een 3 spectrum Zaterdag 13 maart 2010 Een medeleven in bloemen en knuffels bij het huis van AliZainab, Haydar en Amira. foto's Dirk-Jan Gjeltema De politie biedt andere woonruimte aan, maar de moeder gaat er toch niet op in. 25 nov. 2009: De politierechter verwijst de strafzaak tegen Z. voor een meer inhoudelijke behandeling door naar de meervoudige kamer van de rechtbank in Middelburg. De voorlopige hechtenis wordt ge schorst Een dag later komt Z. vrij. Hij heeft dan 77 dagen vastgezeten. 6 dec. 2009: De schorsing wordt opgeheven. Z. wordt aangehouden omdat hij zijn gezin heeft be dreigd en heeft gezegd in Gent een wapen te zullen kopen. Z. verdwijnt weer achter slot en grendel. 17 dec. 2009: De meervoudige kamer begint het pro ces tegen Z. Het verzoek van het Openbaar Ministe rie om de behandeling uit te stellen, omdat er nog an dere strafzaken tegen de verdachte worden voorbe reid en om een psychologische rapportage van be trokkene te kunnen opmaken, wordt door de recht bank afgewezen. Volgens de rechtbank is er op dat moment nog te weinig bekend over de nieuwe za ken. Het dossier bevat bovendien voldoende rappor ten van de reclassering en een psychologische rappor tage, oordeelt de rechter. Daarin staat dat de verdach te lijdt aan ernstige depressie en dat de kans op her haling reëel aanwezig is. De rapporteurs adviseren re- classeringstoezicht en behandeling van de verdachte. 30 dec. 2009: Z. wordt bij vonnis veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf waarvan 2 maanden voor waardelijk. Als voorwaarde daarbij wordt bepaald dat de man op geen enkele wijze contact mag opne men met zijn echtgenote en dochter. Ook moet hij gedurende een jaar op minimaal vijf kilometer uit de buurt van de woning in Zierikzee en de vrouwen uit het gezin blijven. De rechtbank vonnist tevens dat de verdachte zich onder toezicht moet stellen van de reclassering en zich moet laten behandelen door Emergis. Een cruciaal element in dit verhaal, rede neert burgemeester Rabelink achteraf. „Ik heb Emer gis in het hele verhaal nog niet gehoord." Omdat de rechtbank eerder al geen nieuw psychologisch onder zoek nodig achtte ziet Rabelink geen mogelijkheid Z. onder dwang te laten opnemen. Een burgemeester heeft die verstrekkende bevoegdheid in dreigende (persoonlijke) crisissituatie, maar is daarbij gebon den aan het oordeel van deskundigen en de rechter lijke macht. „Indien de man in behandeling was ge gaan bij Emergis en de instelling had aan de bel ge trokken, dan kan zoiets binnen een dag geregeld zijn. Maar het is beslist niet zo dat, wanneer betrok kene vrijkomt, de burgemeester op eigen gezag kan besluiten tot een gedwongen inbewaringstelling, on der het roepen 'de rechtbank had ongelijk'." Kort na de uitspraak neemt Zainab weer contact op met het ROC en laat weten dat ze toch nog verder wil op de school in Goes. 17 jan. 2010: Z. heeft (met aftrek van het voorarrest) zijn straf uitgezeten en komt op vrije voeten. Aange zien zijn advocaat tegen het vonnis van 30 december hoger beroep aantekent, hoeft hij zich niet te laten zien bij Emergis, noch de reclassering. Zainab trekt haar inschrijving voor het tweede studiejaar alsnog in, omdat ze zich wederom onveilig waant. ROC-teamleider Harry Neger: „We waren op de hoogte van problemen thuis. Dat wil zeggen, van de mishandeling. Over het seksueel misbruik hoorden we pas achteraf. Zainab was daar heel terughoudend over. Ze wilde er nauwelijks over vertellen en het mocht ook absoluut niet bekend worden dat ze over de situatie thuis had gepraat met haar vertrouwens persoon. Dat zou de dreiging alleen maar groter ma ken. Ze was extreem bang." 27 jan. 2010: Burgemeester Rabelink uit in een brief aan het Openbaar Ministerie zijn zorgen over de vei ligheid van het gezin. Hij houdt ernstig rekening met een escalatie van de situatie. Volgens vertrouwelijke informatie van de politie zou Z. in de gevangenis hebben gesproken over het in de arm nemen van een 'huurmoordenaar'. I feb. 2010: Naar aanleiding van deze brief van de burgemeester verzoekt het OM de politie een actuele 'dreigingsinschatting' op te stellen en advies te geven over te treffen beveiligingsmaatregelen. 