ERWETENSCHAPPER 9 spectrum Zaterdag 13 maart 2010 eigen kind, ga je dan in God geloven? „Ik ben niet gelovig, niet religieus. Ik denk wel dat er nog veel is dat we niet begrij pen, maar daar is voor mij geen God voor nodig. De natuur is al wonderlijk genoeg. Iemand aan wie ik uitlegde hoe een zwart gat een deel van de ruimte met een ander kan verbinden, riep direct: 'Reïncarnatie'. Nee! Probeer het gevoel dat er veel meer is dan we zien eens niet meteen te duiden in die termen. Zo ver we kunnen zien, zit er een prachtig systeem achter. Alles lijkt ver klaarbaar, al weten we nog lang niet hoe het precies in elkaar zit. Daar komen we stap voor stap achter en dat is het mooie van wetenschap. Het grote avontuur. „Zo'n Charles Darwin die met een houten schip over de wereld vaart en louter door te kijken en na te denken dingen ontdekt die we daarvóór nog niet wisten, dat is de kern van onderzoek. In mijn vakgebied, de quantumtheorie, weten we sinds kort ze ker dat we van alles wat er aan materie-in de ruimte is van 4 procent precies weten wat het is en dus 96 procent niet weten. Knap toch, dat we zo exact weten wat we niet weten. Hoe meer je weet, hoe meer je ook niet weet. Er komen zo veel vragen bij. Bekende grap van natuurkundigen: 'Weet je wat het eerste geluid na de oer knal was? Oeps!' Als detectives proberen wij aan de hand van de brokstukken, die letterlijk door het heelal slingeren, te re construeren hoe de wereld er 13,7 miljard jaar geleden uit zag." U doet dat aan de hand van de snaartheorie. Is die enigszins uit te leggen? „De theorie gaat er van uit dat alles bestaat uit piepkleine, trillende snaartjes, die de kleinste fundamentele bouwstenen zijn van het heelal. Zoals de snaar van een in strument verschillende tonen voortbrengt, kan dit snaartje veel verschillende deeltjes voortbrengen, afhankelijk van de manier waarop ze trillen. Het mooie van de theo rie is dat hij twee andere theorieën vere nigt, die van de zwaartekracht en de quan tumtheorie, die uitgaat van kleine deeltjes die uit het niets ontstaan, bijvoorbeeld als je het licht aan doet. Ik besef dat mijn on derzoek extreme sports is. Een zoektocht naar de kleinste deeltjes bij de hoogste energie. Maar het zou wel eens kunnen kloppen, dat maakt het enorm spannend." Even heel plat: wat hebben we d'r an? „Dat vroegen mensen ook in het begin van de elektriciteit. Inmiddels zit in een mobieltje meer kennis en techniek dan er werd gebruikt bij de lancering van de eer ste Apollo. Momenteel is zo'n 50 procent van alle industrie gebaseerd op de wetten van de quantumtheorie. De wetenschap kan je overal raken. Het is gevaarlijk te zeg gen dat iets geen toepassing heeft. Belang rijk ook is dat een volgend voorbeeld in de blinde hoek kan zitten. Er zitten altijd ver rassende aspecten in de wetenschap." Uit het recente IPCC-klimaatrapport, waar nu onderzoek naar zal worden gedaan, blijkt dat de wetenschap er ook wel eens naast zit. „De wetenschap wordt steeds ingewikkel der, daarmee groeit ook de vraag naar kwa liteitscontrole. Dat er fouten zijn ontdekt in het klimaatrapport, wil niet zeggen dat het onderzoek dat er aan ten grondslag ligt niet deugt. Er ligt wel de vraag of het on derzoek goed is georganiseerd. En: waar eindigt wetenschap en begint activisme? De wereld wordt ingewikkelder, er is daar door steeds meer behoefte aan kennis. Te gelijk zijn mensen kritischer, twijfelen eer der. Wetenschappers kunnen niet meer zeggen: ik ken de uitkomst van de som, maar ik vertel het niet en vanaf het bordes zwaai ik naar het volk. De wetenschap staat middenin de maatschappij en leeft in een glazen huis, de hele wereld kijkt mee. Ze zal nog nadrukkelijker verantwoording moeten afleggen en helder moeten maken hoe men tot de kennis is gekomen." U kunt zich nog wel op feestjes vertonen, na de recente kritiek? „Voor de grap zei iemand pas: 'Zo, nu zijn jullie aan de beurt'. Het zijn krassen aan de buitenkant, maar die kunnen worden ver holpen. Ik heb een groot vertrouwen in de kwaliteit van het binnenwerk." En anders wordt u alsnog schilder. „Ik denk te weten dat daar niet mijn grote talent ligt." Maar misschien ligt daar wel uw hart? „Mijn moeder, mijn grootste fan, zegt al tijd: 'Doe waar je jezelf thuis bij voelt.' Ze vraagt ook vaak of de wetenschap echt iets voor mij is. Tja, waar voel je je het meeste bij thuis? Achterafis het vaak datgene wat je het beste kunt. Daar word je doorgaans ook het gelukkigst van." reageren? spectrum@wegener.nl Robbert Dijkgraaf Getrouwd met schrijfster Pia de Jong. Drie kinderen (van 9, 11 en 13 jaar). Geboren: op 24 januari 1960 in Ridderkerk. 1972-1978: Gymnasium Erasmianum, Rotterdam. 1978-1982: Studie natuur kunde en wiskunde Universi teit Utrecht (cum laude). 1989: Doctoraat Theoreti sche fysica (cum laude). 1992: Hoogleraar mathema tische fysica Universiteit van Amsterdam. 2003: Spinozaprijs Neder landse Organisatie voor We tenschappelijk Onderzoek (NWO). 2008-heden: President Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie voor Wetenschappen. (KNAW).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 89