reizen Du D' *r The Big One T Een redeloze paniek maakt zich van mij meester. Een aardbeving! GALICIË León PORTUGAL SPANJE Wie van lekker eten en mooie steden houdt, moet naar het 'einde van de wereld'. Joost Brantjes reisde naar het Noord- Spaanse Galicië. Zaterdag 13 maart 2010 Boven de San Andreasbreuk, in het westen van de Ver enigde Staten, wacht men nog steeds op de grote klap. En omdat de aardkorst de laatste tijd zo heftig rommelt, zit me dat niet lekker. Het begint al bij het vlieg veld van San Francisco. In de huurauto rijden we onder en over tal van bruggen. Wat wanneer de big one nu toeslaat? Wat als de weg voor je gaat slingeren, het asfalt plots weg zakt en de auto met razend geweld naar beneden stort? Moet je snel rijden of juist niet? Uitstappen bij een aardbe ving of in de auto blijven? Staat er een file tot onder de brug, moet je dan wachten met aansluiten en pas weer gaan rijden als je er helemaal onderdoor kunt? Dat soort ge dachten. Na een uurtje zijn we in San José, onze bestemming. Het re gent, we stoppen voor een kop koffie. De latte's zijn nog niet gebrouwen of er gaat ineens een vreemde trilling door het gebouw. Het tafeltje met kranten zwaait heen en weer, ingelijste prijskaarten rammelen tegen de muren. Het duurt twee seconden, iedereen.haalt zijn schouders op. Vreemd. We vinden kamers in een hotel van vier verdiepingen. Voor ons wordt het de derde. Te hoog om uit het raam te springen, dat zie ik meteen. Die avond kijk ik even nieuwsgierig op internet. De Andreasbreuk. Een lijntje over de kaart van Californië maakt duidelijk waar dat scheurtje in de aardkorst precies loopt. Inderdaad, precies onder San José. Maar dan ook pre cies. Als ik de kaart wat vergroot blijkt het ding zelfs recht onder ons hotel te liggen. Als er iets gebeurt, worden we waarschijnlijk in één keer verzwolgen. Eenmaal in bed komt het festival van panische gedachten pas goed op gang. Haïti, Chili, de vreselijke beelden staan nog steeds op mijn netvlies. Hoe zou ik het er zelf van af brengen in die situatie? Geheel volgens protocol zet ik een tas bij de deur waarin kleding, geld en andere papieren. Als er iets gebeurt, pak ik de tas en ga er vandoor. Mijn oog valt op onze zware camera. Ja, die moet er ook bij. Je zult maar midden in het wereldnieuws zitten en niet kunnen filmen. Rampzalig! Bezorgd val ik in slaap en droom van iets wat ik me niet meer kan herinneren. Om half zeven de vol gende ochtend doe ik de ogen weer open en mag ik constateren dat het hotel nog overeind staat. Slaapdronken probeer ik de badkamer te vinden. In eens barst een oorverdovend gefluit los. Het gaat door merg en been. In een alerte eerste reactie pro beer ik de wekker te vinden, maar die blijkt de her rie niet te veroorzaken. Ik pak de telefoon om een klacht naar de receptie door te bellen. Er wordt niet opgeno men. Pas dan besef ik dat een alarm afgaat. Wat nu? Wat nu? Terwijl er eigenlijk helemaal niets aan de hand is, maakt zich plots een redeloze paniek van mij meester. Een aardbeving! In hemd en boxershort vlieg ik de deur uit. Tas met spullen in de ene hand, camera in de andere. Ren door de gang. Storm de trap af Bereik in ondergoed de lounge. Ik ben nog de enige. Gelukkig maar. Snel haal ik een broek uit mijn tas en een paar schoenen. Langzamerhand komen meer hotelgasten binnengedrup peld. Begeleid door de gierende sirene sjokken ze de trap pen af. De meesten hebben zich, ondanks het urgente alarm, eerst keurig aangekleed. Niemand