10 feb. 2010: De politie levert de gevraagde analyse bij het OM aan. Daarin staat ook dat de echtgenote nog steeds niet uit de woning wil vertrekken. Diezelf de dag wordt Z. aangehouden op grond van een aan gifte van ontucht en verkrachting die eerder door Zainab was gedaan. 13 feb.2010: Z. wordt voor dit feit in bewaring ge steld door de rechtbank. Ook wordt hem ten laste ge legd dat hij in de eerste week van december zijn ge zin heeft bedreigd. 23 feb. 2010: De Raadkamer behandelt het verzoek van het Openbaar Ministerie om gevangenhouding. Nog dezelfde dag neemt de Raadkamer een beslis sing en die luidt dat de verdenkingen voldoende zwaar zijn om de man negentig dagen binnen te hou den. De advocaat van de verdachte, Sol uit Terneu- zen, vraagt zijn cliënt 'onder voorwaarden' toch vrij te laten. De officier van justitie verzet zich dan nog wel tegen die gevraagde schorsing van de voorlopige hechtenis, 'vanwege de grote vrees voor herhaling waarbij eergerelateerde wraak een rol speelt'. 24 feb. 2010: Een dag later herroept de Raadkamer haar aanvankelijke beslissing en honoreert Sols schor- singsverzoek. Het eerder opgelegde straat- en contact verbod blijft wél van kracht. Als 'mogelijke overwe ging' voert de rechtbank in een 9 maart verspreidde toelichting aan, dat de opgeworpen strafbare feiten dateren van vóór het vonnis van 30 december 2009. Als tweede overweging geldt dat 'de verdachte tij dens zijn drieënhalve week in vrijheid geen nieuwe bedreigingen heeft geuit of dat zich andere inciden ten hebben voorgedaan, die zouden rechtvaardigen dat hij nu weer zou moeten worden gevangen ge zet'. De Raadkamer laat dus de belangen van de ver dachte zwaarder wegen, concludeert de rechtbank. Het OM gaat niet in beroep uit vrees dat een hogere rechter het straat- en contactverbod terzijde zal schuiven. Na zijn vrijlating verblijft Z. in opvanghuis 'Het witte huis' in Vlissingen. 6 maart 2010: Z. reist naar Zierikzee. Om kwart voor tien 's avonds dringt een man binnen in de woning aan de Oesterstraat. Hij vindt direct al dochter Zai nab (19) op zijn weg. Het meisje maakt geen schijn van kans en wordt in koele bloedde doodgeschoten. De dader loopt naar boven waar jongste zoon Ali(9)op bed ligt en schiet opnieuw. De jongen over lijdt een half uur later aan zijn verwondingen. De schutter gaat ondertussen op zoek naar Ali's broer Haydar. Die blijkt bij de buren te zitten. Hij vuurt twee kogels af door het raam en mist de buurjongen op amper twintig centimeter. Haydar en zijn moeder Amira blijven ongedeerd bij de schietpartij en wor den buiten direct opgevangen door geschrokken buurtgenoten. De dader vlucht Haydar is woest om wat er is gebeurd en moet door vier mannen in be dwang worden gehouden. Hij zou zijn vader tussen de toegestroomde omstanders hebben zien staan kij ken en hem hebben aangewezen als de schutter, maar in alle hectiek van dat moment neemt de ge alarmeerde politie dat niet serieus. Een uur en drie kwartier later stuit een man, die in het nabijgelegen parkje zijn hond uitlaat, op een lichaam in het gras. Hij haalt er een buurman met een zaklamp bij en ze zien dat het gaat om een man met een schotwond in het hoofd. Naast het lichaam ligt een pistool. Het is Abdel Z. 7 maart 2010: De volgende ochtend overlijdt ook hij. Amira en Haydar worden ondergebracht op een be veiligde locatie. Daar verblijven ze totdat helemaal vaststaat dat hun leven geen gevaar meer loopt. 8 maart: Het Openbaar Ministerie gaat er van meet af aan vanuit dat Z. ook de vermoedelijke dader is. Maar houdt ook serieus rekening met een handlan ger. Het onderzoek van het dertigkoppige recherche team richt zich daarom nu in eerste instantie op de vraag hoe Z. vorige week zaterdag in Zierikzee is ge komen, waar hij dat pistool vandaan had en of hij in derdaad zelf de trekker heeft overgehaald, aldus OM-woordvoerder Elke Kool. II maart: Vrienden van Haydar en Amira zijn bezig met de voorbereiding van een stille tocht en/of een herdenkingsbijeenkomst voor Zainab en Ali. De li chamen zijn na forensisch onderzoek door justitie vrijgegeven voor de uitvaart. Wanneer de plechtighe den plaatsvinden, is nog onbekend. «y J| op www.pzc.nl/familiedrama onder meer een frag- ment uit een rap over de liefde die Haydar drie we ken geleden opnam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83