u spectrum Zaterdag 13 maart 2010 Klooster, te gast in het programma De Wereld Draait Door om te vertellen over de Winter X-Ga- mes, vond dat echter veel te stevig aangezet. „Je gunt het niemand, het is niet leuk, maar er zijn echt ergere dingen", stelde de zitskiër onomwon den. Hij wenste niet in het hoekje 'zielig' gezet te worden. Dat was in 2001 ook al zo. Van der Klooster was dan wel aan een rolstoel gekluisterd, maar wilde alles zo snel mogelijk zelfstandig kunnen doen. Hij bracht zeven maanden door in het Utrechtse revali datiecentrum De Hoogstraat en keerde daarna te rug naar Vlissingen, waar hij een aangepaste wo ning toegewezen had gekregen. Ook daarin ging hij gewoon weer alleen wonen. „Voor mij was dat niet bijzonder. Ik was dat gewend." Niet veel later werd hij al gegrepen door het zitskiën: in een kuipje op een monoski en met twee krukski's de berg af Hij bleek goed te zijn. Hij vond een nieuwe uitdaging voor zichzelf en een manier om te laten zien dat hij nog meetelde. „Valide mensen hebben geen hoge ver wachtingen van invaliden", weet Van der Kloos ter, die met voorlichting daar iets aan probeert te veranderen. „Als ze zelfstandig boodschappen kun nen doen, vinden de mensen dat al goed. Maar vol gens mij is zelfstandig boodschappen doen iets van zelfsprekends. Daar begint het pas mee. Als je in een rolstoel zit, ben je tot veel meer in staat. Ik zeg niet dat anderen hetzelfde leven moeten gaan lei den als ik, maar er is meer mogelijk dan mensen denken." Dat liet hij zien bij het Dutch Disabled Ski Team. Hij maakte binnen enkele jaren grote progressie en zette - zeker voor Nederlandse begrippen - goede resultaten neer in Europa Cups en World Cups. Hij haalde zelfs de internationale eisen voor de Pa ralympics van Turijn in 2006, maar aan de strenge limieten van NOCNSF voldeed hij niet. Destijds was Van der Klooster ontsteld over de opstelling van de nationale sportkoepel, maar nu zegt hij: „Turijn kwam voor mij te vroeg." Hij ging dus door, vastberaden om er in 2010 in Vancouver wél bij te zijn. Ondertussen had Van der Klooster internationaal ook naam gemaakt, misschien wel meer dan in Nederland. Zijn websi te, sjeesonline.nl, werd veel bezocht vanwege de spectaculaire filmpjes van het zitskiën en het wa terskiën, waar hij 's zomers aan deed. Hij kwam daarmee in beeld bij de organisatie van de Ameri kaanse Winter X-Games in, die hem uitnodigde om begin 2007 mee te doen aan het evenement in Colorado. Hij zou dan uitkomen op het onderdeel Monoskier X, een afvalrace op een parkoers met veel bochten en schansen. „Het is iets heel anders dan alpineskiën", zei hij destijds. „Ik denk dat er maar 25 zitskiërs in de wereld zijn die dit aandur ven." Van der Klooster beschaamde het vertrouwen van de Amerikanen niet. Hij werd meteen derde. Een jaar later ging hij terug en vierde hij er het grootste succes in zijn carrière tot nu toe: goud! De finalera ce werd live op de Amerikaanse sportzender ESPN uitgezonden en de commentatoren kwamen super latieven tekort om zijn race en de laatste jump daarin te beschrijven. 'Kay-)ay Vanderkloester launches for gold... And he lands! Can't believe what I just saw. It's un-be-lie-va-ble!' Dat succesverhaal krijgt nu mogelijk een vervolg in het alpineskiën. In de afgelopen maanden slaagde de Vlissinger erin zich te plaatsen voor Vancouver op de disciplines afdaling, reuzenslalom en Su per-G. In het seizoen 200S-2009 had hij zich al ge nomineerd voor de Spelen. „Ik heb altijd geweten dat het goed zou komen", zegt de zelfverzekerde Van der Klooster, die nu dus wel aan de strenge ei sen van NOCNSF voldeed en daardoor ook met een medaillekandidaat is. André Cats, de chef de mission, heeft al gezegd dat hij niet rekent op goud, zilver of brons, maar dat hij wel rekening houdt met een plak. De zitskiër zeifis tevreden met een topzesnotering op de afda ling (13 maart) en plaatsen bij de beste tien op de Super-G (15 maart) en de reuzenslalom (19 maart). „Ik ben niet bescheiden, maar reëel. Je zag al tij dens Winterspelen voor valide sporters dat de weersomstandigheden op de pistes in Whistier be palend kunnen zijn. Start je een half uur later dan je grote concurrenten, dan kun je het mogelijk heel erg treffen. Of juist niet." Van der Klooster kent zijn de andere man nen uit de wereldtop door en door. Hij weet dat hij hen kan verslaan. De laatste maanden had hij foto's van hen op zijn koelkast deur hangen, om constant met de Paralympics ge confronteerd te worden. „Ik heb een keer in een reportage van de NOS ge zien dat Shani Davis een foto van Erben Wenne- mars op zijn koelkast had hangen. Zijn grootste te genstander. Dat vond ik mooi. Dus dat heb ik ook gedaan. Ik heb foto's van jongens als Chris Devlin- Young, Tyler Walker, Sean Rose en Nicolas Loussa- lez uitgeprint en daaronder gezet: 'Just beat them'. Het is heel simpel: ik hoor in dat rijtje thuis, maar het moet nu ook in Vancouver nog een beetje mee zitten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91