in beschamend on dergoed, slechts twee personen in badjas. Een verliefd stelle tje natuurlijk. De meeste mannen, strak in het pak, hebben hun belangrijkste bezit in de armen geklemd. De laptop. Na een paar minuten is iedereen beneden. Even later arri veert de brandweer. Drie bluswagens sterk. Ondertussen be grijp ik dat ons gepiep niets te maken heeft met een aardbe ving. Het is een brandalarm en ik weet nu al dat het loos is, want rook en vuur ontbreken. De brandweerlieden binden een bijl om en hijsen flessen zuurstof op de rug. Ze gaan het hele hotel uitkammen. Na een kwartiertje ziet iedereen het potsierlijke van de si tuatie in en wordt het rampgebied weer vrijgegeven. Inder daad, loos alarm, we mogen weer naar onze kamers. Zie je wel, ik moet me niet zo ongerust maken. Niks aan de hand. Haïti en Chili, dat was het voorlopig wel. Op de hotelkamer zet ik de tv aan en zie de beelden van een aardbeving in Turkije. Tja, vanavond toch maar weer een tasje bij de deur. Een rondje la Coruna Vigo Santiago de Compostella Het centrum van Vigo heeft nog een authentieke uitstraling. In La Coruna is inktvis de plaatselijke specialiteit. Natuurlijk ga je in Spanje een avondje tapear: borrelen en genieten van de specialiteiten van verschillende kroegen. Eén van Spanjes minst be zochte provincies is Galicië in het noordwesten. Maar dankzij de prijsvechters in de lucht wordt het steeds makkelijker en goedkoper om de re gio te bezoeken. Voordeel is dat je vanuit Galicië ook makkelijk naar de aangrenzende provincie Castilla y León kunt. Galicië is voor visliefhebbers een walhalla. Gelegen aan de oevers van de Ria de Vigo is Vigo de grootste vissershaven van Europa. Van hier uit wordt 's nachts de vis naar alle uithoeken van het land vervoerd, zo dat de vangst in alle vroegte op de markten ligt. De ligging van Galicië aan de Atlan tische Oceaan en de Golf van Biska je blijkt ideaal voor onder andere na- vajas (scheermessen) en percebes (eendenmosselen). Die laatste gel den als dé delicatesse in Spanje en worden vooral tijdens de kerstdagen gegeten, wanneer de prijs per kilo boven de too euro uitkomt. Ga in Vigo dan ook zeker een keer 's och tends naar de vismarkt in de haven en koop een portie van die zalige oesters. Het centrum van Vigo is de Puerta del Sol. In het Galicisch heet dat de Porto do Sol. Galiciërs nemen hun taal, een soort mengeling van Spaans en Portugees, uiterst serieus. Alles wordt vertaald. Zelfs wanneer een woord in beide talen hetzelfde is, wordt het twee keer vermeld. Op het plein vind je het moderne standbeeld O Sireno van beeldhou wer Francesco Leiro. Op twee pij lers verrijst op grote hoogte een beeld van roestvrijstaal van een fi guur, half man, half sirene, die uit kijkt over zee. Een voor de hand lig gende metafoor in een stad waar van de geschiedenis zo gemarkeerd is door haar ligging. Tijdens de ar me jaren vertrokken veel bewoners om hun heil elders te zoeken. Voor al Zuid-Amerika bleek aantrekke lijk, mede omdat er dezelfde taal werd gesproken. Ook nu nog kent Buenos Aires in Argentinië een gro te Galicische gemeenschap. Op het immens grote Plaza de Obra- doiro in Santiago de Compostella zit Sergio Vazquez (28) op de grond. De motregen deert hem niet. Vol be wondering bekijkt hij de facade van van de kathedraal. De Catalaan heeft er 800 kilometer opzitten die hij in 29 dagen heeft afgelegd. Hij is aan de Franse kant van de Pyrenee-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 96