'Ik wil de beste van de wereld worden' spectrum 10 Zaterdag 13 maart 2010 Op de Paralympische Winterspelen van Vancouver komt vanaf vandaag maar één Nederlander in actie: de Vlissing- se zitskiër Kees-Jan van der Klooster. Een man van 32 jaar die zijn handicap relativeert en volop durft te leven. „Voor mijn snowboardongeluk had ik nooit het idee de beste snowboarder van de wereld te willen worden. Nu heb ik die drive bij het zitskiën wel." door Roeland van Vliet foto's Marco de Swart Tijdens de presentatie van de paralympi sche ploeg, nu drie weken geleden, zorg de Kees-Jan van der Klooster voor grote ogen bij de aanwezigen. Nadat hij was voorgesteld op het podium had hij de schuine afrit kunnen kiezen. De Vlissinger nam echter de kortste weg. Hij reed met zijn all-ter- rain-rolstoel gewoon over het randje en liet zich een halve meter naar beneden stuiteren. Hij zag de mensen kijken en haalde z'n schouders op. Pff, piece of cakel Wie Van der Klooster kent, is wel wat van hem ge wend. Hij is nergens bang voor. Nooit geweest. Ze noemen hem een thrill seeker, iemand die het ge vaar opzoekt. Een betere stempel op hem zou zijn: iemand die het gevaar niet uit de weg gaat. „Ik vind het mooi als de mensen op de piste naar me kijken en denken: zóóó, die gaat hard. Dat geeft me een goed gevoel. Zoiets verwachten ze niet van een zitskiër." Tot 2001 was Van der Klooster een gedreven inli ne-skater, skateboarder en wakeboarder. Hij was spraakmakend. Er bestaat een foto waarop hij op zijn skates over een auto heen schanst, met op de achtergrond veel publiek, 's Winters was hij een fa natieke snowboarder. Hij trok graag naar de Alpen. Dat het met die sport negen jaar geleden misging, was pure pech. Hij was met een vriend bezig aan de laatste afdaling van de dag en zocht een route off-piste. Op een - naar later bleek - overhellend stukje sneeuw pauzeerde hij even om te kijken hoe hij veilig zijn weg kon vervolgen. Maar daar kwam hij niet meer aan toe. De sneeuw begon te schui ven en Van der Klooster tuimelde naar beneden. Hij had de tegenwoordigheid van geest om zijn hoofd te beschermen, maar viel vervolgens wel op 'zijn rug. Hij was verdoofd en voelde geen pijn, maar wist direct dat er iets mis was. En terwijl zijn vriend hulp ging halen en hij daar zo'n drie kwar tier lag, hield hij er al rekening mee dat hij vanwe ge een dwarslaesie nooit meer zou kunnen lopen. Maar hij besloot nooit bij de pakken neer te gaan zitten. Die kalmte is verbazingwekkend. Mentaal is hij ij- zersterk, verklaart hij. „Ik dacht al vrij snel: dit kan er ook nog wel bij. Ik had al zoveel tegenslagen ge kend. En oké, nu was het een keer een fysieke te genslag, voor iedereen duidelijk zichtbaar." Met 'zoveel tegenslagen' doelt hij op zijn bewogen K-J Projects Unlimited Abilities Sinds maart 2008 heeft Kees-Jan van der Klooster het bedrijf K-J Projects Unlimited Abilities. Zijn missie is 'het veelal bestaande beeld van mensen met een beper king te veranderen'. Eén van de activiteiten van KJ Projects is 'sCOOL on wheels', dat al wel sinds 2004 loopt. Kinderen uit de hoogste basisschoolklassen kunnen daarbij ervaren hoe het is om in een rolstoel te zitten. In Zeeland heeft Van der Klooster al veel scholen bezocht. De 32-jarige Vlissinger is ook in te huren als gastspre ker of om demonstraties te geven van de sporten die hij beoefent. Van der Klooster treedt daarnaast nog op als adviseur van mensen met een beperking. Hij geeft raad op ge bied van sportbeoefening, woon-/werkruimte, vakantie, vervoeren hulpmiddelen. Meer informatie is te vinden op www.kjprojects.com jeugd. „Het was er niet één volgens het boekje", zegt hij met gevoel voor understatement. „Maar die jeugd heeft me wel gemaakt tot wie ik nu ben. Die heeft ervoor gezorgd dat ik het allemaal beter kan hendelen." Met zijn vader heeft Van der Klooster nooit con tact gehad. Die verliet zijn moeder al voordat hij ge boren werd. Op zijn achtste („Een leeftijd waarop je nog niet alles bevat") kon zijn moeder niet meer voor hem zorgen. Van der Klooster kreeg eerst on derdak bij een tante. Vier jaar woonde hij bij haar. Daarna ging hij naar een internaat in België, ook voor vier jaar. Op zijn zestiende kwam hij terug in Vlissingen. Hij ging meteen op zichzelf wonen. Op relatief jonge leeftijd stond hij er al voor een groot deel alleen voor. Van der Klooster meldde zich aan bij de bedrijfs- school van De Schelde, maar het werk op de scheepswerf boeide hem niet. „Al die boutjes en die moertjes... Nee, dat was niets voor mij." Op de detailhandelsopleiding (MBO) in Middelburg slaag de hij wel. Vervolgens trok hij naar Amsterdam voor de HBO-studie marketingmanagement. Ook daar had hij het naar zijn zin. Hij kwam nog wel vaak terug naar Vlissingen. „Ik was rondom Bel- lamypark een veel geziene gast in het uitgaansle ven." De Walchenaar had begin 2001 z'n leven weer hele maal op de rails. Hij was aan een studie bezig, had een baantje daarnaast, de relatie met zijn moeder was hersteld en hij had net verkering gekregen. En toen kreeg hij tijdens de wintersport in Porte du So- leil, op de grens van Frankrijk en Zwitserland, een snowboardongeluk. Matthijs van Nieuwkerk noem de het in 2008 een dramatisch ongeluk, met de klemtoon op elke lettergreep. Kees-Jan van der

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 90