81 buitenland Peking werkt aan HSL naar Londen 'CIA gebruikte Frans Moskoviet heeft buik vol van wegpiraat Tientallen doden bij overstromingen door dambreuken in Kazachstan Nederlandse skiër komt om in Oostenrijk Opnieuw aanslag Pakistan zaterdag 13 maart 2010 SPOORWEG Nieuwe Zijderoute moet Europa ontsluiten voor Azië i Eerste treinen moeten over vijftien jaar rijden. China heeft zich in recordtijd spoorwegtechnologie eigen gemaakt. Miljardeninvesteringen in spoorwegnet hielpen China door de crisis. door onze correspondent Remko Tanis Sjanghai - Als het aan China ligt, kunnen reizigers over vijftien jaar per hogesnelheidstrein van Am sterdam naar Peking. Met slechts één overstap en een topsnelheid van 344 kilometer per uur, is een enkele reis naar Peking binnen twee dagen afgelegd. Het ministerie van Spoorwegen presenteerde gisteren het plan, dat tot doel heeft het Chinese HSL-net richting de rest van Azië en tot diep in Europa uit te brei den. In 2025 moeten de eerste trei nen gaan rijden. Aan het eerste deel van de route, van Zuid-China naar Singapore, wordt al gewerkt. Het tweede deel moet vanuit China door Cen- traal-Azië naar West-Europa gaan, met als eindstation Londen. Een derde route zal via Rusland naar Oost- en Zuid-Europa gaan. China zegt al in overleg te zijn met de betrokken landen, maar wil verder geen details geven. De aanleg van het binnenlandse tra ject is inmiddels begonnen. De beoogde HSL naar Europa is al 'de Nieuwe Zijderoute' gedoopt, naar het netwerk van karavaanrou tes door Centraal-Azië, waarlangs eeuwenlang handel werd gedre ven. Het plan klinkt onwezenlijk, maar is niet onrealistisch. China heeft laten zien dat het snel goed- werkende treinverbindingen kan aanleggen. Twee jaar geleden reed de eerste Chinese HSL, toen nog met techniek uit Europa, Canada en Japan. Sindsdien hebben de Chinezen zelf nieuwe treinen ont worpen en is de groei niet meer te stoppen. De autoriteiten hebben hoge verwachtingen van de export van de eigen HSL-technieken. De komende twee jaar worden nog zeker 35 trajecten geopend, in totaal 13 duizend kilometer snel- spoor. Eind vorig jaar werd de snel ste treinverbinding ter wereld in gebruik genomen tussen twee ste den in het zuiden van het land: daarmee kan duizend kilometer in drie uur worden afgelegd. De uitbreiding van het spoornet heeft er voor een belangrijk deel voor gezorgd dat China de econo mische crisis goed is doorgeko men. alma ata - Ten minste 25 mensen zijn in Kazachstan omgekomen en duizenden geëvacueerd nadat twee grote dammen bij de stad Al ma Ata het donderdag hadden be geven. De wateroverlast wordt ver oorzaakt door zware regenval en snel oplopende temperaturen, waardoor de in de winter in enor me hoeveelheden gevallen sneeuw is gaan smelten. Dat meldde het ministerie van Noodsituaties in het Centraal-Azia- tische land gisteren. Drieduizend inwoners van een plaatsje ten noorden van de groot ste stad van het land werden met bussen geëvacueerd, nadat een dam van een groot waterreservoir was ingestort. De kolkende watermassa over stroomde het plaatsje. Zeker zestig woningen zouden zijn verwoest door het water. Elders begaf een dam het onder de druk van smeltwater na zware sneeuwval. Ruim achthonderd mensen die in gevaar dreigden te komen, werden geëvacueerd. Door overstromingen stortte ook een brug langs een belangrijke ver keersader van Alma Ata richting het noorden van het land in. Hon derden reddingswerkers zijn naar de rampplek gestuurd. In het oosten van het land is een reddingshelikopter met acht men sen aan boord neergestort. Inwo ners van het gebied werden geëva cueerd vanwege een zware sneeuwstorm. Het toestel ver dween donderdag van de radar. Kazachstan is een van de welva rendste voormalige Sovjetrepublie ken, vooral dankzij de inkomsten uit olie en gas. Toch is een groot deel van de infrastructuur in het enorme land verouderd en ver waarloosd. Op veel plaatsen in het land zijn treinsporen en bruggen wegge spoeld. Het ministerie voor Nood situaties zegt druk bezig te zijn met spoedreparaties. lahore - Een bomexpert onder zoekt de plek waar een zelfmoord aanslag heeft plaatsgevonden. De Oost-Pakistaanse stad Lahore was gisteren het toneel van drie aansla gen. Twee terroristen bliezen zichzelf kort na elkaar op toen een militair parijs - In Frankrijk is opschud ding ontstaan over een experi