezoek aan het kuureiland Piestany, bezoek een wijnproeverij in Kleine Karpaten en maak gebruik van de maar liefst 10 GRATIS wellness behandelingen' Vertrek: 24 mei, 21 juli, 20 september, 11 oktober Hoogtepunten: Deze spectaculaire reis brengt naar de hoogste toppen van Europa. Ervaar met 1 Calauer Schweiz Bezoek het Heidemuseum a en fiets via het stuwmeer van Spremberg naar A Cottbus met zijn prachtige parken! fin W X-ac." -LP M r de Glacier Express, één van de mooiste treinreizen per wereld. Breng een bezoek aan Montreux, de Aletschgletsjer en de berg Matterhorn m^KÊpmn 6 dagen 5 hotelovernachtingen, 5 maal ontbijt- en hhliw nu dinerbuffet, gebruik sauna, fitnessruimte /en kegelbanen, fietsroutes en vervoer per 3 mJ Tourist Class touringcar 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijt en diner, 10 GRATIS wellness behandelingen, I stadsrondrit Bratislava en Piestany o.l.v. een gids en vervoer per Comfort Class touringcar vanaf6" 9 hotelovernachtingen, 9 maal ontbijt en diner, stadsrondrit Brig met de Simplon Express, treintje van Tasch naar Zermatt en vervoer per Comfort Class touringcar sgr Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon, excl. €15.- reserveringskosten, eventuele toeslagen, overige verzorging en entreegelden (tenzij anders genoemd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97