ment met drugs dat de Amerikaan se inlichtingendienst CIA in 1951 zou hebben uitgevoerd in Zuid-Frankrijk. Honderden inwoners van het dorpje Point-Saint-Esprit zouden zonder het te weten de psychedeli sche drug LSD hebben ingeno men, waardoor ze massaal halluci neerden. Vijf mensen kwamen daardoor om het leven. Dat stelde een Amerikaanse journalist giste ren. De drug werd onder meer in het innsbruck - Een Nederlander die donderdag zwaargewond raakte door een lawine in het Oostenrijk se wintersportgebied Arlberg, is gisteren aan zijn verwondingen overleden. Dat meldde het Oosten rijkse persbureau APA. De 33-jarige Nederlandse skiër be hoorde tot een groepje van vier wintersporters die zich buiten de piste hadden begeven. Volgens de autoriteiten hebben de vier Neder landers vermoedelijk zelf de lawi ne veroorzaakt toen zij een 220 meter lange en 70 meter brede sneeuwhelling overstaken. Ze werden ongeveer 150 meter naar beneden gesleurd. Het onge luk gebeurde op 2180 meter hoog te Twee gewonden liggen nog in een ziekenhuis in Innsbrück, een der de skiër kon na behandeling het ziekenhuis verlaten. door onze correspondent Olaf Koens moskou - „Het is dat mijn vrouw er fel op tegen is, anders had ik mijn auto allang verkocht", ver zucht de 47-jarige Moskoviet Leon id Morozov. „Ik heb een prachtige tweedehands Mercedes, zelfs opge haald uit België in 2001, maar er is geen beginnen meer aan. De files worden- hier alsmaar langer, ze kunnen je ieder moment van de weg drukken en het omkopen van de politie kost tegenwoordig een vermogen. Bovendien sluiten ze mijn straat zo vaak af, dat je te voet en met de metro veel sneller op de plaats van bestemming bent." De straat waar het gezin van Leon id Morozov woont wordt mini maal vier keer per dag afgesloten door de verkeerspolitie, omdat de Russische president, premier of een andere hoogwaardigheidsbe kleder van of naar het vliegveld gaat. In de stad rijden duizenden auto's met zwaailichten, die zich aan alle regels onttrekken. Parlementsle den, hoge ambtenaren en bepaal de bedrijven hebben het recht met een zwaailicht te rijden. Andere rij ke Moskovieten en ook criminelen hoesten ieder jaar een forse som geld op om een zwaailichtvergun ning te kopen. Twee weken geleden knalde de zwarte geblindeerde Mercedes van Anatoli Barkov, een hoge functio naris bij oliebedrijf LUKoil, fron taal op de kleine Citroën van de bekende gynaecologe Vera Sidel- nikova en haar schoondochter. Bei de vrouwen waren op slag dood, Barkov en zijn chauffeur kwamen met de schrik vrij. De Russische verkeerspolitie legde de schuld bij de twee omgekomen vrouwen, maar op internet deden ooggetuigen van het ongeval hun beklag. Het was de chauffeur van Barkov geweest die naar de rijstrook in tegengestelde richting afweek. Bloggers verzamelden de afgelo pen dagen bewijsmateriaal en lang zaam werd duidelijk dat de ver keerspolitie alles in het werk heeft gesteld om bewijsmateriaal te ver duisteren. Sergej Kazantev, het hoofd van de verkeerspolitie, moest zich afgelo pen donderdag in het parlement verantwoorden. Ook moest hij tekst en uitleg geven over het 'menselijk schild' dat eerder die week werd ingezet. .Toen een zilve ren Audi op de vlucht sloeg, kre gen verkeersagenten verderop het bevel de weg te blokkeren. On schuldige automobilisten moesten hun auto's dwars op de weg parke ren en in hun wagen blijven zit ten. De Audi knalde minuten later op de barricade, maar wist te ont komen. Verschillende mensen lie pen daarbij verwondingen op. Overal in Rusland ergeren wegge bruikers zich aan het machtsmis bruik van de overheidsdiensten. Door die toenemende woede wint een voorheen onbekende politieke beweging aan kracht: de Russische Federatie van Automobilisten. Deze club organiseerde de afgelo pen maanden allerlei protestacties. Steeds meer auto's rijden met een geel lintje aan de antenne, volgens de website van de organisatie een 'symbolische verzetsdaad tegen het wilde westen op de weg'. Ondertussen wordt een grote lan delijke protestactie voorbereid. Daarbij zijn honderden organisa ties in tientallen Russische steden betrokken, van de 'Lada-club' tot de 'Eigenaarsvereniging van ver lengde BMW's'. Een woordvoerder van de verkeers politie laat alvast weten dat ieder een die het verkeer ophoudt 'op de bon gaat'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8